Je úplně jedno, kam se vydáte, Portugalsko, které se nachází v západní části Pyrenejského poloostrova, vás nezklame. Navštívila jsem ho už dvanáctkrát a přiznám se, že pořád nemám dost. Hlavní město Lisabon mě okouzlilo svými starobylými památkami včetně Hradu svatého Jiří, z něhož je famózní výhled, Algarve zase golfovými hřišti, Cascais plážemi a přírodním parkem Sintra, Porto svými vinicemi, na nichž se pěstují ty nejlepší odrůdy vína na světě. A co teprve Madeira plná exotických květin nebo vyloženě přírodní ráj jménem Azorské ostrovy… Všude jsem se cítila příjemně – a co je důležité, také vítaně. Portugalci totiž turisty (a je úplně jedno, z jaké části světa pocházejí) přijímají s otevřenou náručí a chovají se k nim neskutečně vlídně a přátelsky. Není divu, že se země pyšní „turistickým Oscarem“, tzv. World Travel Awards, což je jedna z nejprestižnějších cen v oblasti cestovního ruchu vůbec.
Romantický Lisabon
Zatímco rtuť teploměru v Čechách padá směrem dolů, v Portugalsku se koncem prázdnin ohřejete – teplota v Lisabonu, kam z Prahy doletíte za tři a půl hodiny, se během podzimu pohybuje kolem pětadvaceti až třiceti stupňů. Jižní Algarve je na tom samozřejmě ještě líp. Pokud jste nováček a zemi se teprve chystáte objevovat, určitě začněte návštěvou hlavního města, které je nabité nejrůznějšími atrakcemi, od skvělé gastronomie až po hudbu a umění. Z lahůdek určitě doporučuju ochutnat čerstvé mořské ryby a samozřejmě sladkosti, kterými jsou místní mistři pekaři vyhlášení. Vynikající jsou třeba koláčky s krémovou náplní, jimž se tu říká pastel de nata. A počítejte s tím, že jeden rozhodně nestačí... Nezapomeňte ani na návštěvu prastaré čtvrti Alfama, která je plná romantických křivolakých uliček. Toulat se v nich můžete celé hodiny, nejlépe ve dvou, a když vás začnou bolet nohy, posaďte se do typické žluté tramvaje a kochejte se. Nebo navštivte jednu z mnoha místních hospůdek, dejte si do nosu a k tomu si poslechněte Fado – uhrančivě tesklivé písně plné bolesti, smutku a nostalgie. Zpívá se v nich o zlomených srdcích, těžké práci rybářů, blankytně modrém oceánu, jenž dává i bere. Prostě o životě, který přináší celou řadu těžkostí, ale přesto je krásný.
Letovisko Cascais
Po návštěvě Lisabonu můžete přeletět do Funchalu, což je hlavní město Madeiry, či do Faro, metropole portugalského regionu Algarve. Anebo si půjčte auto, případně se posaďte na autobus (staví hned u letiště) a zavítejte na třicet kilometrů vzdálenou portugalskou riviéru, kde se nachází městečko Cascais. To se může pochlubit svými nádhernými plážemi, kamennými útesy pyšně se tyčícími nad oceánem i malebným centrem, čehož využili i američtí filmaři, když tady natáčeli několik Bondovek. Jinak tu žije nějakých třicet tisíc obyvatel a kromě restaurací, barů a diskoték tu najdete i řadu významných památek. Třeba hned několik kostelíků, které pocházejí z patnáctého století a mimo jiné v nich uvidíte tradiční modrobílé porcelánové kachličky (těm Portugalci říkají azulejos). Za prohlídku stojí i Museu do Conde de Castro Guimarães, což je obrovský dům připomínající pevnost, ve kterém kdysi žila bohatá hrabata. Až se do sytosti nabažíte historie, sedněte si na jednu z mnoha písečných pláží a pozorujte mohutné vlny Atlantiku, jež si oblíbili milovníci windsurfingu. Ten se tu samozřejmě můžete naučit.
Křesťanská Fátima
Když se vydáte směrem na sever, tak zhruba po sto třiceti kilometrech narazíte na nejvýznamnější katolické poutní místo, kam stejně jako do francouzských Lurd jezdí věřící i pacienti s nadějí na zázračné vyléčení. Důvod? Třináctého května 1917, těsně před polednem, se tady třem pasáčkům koz zjevila Panna Maria. Popsali ji jako „krásnou paní zářící víc než slunce“, která jim prý řekla, že když se budou poctivě modlit, zachrání světový mír. Podle vyprávění se svatá soustředila hlavně na nejstarší z dětí – dívku Lucii, které svěřila, že se na místě objeví ještě pětkrát, a to každý měsíc třináctého… Dnes ve Fátimě na místě zjevení stojí majestátní bazilika se sochami světců a 65 metrů vysokou věží. K ní vede asi tři sta metrů dlouhý chodník z mramoru, po němž se každý den vkleče posunují věřící a tiše přitom odříkávají prosebné či děkovné modlitby. Musím říct, že je to neskutečně působivý obraz – už proto, že řadu z nich doprovázejí příbuzní, kteří je podpírají, aby alespoň částečně ulevili jejich v lepším případě odřeným, v tom horším zkrvaveným kolenům. Z celého světa sem každý rok dorazí neuvěřitelných sedm milionů věřících a spousta z nich tvrdí, že jejich prosby byly vyslyšeny…
Portugalské Benátky
Zatímco Fátima vám připomene Řím, v Aveiru si budete připadat jako v Benátkách. Druhé největší město portugalského regionu Centro leží na okraji řeky Vouga a prolíná ho několik vodních kanálů. Po nich plují malované loďky moliceiro (v minulosti byly využívány ke sběru chaluh – v portugalštině molic, odtud ten název). Každou řídí profesionální kormidelník, který vám během hodinové plavby vysvětlí místní historii a upozorní na nejzajímavější místa. Jedním z nich je třeba náměstí Largo da Praça do Peixe, na kterém se každý den brzy ráno koná rybí trh s nezaměnitelnou atmosférou. Vaší pozornosti určitě neunikne ani nejvyšší portugalský maják – šedesátimetrový Farol da Barra. Pro veřejnost má otevřeno každou středu, a když zdoláte jeho 300 schodů, čeká vás nádherný výhled. Ztracenou energii pak můžete doplnit místní specialitou ovos moles (v překladu měkká vejce).
Jedná se o žloutky smíchané s cukrem a obalené do oplatky ve tvaru ryb nebo mušlí. S plným žaludkem se pak přesuňte o deset kilometrů dál, do vesničky Costa Nova, která leží přímo na atlantickém pobřeží a proslavila se barevnými domečky, které kdysi sloužily jako rybářská skladiště. Dnes si je můžete pronajmout a strávit v nich víkend nebo klidně celý měsíc.
Studentská Coimbra
Další ozdobou centrální části je městečko Coimbra, které se chlubí nejslavnější a nejprestižnější portugalskou univerzitou. Ta vznikla roku 1720, má osm fakult a vlastní areál na kopci, jenž ustavičným ruchem a energií trochu připomíná náš pražský Albertov. Na prohlídku si určitě vyhraďte dostatek času, protože vás čeká rozsáhlý komplex starobylých budov a jedna je zajímavější než druhá – zvenku i zevnitř. Nechybí dokonce ani obřadní síň, akademické vězení, kde kdysi končili příliš temperamentní studenti, a hlavně naprosto úchvatná barokní knihovna Biblioteca Joanina. Tu tvoří tři pozlacené místnosti, ve kterých je uloženo 300 000 svazků z oblasti historie, geografie, medicíny. Jsou to hotové poklady, které je třeba chránit před hmyzem, což je práce pro kolonie netopýrů, kteří tu žijí. Přes den spí, večer pak pracovníci knihovny všechny regály s knihami zakryjí, aby mohli konat svou práci. Ráno je pak ovšem nutné odstranit jejich trus, ale i ten má svoje plus – využívá se jako hnojivo – prý neuvěřitelně účinné. Mezi Coimbrou a Lisabonem pak leží impozantní kláštery. Jsou celkem tři – Alcobaça s náhrobky tragických milenců Pedra a Inés, Batalha s hrobem Jindřicha Mořeplavce a Tomar s hradem. Přenesou vás do dávných časů a ohromí svou dokonalou architekturou.
Zelené Azory
Portugalsko netvoří jen pevnina, ale i několik ostrovů, kam se z Lisabonu bez problémů dostanete letadlem. Jedním z nich je už zmiňovaná Madeira, které se pro její krásu, rozmanitost a celoročně příznivé klima přezdívá Ostrov věčného jara. Na své si tu přijdou opravdu všichni – turisté, cyklisté, plavci, romantici i gurmáni. Všechny možné druhy zážitků nabízejí i Azorské ostrovy, kterým se ale masová turistika zatím vyhnula, což je v dnešní době hotový zázrak. Pokud tedy toužíte po pohádkové zeleni a klidu, neváhejte. Vybrat si můžete z devíti ostrovů, z nichž největší je Sao Miguel (759 km²), jehož tvar připomíná tělo vorvaně. Hlavní město se jmenuje Ponta Delgada a z letiště se do něj dostanete cenově dostupným taxíkem nebo autobusem. Přivítá vás na první pohled ospalé, ale malebné město. Je dobrou základnou pro další poznávání. Na první pohled je zřejmý vulkanický původ ostrova, takže se budete neustále setkávat s různými vyhaslými krátery, které skrývají městečka, vesnice a jezera. Mezi nejmalebnější patří Lagoa Azul a Lagoa Verde (Zelené a Modré jezero) a Lagoa de Fogo (Ohnivé jezero). Vykoupat se dá v termálních bazénech a vřídlech ve Furnasu, což je lázeňské středisko – najdete tu sanatoria, lázně, rozlehlé parky. A až vám začne kručet v žaludku, zajděte na místní specialitu Cozido das Furnas. Připravuje se tak, že se mix vepřového, hovězího, drůbeže, klobás, párků a zeleniny jako celer, mrkev, petržel, zelí a kapusta uloží do obrovského hrnce. Ten se zakope metr hluboko a pak už se jen několik hodin čeká na to, až rozpálená zem odvede svou práci. Výsledek je voňavý a moc dobrý. A pozor, na dnešní poměry levný – jedna neošizená porce, která vás zasytí na dlouhé hodiny, stojí 10 eur. A ještě budete mít nezapomenutelný exotický zážitek…
Rady na cestu
Rady na cestu
- Test na covid: Sledujte aktuální situaci.
- Kdy vyrazit: Na surfování a koupání jsou nejlepší letní měsíce, na poznávání památek je skvělý podzim a pozdní jaro. Pro návštěvu Azorských ostrovů jsou nejzajímavější červen a září, kdy tudy proplouvá nejvíce kytovců.
- S kým vyrazit: Sólo nebo s cestovní kanceláří. V prvním případě doporučujeme využít portugalské aerolinky TAP, které z Prahy létají do Lisabonu a na Madeiru. S přestupem pak na Azorské ostrovy.
- Co si koupit: Místní fantastická vína (v supermarketu už za 2 eura), květiny (zabalí vám je do krabice jako příruční zavazadlo), ručně dělané výrobky jako krajky, výšivky, proutěné zboží nebo keramiku. Nezapomeňte ani na známé portugalské koláčky plněné žloutkovým krémem pastel de nata nebo konzervy s tuňákem v panenském olivovém oleji .
- Užitečné odkazy: www.flytap.com, www.visitportugal.com, www.mzv.cz.
ZDROJ: časopis Vlasta, autorka zemi procestovala