KVÍZ: Otestujte se, jak dobře znáte světová hlavní města

Leona Šmelcová | 12. 1. 2023

Dřímou ve vás touhy Philease Fogga, jenž procestoval svět za 80 dní, nebo rádi sledujete a čtete o cestování? Například o neobyčejné Barboře Markétě Eliášové - zřejmě první Češce, která procestovala svět. Ať je to tak, či onak, pojďte se o ní něco dozvědět a zároveň si otestovat svou znalost hlavních měst. A nebojte – nejsme na hodině zeměpisu, takže z toho bude jen dobrý pocit a třeba i inspirace na další cestu.

KVÍZ: Jak dobře znáte světová hlavní města

1/10

Pro vyplnění kvízu se přihlašte, prosím.

Přihlásit se

Ještě nemáte účet? Registrujte se

Váš výsledek:
a

Emil Holub, Josef Kořenský, Jan Eskymo Welzl či Joe Hloucha. Tato jména našich proslulých cestovatelů jsou všeobecně poměrně známá. Méně je tomu v případě Barbory Markéty Eliášové. Neohrožené cestovatelce, která se počátkem minulého století vydala sama do těch nejvzdálenějších koutů světa. Snad trochu i proto, aby unikla smutku a samotě, kterého se jí dostalo tvrdým osudem.

Barbora Markéta se narodila na Hromnice, 2. listopadu 1874, v Jiřkovicích nedaleko Brna v tehdejším Rakousku-Uhersku. Mnoho dětské radosti ale nezažila. Když jí byly čtyři roky, zemřela jí maminka, kterou v pozdějších vzpomínkách popisovala jako bledou, tenkou ženu s hlavou položenou na polštáři, jíž nesměla ani trochu vyrušit. Záhy po matce přišla Barbora Markéta i o otce - tedy podle některých dokumentů, jiné uvádějí, že žila jen s matkou a otce neměla zaznamenaného ani v rodném listě. Zkrátka ještě v předškolním věku skončila v sirotčinci.

Kvíz - Vyprávěj: Otestujte se, jak dobře znáte oblíbený seriál
Cestování

Kvíz - Vyprávěj: Otestujte se, jak dobře znáte oblíbený seriál

Později ve škole jí to šlo velmi dobře, ostatně celý život unikala ke knihám a příběhům. Talentu k učení si povšiml její učitel, který jí začal pomáhat. Později se o ní v průběhu let staralo několik rodin, některé ji v učení podporovaly, jiné ji naopak držely spíše u tvrdé práce na poli. Barbora Markéta byla ale ctižádostivá a svého času se rozhodla, že se stane učitelkou cizích jazyků. Učila se německy a anglicky a šlo jí to výborně. Časem získala práci u jedné brněnské herečky, která ale pocházela z Vídně, kam se posléze přesunula i s Barborou Markétou. Té také platila další hodiny angličtiny a francouzštiny.

Později se vrátila do Prahy, kde získala státní zkoušku z angličtiny a začala učit jazyky v dívčí škole. V roce 1911 ji však osud uštědřil další ránu, a to když zemřel její snoubenec na otravu krve. Tehdy již sedmatřicetiletá Barbora Markéta se rozhodla smutek zahojit někde daleko - rozhodla se na čas odejít ze školy a nejméně jeden rok strávit na cestách. Vyrazila do Japonska - zprvu vlakem do Moskvy, pak Transsibiřskou magistrálou do Vladivostoku a lodí na ostrov Honšú. V Japonsku vyučovala angličtinu a tamní život a způsoby ji zcela uchvátily. Říká se, že byla první Evropankou, která se naučila barvit tkaniny japonským způsobem a vázat tradiční kytice, ikebany.

KVÍZ: Filmy o blondýnkách. Otestujte se, jak dobře je znáte
Krása

KVÍZ: Filmy o blondýnkách. Otestujte se, jak dobře je znáte

Po více než roce se vrátila zpět do vlasti, o Japonsku napsala několik knih, a v záhy nově vzniklém Československu začala pracovat pro ministerstvo zahraničních věcí. Po čase z úřadu odešla a znovu se vrátila do Japonska, kde ji osud přinesl další zkoušku. V roce 1923 tam zažila dosud nejhorší zemětřesení, které kdy japonské ostrovy postihlo. Barbora Markéta přežila, ale přišla o veškerý majetek, který nashromáždila. Vrátila se domů, napsala další strhující knihu a později znovu nastoupila na ministerstvo zahraničí. Přitom nadále psala, cestovala a během druhé světové pomáhala v odboji. Ke sklonku života ji revmatické potíže upoutaly na invalidní vozík.Dožila v bytě na Pankráci, kde v dvaaosmdesáti letech zemřela. Své sbírky přenechala Náprstkovu muzeu.

Zdroj: časopis Vlasta

Kvíz: Otestujte se, jak velký expert jste na pokojové rostliny
Cestování

Kvíz: Otestujte se, jak velký expert jste na pokojové rostliny

Kvíz: Harry Potter. Otestujte se, jak dobře znáte jeho příběh
Cestování

Kvíz: Harry Potter. Otestujte se, jak dobře znáte jeho příběh

RETRO KVÍZ: Nejen pivo nebo traktor. Jak dobře znáte tradiční české značky?
Cestování

RETRO KVÍZ: Nejen pivo nebo traktor. Jak dobře znáte tradiční české značky?

Tagy angličtina Barbora Markéta Eliášová Emil Holub hlavní město Jan Eskymo Welzl Japonsko Joe Hloucha Josef Kořenský kniha Ministerstvo zahraničních věcí České republiky