Krajka je textilie s opakujícím se vzorem, která se vyrábí ručně i strojově. Za určující znaky krajky se pokládá druh ornamentu, hustota, struktura vzoru či použitý materiál. Z používaných materiálů převažuje u ručně zhotovených krajek len, bavlna či přírodní hedvábí, ve strojní výrobě pak polyester nebo třeba polyakryl. Za dávných časů bývala krajka znakem vysokého postavení.

Zapamatujte si nejdůležitější pravidlo: krajku vždycky zkombinujte s nějakým „drsnějším“ materiálem. Jen tak nebudete vypadat jako v pyžamu, svatebních šatech nebo jako mimoň.  

Čtěte také

V detailech je síla, respektive elegance

Čtěte také

Ikonou zimního šatníku je černý kabát. Čím ho v zimě ozvláštnit

Krajka má mnoho podob

Krajka je sama o sobě něžná, romantická a nevinná – a taky ryze ženská, smyslná a zatraceně sexy. To jí dává neskutečné možnosti, jak s ní v rámci rozdílných outfitů pracovat. V pokročilém věku je pak třeba zvolit nějaký protipól, kterým extravagantní krajku vyvážíte. Nabízí se kůže nebo koženka, hrubá pletenina či klasický denim. Efektní kontrast dá krajce vyniknout a přitom shodí jednostranný dojem, kterým krajka na první dobrou působí. Tedy romantiku jako hrom!

Čtěte také

Zachumlejte se do příjemných materiálů

Čtěte také

Pohodlí v karanténě? Pořiďte si kardigan. Parádu s ním uděláte i pak v kanceláři

Překrásné aplikace

Velmi efektní jsou třeba blůzky a topy s krajkovými vsadkami na ramenou nebo rukávech, krajkové aplikace a ornamenty ve výstřihu (ať vpředu, či vzadu) nebo našité manžety, volány a lemy z té nejjemnější krajky. Hodí se i vrstvené kousky, kdy horní dvě vrstvy jinak dlouhé tvoří právě krajkovina. Takové topy a tuniky můžete kombinovat jak s klasickými kalhotami či sukněmi, tak i s džínami nebo manšestráky.

Čtěte také

Parky noste v tradičních i netradičních barvách

Čtěte také

Myslíte, že na parku jste stará a nebude vám slušet. Omyl, barevná vás omladí

Nechte ji vykukovat

Perfektně se krajka vyjímá jako aplikace na hrubém svetru, zimním kabátku nebo džínové bundě s huňatou podšívkou. Velmi sexy je nechat krajku vykukovat zpoza flaušového kabátu nebo si obléknout krajkové šaty po kotníky (samozřejmě s podšívkou), k nim obout bagančata a navrch kožený křivák. Tenhle styl vás paradoxně hodně omladí a na zimu je i velmi praktický. Křivák můžete nahradit flaušovým kabátem nebo prošívanou over size bundou.

Čtěte také

S čím kombinovat kalhotovou sukni?

Čtěte také

Myslíte si, že vám kalhotová sukně nesluší. Nesmysl, jen ji musíte umět nosit