Láska přijde, když ji nejmíň čekáte

Láska na výměnu. ukradla jsem sousedce manžela a ona si půjčila mého

Ulice stejných domů z padesátých let, vždycky čtyři patra po třech bytech a v každém z nich spousta osudů. Já bydlela v jednom v patře třetím a nade mnou kamarádka. Obě s manželem a dětmi.  

Seznámili jsme se až v tom domě, tehdy se byty přidělovaly a neměli jste šanci si rozmyslet, kde byste chtěli bydlet. Ber nebo neber. Ale my jsme byli spokojení, dům i čtvrť se nám líbily, děti měly kolem trávník i hřišťátko a školu jen pár set metrů. Na rohu ulice malý krámek, vedle školy samoobsluha, na socialistické poměry vlastně ráj. Takže jsme byli šťastní. S lidmi z jiných domů jsme se setkávali na sobotních úklidových akcích, jestli jste starší ročník, určitě si je pamatujete. Naše děti si spolu hrály, s některými rodinami jsme se spřátelili víc, s jinými se jen tak zdravili. Ale nejvíc jsme si porozuměli právě s těmi, co bydleli nad námi. Měli stejně staré děti, osm a deset, a byli i skoro stejně staří jako my. Nebyl snad den, aby někdo z nás nezaskočil „k Jarce“ nebo „k Jarkovi“ anebo někdo z nich k nám. Káva, koláček, uzené od babičky, gulášek nebo pivo, k tomu jen tak pokecat o tom, co život přinesl a co nás čeká. Ticho a klid, které takhle mohlo pokračovat desítky let.

Čtěte také

Chcete někoho lépe poznat? Pak konverzujte, o všem, co vás napadne

Čtěte také

Chcete někoho lépe poznat? Zeptejte se ho na těchto 60 otázek

Ale nepokračovalo. Já si najednou uvědomila něco, co jsem nečekala. Že si prohlížím Jarka ze shora jinak než předtím. Že mě zajímá, jaké má ruce, jaká ramena, že se mi líbí, jak se směje, jak zaklání hlavu a jak má kratičce ostříhané vlasy vzadu na krku. Chvíli mi trvalo, než mi to došlo. „Panebože, já jsem do něj zamilovaná,“ musela jsem si ale po nějaké době přiznat a byla z toho zmatená. Copak manžela nemiluju? No, jak se to vezme, zná to každá vdaná žena. Něco jiného je mít někoho rád a milovat ho. To příjemné vzrušení tam dávno nebylo a musela jsem si upřímně přiznat, že tam vlastně asi nebylo nikdy. Bylo nám spolu dobře, ale spíš z dobrého kamarádství než z milostného vztahu.

„Ono to přejde,“ říkala jsem si, protože zamilovaná jsem už párkrát byla. Jenže nepřecházelo. A navíc se mi zdálo, že i Jarek si mě prohlíží jinak než dřív. Když mi jednou pomáhal nést prádlo ze sušárny do schodů, málem koktal, když mi chtěl něco říct. Když mě potkal na chodbě samotnou, nevěděl, kam s očima, přestože jsme si spolu vždycky normálně povídali. A já jsem dělala to samé, cítila jsem najednou rozpaky, když jsem k nim měla zaběhnout na návštěvu. Jednou pak šel do prádelny, která byla dole společná, odnést své ženě Janě prádlo. Nevěděl, že jsem tam taky, a potkali jsme se. Stáli jsme proti sobě, dívali se na sebe a udělali najednou oba krok blíž k sobě. Po tom jediném kroku se už nedalo jít zpátky. Vrhli jsme se na sebe a líbali se jak blázni, jen jsem stačila zakopnout dveře na chodbu nohou.

Čtěte také

Dovolená v Istanbulu je sen

Čtěte také

Istanbul od hlavy až k patě: Velkoměsto, které vás dostane svými kontrasty

Tím to začalo. Od toho dne jsme se snažili vymyslet záminky, jak se potkat, když jsme šli s prádlem nebo se smetím nebo nakoupit. Nemohli jsme se sebe nabažit, ale nechtěli jsme už chodit k těm druhým na návštěvu. Oba plní výčitek svědomí, ale taky vášně, kterou jsme doma nezažívali. Bylo nám jasné, že takhle to dál pokračovat nemůže. „Skončíme s tím,“ řekli jsme si po půl roce, ve kterém se mezi námi ale nic vážnějšího než líbání a objímání v prádelně nestalo. Ani jednomu se nechtělo, ale rozhodli jsme se to zvládnout. Dva měsíce jsme tak žili a co to šlo, jsme se sobě vzájemně vyhýbali. Pak se ale stalo něco, co nás šokovalo oba dva. Ve stejný večer, protože se tak dohodli, za ním přišla jeho žena Jana a za mnou můj manžel. „Musím ti něco říct,“ začal Míla. „Blbě se mi to povídá, ale prostě se to už nedá jinak řešit. Zamiloval jsem se do někoho jiného a asi bychom se měli rozvést.“

To jsem tedy nečekala. On zas nečekal, že se začnu smát. Nic směšného na tom nebylo, jen moje hlava plná vlastních zmatků takhle divně reagovala na to, co mi řekl. Míla se na mě díval s obavami. „Co chceš dělat?“ ptala jsem se, když jsem se konečně uklidnila. „Chci se rozvést,“ řekl a bylo poznat, že to myslí vážně, že o tom už hodně přemýšlel. „Někdo z práce?“ ptala jsem se dál, celkem klidně. „Ne,“ odpověděl a moc se mu nechtělo upřesnit, o koho se jedná. Ale pak se nadechl a vydechl: „Je to Jana.“

Čtěte také

Láska nebývá vždy jako z pohádky

Čtěte také

Jana (45): Dohodila jsem známé kamaráda, pak mi došlo, že ho miluji

Můj druhý výbuch smíchu nečekal už vůbec. Myslel si, že jsem se zhroutila a projevuje se to smíchem. Byla to ostatně pravda, obě ty novinky byly vážně šokující. Když jsem se uklidnila, došlo mi, že statečná musím být taky. „Já ti taky musím něco říct. Já jsem se taky zamilovala,“ začala jsem a na něm bylo vidět, že to nečekal a že se mu ulevilo. „Do Jarka.“ Můj manžel se tedy nesmál, jen zíral. Měli jsme dvě možnosti, buď na sebe křičet, nebo řešit, co nastalo. Vybrali jsme si řešení a Míla mi vysvětlil, že právě to asi dělají i sousedi nad námi. Asi za hodinu se ozval zvonek a oba přišli. Sedli jsme si do pokoje, zamlklejší než kdy předtím, a nikdo mluvit nezačal. Nakonec se ozval Jarek: „Asi to teda vyřešíme, ne? Já navrhuju to neprotahovat, všichni jsme už asi měli času na přemýšlení dost. Děti to snad zvládnou, když se nebudeme hádat my.“

Ten večer se ještě vrátili oni nahoru a my zůstali dole. Ještě týden to tak bylo, než jsme dořešili podrobnosti a řekli to dětem. Kvůli nim jsme měli výčitky svědomí, ale za sebe jsme si byli jistí, že děláme dobře. Pak můj manžel odešel se svými věcmi o patro výš a Jarek přišel k nám. Znali jsme se už dlouho, ale stejně jsme museli přijít na to, jak spolu žít. Fungovalo to dobře, nelitovala jsem ani chvíli. Jenom jsme si řekli, že není úplně dobře bydlet dál takhle nad sebou, že ani jedna rodina pak nemá svůj klid, že bychom si neměli pořád připomínat minulost. A tak jsme začali hledat, jestli se někde blízko neuvolní byt k přestěhování. Chtěli jsme co nejblíž, aby děti měly pořád po ruce oba rodiče a aby zůstaly ve stejné škole.

Čtěte také

Milenka se prozradila na instagramu

Čtěte také

Důkaz online. Manželova milenka se fotila u nás doma a fotky dala na instagram

Dohodli jsme se, že děti zůstanou se svými maminkami, tehdy se to tak prostě dělalo, když se lidé rozváděli.

A tak jsme začali žít nově. Už jsme se nevídali tak často jako dřív, vlastně jen kvůli dětem, dopřávali jsme si vzájemně soukromí. Bydleli jsme sice jen dvě ulice od sebe, ale to stačilo, abychom se nepotkávali ani při vynášení smetí, ani v obchůdku na rohu. Děti rostly a my jsme stárli, spokojení se životem. A teď, když už jsme na jeho konci, se stala zvláštní věc. Jarek a Jarka odešli do nebe týden po sobě. A my, co jsme po nich zůstali, já a Míla, jsme se rozhodli zas bydlet spolu. Ne že by nás vábily nějaké vášně, na to jsme i staří, ale prostě se známe už tolik let a máme se rádi, že nám to přijde nejlepší.

ZDROJ: časopis Vlasta

Čtěte také

I takové věci, jako nedoručený dopis, můžou změnit život

Čtěte také

Nedoručený dopis mi zachránil život

Chcete někoho lépe poznat? Pak konverzujte o všem, co vás napadne.

Chcete někoho lépe poznat? zeptejte se ho na těchto 60 otázek

Ať už se jedná o novou známost, nebo například kolegu z práce, vždy když nám do života vstoupí někdo nový, snažíme se ho lépe poznat. Velmi často se však stává, že ačkoli si myslíme, že máme člověka už přečteného, stejně nás v nějaké situaci (nemile) překvapí. Experti proto sestavili 60 otázek, díky kterým přítele, kamarádku nebo třeba i manžela poznáte do morku kostí. Tak se pohodlně usaďte a rozviňte dialog. Zábava zaručena!

Seznámit se s někým novým není v dnešní době vůbec jednoduché, ať je vám dvacet, nebo padesát. Ty tam jsou časy, kdy se vztahy navazovaly v obchodech, barech nebo jen tak na ulici či v parku při venčení pejska. Dneska se lidé poznávají na internetu. A popravdě na tom není vůbec nic špatného. Jste-li spíše tichým introvertem, kterého seznamování tam venku děsí, může vám to naopak nahrávat. Jenže o čem si s člověkem psát? Na co se ho ptát? Chcete-li dotyčného či dotyčnou skutečně poznat a zjistit, zda jste na stejné vlně, zkuste zavést řeč na otázky z různých oborů. Podle psychologů, kteří sestavili soubor 60 otázek, jen tak zjistíte, zda je mezi vámi skutečné spojení.

Jste v dlouhodobém vztahu? Pak si udělejte příjemný večer nad sklenkou vína se svou drahou polovičkou a vzájemně se otázkami vyzpovídejte. Možná se o sobě dozvíte věci, které jste netušili, a svěříte si své pocity a touhy. Budete se divit, jak moc vás to sblíží. Jste naopak single? Ani to nevadí! Zkuste si otázky zodpovědět se svým kamarádem nebo kamarádkou.    

Čtěte také

Vdechování kouře z požáru

Čtěte také

Před kouřem z hořícího Hřenska není úniku. 5 tipů, jak si chránit dýchací cesty

Líbí nebo nelíbí

Ptát se druhého na věci, které má rád nebo kterými naopak opovrhuje, je způsob, jak od člověka zjistit něco osobního, aniž byste byli dotěrní. „Můžete se dozvědět o jeho preferencích nebo o různých výletech, které podnikl. Navíc vám to dá představu o prostředí, ze kterého pochází,“ vysvětluje klinický psycholog Wayne Pernell, který pomáhá lidem dosáhnout většího úspěchu a spokojenosti v práci i osobním životě. 

 • Jaké je tvé oblíbené jídlo a kde jsi ho poprvé jedl?
 • Jaké je tvé nejoblíbenější místo?
 • Jaké místo jsi navštívil a líbilo se ti tak moc, že bys tam chtěl zůstat do konce života?
 • Jaký je tvůj nejoblíbenější pořad v televizi?
 • Kdybys mohl po zbytek života jíst jen jedno jídlo, jaké by to bylo?
 • Jaký nejhorší film jsi kdy viděl?
 • Jakou nejlepší knihu jsi za posledních pět let četl?
 • Bez jakého kusu oblečení bys nemohl žít?
 • Kdyby sis s sebou na opuštěný ostrov mohl vzít jen tři věci, co by sis vybral?
 • Kdybys mohl zachránit jednu hmotnou věc před požárem, co by to bylo?
 • Máš nějakého mazlíčka?
 • Jaký je tvůj nejoblíbenější film?
 • Na jakém nejlepším koncertě jsi kdy byl?
 • Na jakém nejhorším rande jsi kdy byl?
 • Máš raději teplo nebo zimu?
 • Jaká je tvoje nejoblíbenější písnička?

Čtěte také

Pravčická brána

Čtěte také

Lokace Českého Švýcarska z pohádek a filmů: Které památky požár možná zničí?

Naděje, sny a obavy 

I jednoduché otázky mohou vyvolat hluboké odpovědi. Zejména pokud zacílí na ty největší strachy, lítosti nebo touhy. Proto jděte do nich, ale pozor! Neptejte se na nic, na co byste sami nechtěli odpovídat. „Ujistěte se také, že otázky nejsou nudné. Nikdo nechce dostávat tytéž základní dotazy, na které už při seznamování odpověděl milionkrát,“ říká psycholožka se specializací na vztahy Alyson Nerenberg.  

 • Co máš na svém „bucket listu“?
 • Za co jsi nejvíc vděčný?
 • Čeho v životě nejvíc lituješ?
 • Čeho se nejvíc bojíš?
 • Co tě nejvíc baví?
 • Jak nejraději trávíš volný čas?
 • Jak vypadá tvůj dokonalý den?
 • Jak vypadá tvůj vysněný život?

Čtěte také

Hasiči bojují s požárem

Čtěte také

Víte, co a jak hasit? 10 tipů, jak předejít požáru v domácnosti

Trocha filosofie

Jedním ze způsobů, jak udržet konverzaci v chodu, je klást otázky na téma, které inspiruje k názorovým, či dokonce kontroverzním odpovědím. „Zažehněte přátelskou debatu, která podnítí zábavu a neobvyklý rozhovor,“ navrhuje Kate Maclean, rezidentní expertka na seznamování pro Plenty of Fish. Zkuste to!

 • Věříš na legendy a mýty? Která je podle tebe pravdivá?
 • Žil bys raději bez internetu, nebo bez koupání?
 • V jakém desetiletí se produkovala nejlepší hudba?
 • Je v pořádku lhát?
 • Kdo je nejvíce přeceňovaná celebrita?
 • Jaké je nejhorší místo v letadle?
 • Co je ta nejotravnější věc, kterou lidé dělají na veřejnosti?
 • Kdo je tvým vysněným hostem na večeři, ať už živý, nebo mrtvý?
 • Co bys dělal, kdybys vyhrál 5 milionů korun?
 • Byl bys raději pes, nebo kočka? A proč?

Čtěte také

Zažehněte ztracenou sexuální vášeň těmi správnými potravinami

Čtěte také

Nemáte chuť na sex? 5 potravin, které dle vědců zaručeně nabudí ztracené libido

Rodina a přátelé

Zatímco pro jednoho mohou být otázky o rodině emočně náročné, pro druhého naopak objevné a osvobozující. Určitě je proto do svých debat zapojte. Stočit téma jinam můžete vždycky.  

 • Kdo je ve tvém životě pro tebe nejdůležitější a proč?
 • Kdo ti dodává největší pocit domova?
 • Rozešel ses někdy s přítelkyní/přítelem a proč?
 • Kolik blízkých přátel je podle tebe ideální?
 • Věříš na spřízněné duše?

Čtěte také

Tunisko

Čtěte také

Tunisko: Čisté pláže a tyrkysové moře aneb bezpečná exotika za humny

Osobnost

Na otázky, které zkoumají něčí osobnost a rozebírají základní aspekty bytí, se během povrchního rozhovoru nejspíš nenarazí. Pokud se k tomu ale naskytne příležitost a správná atmosféra, zkuste je do poznávacího dialogu zakomponovat. Možná budete překvapeni, co vše se dozvíte.

 • Jaký nejlepší kompliment jsi kdy dostal?
 • Co chceš, aby o tobě jednou lidé řekli na tvém pohřbu?
 • Je něco, co by do tebe lidé nikdy neřekli?
 • Co tě nejvíc rozesměje?
 • Udělal jsi někdy rozhodnutí, které ti změnilo život?
 • Jaký byl nejšťastnější den tvého života?
 • Co máš na sobě nejraději?
 • Jakou jsi měl pověst na střední škole – a stále to platí?
 • Je něco, co bys na sobě chtěl změnit?

Čtěte také

Obrázek Vlasta.cz

Čtěte také

Osamělost a vyhoření. Mileniálové jsou generací s nejhoršími depresemi

Zaměstnání

Otázky na práci mohou prolomit mlčení a zažehnout živou konverzaci. Vždyť skoro každý má rád pocit, když se někdo zajímá o to, čemu se věnuje. Dejte si však pozor, abyste dotyčného skutečně poslouchali. Není nic horšího než dojem, že na jeho odpovědích nezáleží. 

 • Co je na tvojí práci nejzajímavější? Co tě na ní nejvíc baví?
 • Jakou nejdůležitější věc jsi kdy v práci udělal?
 • Jaká je podle tebe ideální rovnováha mezi pracovním a soukromým životem?
 • Dostal jsi někdy nějakou kariérní radu?
 • Co bylo tvé první zaměstnání?
 • Jaké jsou podle tebe nejdůležitější vlastnosti šéfa?
 • Zažil jsi někdy nějaký neúspěch v kariéře, který se později ukázal jako příležitost?

Zdroj: vlasta.cz prevention.com

Čtěte také

Psychologie barev

Čtěte také

Zelená pro klid, červená pro povzbuzení chuti. Jak funguje psychologie barev?