V dnešní době čím dál víc lidí řeší, kde ušetřit. A Ladislav Zibura se na tohle období jakožto spořivý člověk dle svých slov těší už mnoho let. Přišel totiž čas, kdy může svému okolí přispět dobrými radami. A protože se dle známého poutníka a spisovatele dá šetřit i na úrovni, začal tématem výběrové kávy.

„Flat white s sebou obvykle stojí kolem 70 korun, cappuccino kolem 60 korun a espresso macchiato kolem 50 korun. Spořivý člověk ale dobře ví, že flat white v sobě má hned dva shoty (dávky) kávy. A umí toho chytře využít!“ vypočítává Zibura na své facebookové fanouškovské stránce a vzápětí přináší návrh na úsporu.

„Když si rozlijete flat white do dvou kelímků, máte z toho dvě espressa macchiata. Ušetřili jste 30 korun! Pokud máte chuť raději na dvě cappuccina, není problém. Nejprve rozdělte flat white na dvě espressa macchiata. Pak si přiobjednejte babyccino (našlehané mléko pro děti) za 15 korun. Řízněte jím macchiata a máte z nich cappuccina. Ušetřili jste 35 korun!“ nabádá v nadsázce milovníky kávy s tím, že pokud to navíc opravdu udělají, nejspíš už se do dané kavárny nikdy nebudou moci vrátit a tím budou šetřit i do budoucna.

„Nerad bych se chválil, ale mám pocit, že tohle je v podstatě stroj na peníze!“ uzavírá se smíchem a jeho fanoušci mu dávají za pravdu. Mnoho z nich dokonce ihned přispěchalo i s vlastní úspornou strategií. „Nakupuju ředkvičky, páč získám zdarma gumičky,“ poradila komentující Jitka. Uživatelka Kamila pak sklidila ovace za návrh, jak šetřit a sportovat zároveň: „Manžel se doma chválil, jak cestou domů utíkal za autobusem a tím pádem ušetřil dvacku. Kdyby nebyl blbej a utíkal za taxíkem, mohl ušetřit pětistovku.“ A zábavnou hlášku mezi komentující přisadil i herec a gastroexpert Lukáš Hejlík: „Vyzrál jsem na to jejich neustálé zdražování benzínu a odteď tankuju vždycky jen za 500!“

Kdo je Ladislav Zibura

  • Český cestovatel a spisovatel narozený 15. června 1992 v Českých Budějovicích.
  • Na Univerzitě Karlově absolvoval obor mediální studia, poté studoval žurnalistiku a hospodářskou politiku na Masarykově univerzitě. Dostudoval v roce 2016. 
  • V roce 2011 se vydal na pěší pouť do Santiaga de Compostela, o rok později šel z Českých Budějovic do Říma. Na kole poté absolvoval cestu k Baltskému moři.
  • V roce 2014 se vypravil z Turecka do Jeruzaléma. Tuto cestu zdokumentoval v knize 40 dní pěšky do Jeruzaléma.
  • O rok později na sebe upozornil v televizním pořadu AZ-kvíz se svou recesistickou strategií.
  • V roce 2016 se vydal na putování po Nepálu a Číně. Z tohoto asijského dobrodružství vznikla kniha Pěšky mezi buddhisty a komunisty.
  • Další rok jeho kroky zamířily do Gruzie. Výsledkem byla kniha Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii.
  • Za svoji čtvrtou knihu s názvem Prázdniny v Evropě z roku 2019 získal Cenu Hanzelky a Zikmunda za nejlepší cestopis.
  • V době koronavirové pandemie cestoval autem po Česku. Zážitky zaznamenal do své nejnovější knihy Prázdniny v Česku.

Zdroj: Vlasta.cz, facebook Ladislava Zibury