Kvíz: Otestujte se, jak velký expert jste na pokojové rostliny

Lucie Fendrychová | 5. 12. 2022

Někdo má zelené ruce a domov plný květináčů. Jinému nepřežije ani kaktus. Ale ať už je soužití s květinami mnohaleté, nebo jde jen o krátkodobé setkávání, přináší do života krásu a relaxaci. Tak se nenechte odradit neúspěchem. A ani neusínejte na vavřínech a zpestřete si oblíbené stálice nějakými nováčky. Nahlédli jsme do trendů pěstování pro příští rok. Zábavný test odhalí vaše silné i slabé stránky.

Co víte o pokojovkách?

0/12
Váš výsledek:
a

Během lockdownu jsme měli čas znovu se do krásy pokojovek zamilovat. Pohled na zeleň svěžích listů přináší klid a harmonii, ale také funguje jako inspirace a podporuje myšlení. Kromě potěšení oka také čistí vzduch a osvěžují interiér. Pokud sledujete trendy, vyberte si nějaké z následujících, ať s nimi odstartujete do roku 2023.

Na velikosti záleží

Oko každého přitáhne jako magnet velký květináč s úctyhodně vzrostlou rostlinou, připomínající strom. Samozřejmě, aby vynikla a mohla dýchat, potřebuje okolo místo, takže v mini garsonce se neuplatní. Některé se vytáhnou až do dvou metrů. Favoritem je stále populární monstera. Ovšem oslníte také krotonem, fíkusem lyrata, gumovníkem či banánovníkem.

KVÍZ: Dallas, Beverly Hills i Xena. Otestujte, jak dobře znáte seriály 90. let
Cestování

KVÍZ: Dallas, Beverly Hills i Xena. Otestujte, jak dobře znáte seriály 90. let

Originalita

Jako v muzeu se budete kochat rostlinami, které mají neobvyklé tvary listů, barvy nebo žilkování. Udrží si zájem a pořád je něco nového k objevování. Neokoukané jsou různé typy pokojových kapradin, jejich listy působí jako krajky. Srdíčkovým tvarem listů oslňuje pilea. Různé druhy tilandsií připomínají pavoučí nohy nebo zkroucené drátky.

Rok orchidejí

Američtí zahradníci vyhlásili pokojovkou roku 2023 orchidej. Asi nenajdete nikoho, kdo by exotické květy neobdivoval. Odhaduje se, že existuje 28 000 druhů. Pěstování není tak náročné, jak se zdá, ale někde se jim prostě nedaří. Velmi důležité je pro ně světlo, prospívá jim 10-16 hodin rozptýleného světla.

KVÍZ: Otestujte se, jak dobře znáte zimní filmy
Příběhy

KVÍZ: Otestujte se, jak dobře znáte zimní filmy

Rychlý přírůstek

Když se objeví nový list a sledujete, jak se rozvíjí, roste a mění se mu barva, je to opravdu zábavné. Samozřejmě, teď v zimě mají pokojovky klidové období, probudí se k životu na jaře. Při výběru se zamyslete nad tím, jestli se k vám domů hodí rostliny, které rostou do šířky, nebo spíše hustší keříky. Koukněte na bujnou mučenku, filodendron, syngonium.

Očista

Rostliny všeobecně čistí vzduch, protože při fotosyntéze odbourávají oxid uhličitý. Některé v tom však vynikají nad ostatní, a proto jim bude v následujícím roce v domácnostech přáno. Patří k nim sukulenty, které vypadají pěkně a vyžadují minimum péče. Potos a břečťan vychytávají také formaldehyd a toluen.

Na stůl

Jsme zvyklí zdobit jídelní stoly vázami s řezanými květinami. Novým trendem je přesunout na ně menší květináče z parapetů a poliček. Drobné rostlinky dodávají stolování nový nádech doteku přírody. Vytvořte několikačlenné skupinky. Vyjímají se v nich třeba aloe vera, starček, ale i tchýnin jazyk.

Zdroj: Vlasta.cz, https://www.sciencefocus.com/science/is-it-true-that-you-shouldnt-keep-plants-in-the-bedroom/, https://www.bobvila.com/articles/houseplant-trends-2023/

Kvíz: Harry Potter. Otestujte se, jak dobře znáte jeho příběh
Cestování

Kvíz: Harry Potter. Otestujte se, jak dobře znáte jeho příběh

Kvíz: Znáte slavné filmové dvojice?
Příběhy

Kvíz: Znáte slavné filmové dvojice?

KVÍZ: Jak dobře znáte seriál Přátelé? Otestujte se
Cestování

KVÍZ: Jak dobře znáte seriál Přátelé? Otestujte se

Tagy květináč rostliny trend