Co způsobuje selhání ledvin: Nejde jen o nedostatečný pitný režim

Judita Bednářová | 3. 1. 2023

Vysoký příjem energie je často spojen s vysokým příjmem bílkovin a soli, které škodí ledvinám nezávisle na tělesné hmotnosti. Primář dialyzačního střediska MUDr. Petr Táborský v rozhovoru přiznává, že selhání ledvin způsobují zejména špatné stravovací návyky.

Říká se, že ledviny nebolí a poškození dávají najevo minimálně. Jaký je dnes tedy převažující faktor odhalení poškození ledvin? Preventivní prohlídka u praktika, náhodné objevení v souvislosti s jiným vyšetřením, zbytečně pozdní diagnostika, když už přece jen nějaké subjektivní obtíže nastanou…?

Ledviny skutečně nebolí a subjektivní příznaky jsou až do pozdního stadia onemocnění opravdu minimální. Z tohoto důvodu přichází asi třetina nemocných na dialýzu až tzv. z ulice, bez předchozího kontaktu s nefrologem. Nejčastějším mechanismem, jak je onemocnění ledvin objeveno, bývá skutečně náhodné vyšetření. Při změně zaměstnání, preventivní prohlídce v mladším věku, předoperačním vyšetření nebo kvůli jinému onemocnění u starších pacientů.

5 tipů na zdravý nákup v kostce: Plánovat a řídit se ročním obdobím nestačí
Zdraví

5 tipů na zdravý nákup v kostce: Plánovat a řídit se ročním obdobím nestačí

Opravdu ledviny nebolí?

Bolestivé jsou pouze ledvinové kameny, respektive jejich průchod močovými cestami v podobě tzv. ledvinové koliky. Ledviny mohou bolet i při komplikované infekci, ale tam obvykle není s diagnózou problém, protože je tento stav spojen s vysokými teplotami. Vedle toho je relativně brzo diagnostikována choroba ledvin u vzácných onemocnění spojených s velkými ztrátami bílkoviny do moče (tzv. nefrotický syndrom), které jsou spojeny s otoky dolních končetin. Toto onemocnění bývá časté u dětí a potom až ve vyšším věku.

Převážná většina nemocí ledvin, které vedou k jejich selhání, probíhá bez příznaků a jedinou možností, jak je odhalit, je myslet na ně včas u nemocí, se kterými jsou spojeny. Asi 75 procent nemocných se dostává na dialýzu pro selhání ledvin při cukrovce, vysokém krevním tlaku a srdečním potížím. U všech těchto pacientů je třeba včas myslet na možnost postižení ledvin a jejich funkci preventivně kontrolovat.

Onemocnění ledvin: je propojené s krevním tlakem a pozor na jídelníček
Zdraví

Onemocnění ledvin: je propojené s krevním tlakem a pozor na jídelníček

Od jakého věku hrozí problémy ledvin? Od kdy se tedy věnovat cílené prevenci a v jaké podobě?

Selhání ledvin je nemocí převážně vyššího věku, typický scénář je obezita ve 40 letech, cukrovka v 50 letech, nasazení inzulinu v 60 letech, selhání ledvin v 70 letech. V posledních letech se zlepšila léčba nemocí ledvin, které se vyskytují v mladším věku (neinfekční záněty ledvin, tzv. glomerulonefritidy), a zlepšila se i péče o chronická onemocnění (diabetes, vysoký tlak), tím se zvýšil průměrný věk pacientů zahajujících dialýzu. Dříve dospěli k dialýze po 10 letech s cukrovkou, dnes je to až po více než 20 letech. Průměrný pacient zahajuje dialýzu mezi 70 a 75 lety.

Jaké jsou nejčastější rizikové faktory – genetika, pitný režim, výživa, často prodělané záněty močových cest, jiné nemoci?

Zjednodušeně lze říci, že selhání ledvin je v současné době převážně nemocí spojenou se špatnými stravovacími návyky. Základem je obvykle nadbytečný příjem energie vedoucí k obezitě a v dalším kroku k diabetu 2. typu. Vysoký příjem energie je často spojen s vysokým příjmem bílkovin a soli, které škodí ledvinám nezávisle na tělesné hmotnosti.

Jaký je optimální příjem bílkovin?

Přibližně 1 g na 1 kg tělesné hmotnosti, přesto se u našich pacientů setkáváme zcela běžně i s dvojnásobným množstvím. Zdrojem bílkovin jsou především maso, mléko a všechny výrobky z nich odvozené. Našim pacientům se to snažíme zjednodušit zkratkou: „Bílkoviny = všechno, co je ze zvířat, včetně vajíček.“ To, co roste na poli, jsou většinou sacharidy a obsah bílkovin je nízký. Příjem soli je přímo úměrný množství bílkovin v dietě. Jsou to především slané uzeniny, hotové saláty, některé druhy sýrů a u nás bohužel i pečivo. Asi všichni máme vlastní zkušenost, že ve srovnání s tím naším nám pečivo v cizině připadá neslané.

10 rychlých rad na kocovinu: Pít hodně vody nestačí! Zkuste doping vitamíny
Zdraví

10 rychlých rad na kocovinu: Pít hodně vody nestačí! Zkuste doping vitamíny

Doporučené množství soli je kolem 6 g za den, u nás je průměrná spotřeba více než dvojnásobná. Smutné je, že například ve Velké Británii udělali velkou kampaň za snížení spotřeby soli při průměrném příjmu 10 g za den, zatímco my jsme na třetím místě ve spotřebě soli v Evropě a nikdo se tím netrápí. Snížení spotřeby soli neznamená jen uklidit slánku ze stolu, největší podíl na její konzumaci mají hotové potraviny. Dokud nebude obsah soli v prodávaných potravinách regulován zákonem, není jiná cesta než se průmyslově zpracovaným produktům vyhýbat a vařit co nejvíce z čistých surovin.

Bílkoviny samy o sobě škodí především tam, kde je už nemoc ledvin rozvinutá. Z bílkovin v dietě vznikají odpadní látky, které musí ledviny vyloučit. Pokud někdo sní 200 g bílkovin za den, je to množství, které je pro nemocné ledviny velkou zátěží a urychluje jejich selhání.

Genetika tedy v onemocnění ledvin nehraje roli?

Jen malou. Jediná choroba, která vykazuje vysloveně rodinnou zátěž, je polycystóza ledvin, na celkovém počtu nemocných na dialýze se podílí v jednotkách procent.

Dnes jsou volně k dostání testovací proužky pro analýzu moči. Doporučujete je využívat, třeba jako jednu z prevencí?

Domácí použití těchto diagnostických proužků není obecně doporučováno jako prevence jakéhokoliv onemocnění. Prevencí nemocí ledvin je jedině rozumné stravování, které nevede k nadváze a vysokému krevnímu tlaku. Pokud jde o preventivní vyšetřování, je na místě především u rizikových skupin. Každý s nadváhou, cukrovkou nebo vysokým tlakem by měl být vyšetřený alespoň jednou ročně, stačí jednoduchý odběr krve a moče, důležité je i na zjištěné výsledky správně reagovat. Často se podceňují počáteční stadia nemocí ledvin, kdy je možné změnou životního stylu hodně napravit. S pokročilým selháním orgánu už nelze udělat nic, jenom pacienta připravit na dialýzu, nebo transplantaci.

ZDROJ: časopis Květy

Dítě počká, nemoc nikoli. Zmrazit pohlavní buňky si nechávají častěji muži
Zdraví

Dítě počká, nemoc nikoli. Zmrazit pohlavní buňky si nechávají častěji muži

Pozor na brnění nebo jinou barvu moči. Signalizují zdravotní problémy
Zdraví

Pozor na brnění nebo jinou barvu moči. Signalizují zdravotní problémy

Reflexní terapie: Proti stresu, na spánek, bolest, imunitu. Není ale pro všechny
Zdraví

Reflexní terapie: Proti stresu, na spánek, bolest, imunitu. Není ale pro všechny

Tagy bílkovina Diabetes mellitus energie Evropa hypertenze ledvina nadváha nemoc pacient selhání ledvin sůl Velká Británie