Narodila se jako Ludmila Babková, a když dostala první filmovou nabídku, otec jí poradil, aby si vybrala pseudonym podle jeho přítele, spisovatele Jindřicha Šimona Baara. A tak se z ní stala Lída Baarová. Měla ještě o sedm let mladší sestru Zorku, která se taky stala herečkou. Mnozí prohlašovali, že Lída byla sice krásnější a průbojnější, ale Zorka talentovanější. Každopádně slavná byla Lída.

Čtěte také

Láska nebeská, Semafor

Čtěte také

Tragický příběh zpěvačky Evy Pilarové: Za podpis anticharty se omluvila

Slavná nejen doma

Po dvojroli v úspěšné komedii Lelíček ve službách Sherlocka Holmese z roku 1932 její hvězda stoupala vzhůru. Točila několik filmů ročně (Funebrák, Madla z cihelny, Její lékař, Grandhotel Nevada). Byl to Miloš Havel, filmový mecenáš, který ji seznámil se zvučnými režiséry té doby – Fričem, Slavínským nebo Svitákem. Brzo si jí všimli i za hranicemi a v jednadvaceti dostala nabídku od nejznámější evropské společnosti UFA v Berlíně. Tam vznikl asi její nejznámější zahraniční snímek Barkarola (1935), kde si zahrála s Rolfem Wankou.

Podobně jako její herecká kolegyně Adina Mandlová, i ona měla kolem sebe spoustu mužů. Zamiloval se do ní Vlasta Burian i Hugo Haas, Burian se prý kvůli ní chtěl rozvést. Ona zřejmě ale mířila výš. O panenství přišla v osmnácti s režisérem Karlem Lamačem. Při natáčení Barkaroly se seznámila s populárním německým hercem Gustavem Fröhlichem, s nímž žila tři roky, přestože byl ženatý. Čekala s ním dítě, ale kvůli mimoděložnímu těhotenství o něj přišla. Po operaci už nemohla mít děti nikdy.

Čtěte také

Bez upřímnosti se ve vztahu neobejdete

Čtěte také

Myslela jsem si, že si manžel našel milenku, problém byl ale jinde

Pletky s nacistou

Barkarola byl ovšem taky film, v němž okouzlila i německého ministra propagandy Goebbelse. V roce 1936 se do ní zamiloval a ona jeho city opětovala. Považovala ho za chytrého muže – a takoví jí imponovali. Doufala, že kvůli ní opustí ženu, a on o tom možná i uvažoval. Ovšem manželka na Goebbelse „žalovala“ samotnému Hitlerovi, který mu avantýru s českou herečkou zakázal. Baarové zbyly jen oči pro pláč – ztratila muže, kterého možná milovala, a přišla o šanci zahrát si v Hollywoodu, kam dostala v roce 1937 nabídku, ale vzdala se jí právě kvůli milenci.

Čtěte také

Obrázek Vlasta.cz

Čtěte také

USA jsou plné osamělých lidí, říká americký učitel, který se usadil v Praze

Hloupá a naivní, nebo vypočítavá mrcha?

Přestože později Baarová tvrdila, že byla pošetilá a blbá a proti své vůli se zapletla do dějin, názory na ni se mezi kolegy různily. Ljuba Hermanová o ní tvrdila, že jí nevěří a že si nedovede představit, že by si chytrá žena mohla takhle zkazit život. Herečka Zdenka Procházková o Lídě říkala, že se chovala povýšeně a že muže využívala i předtím, než poznala Goebbelse. Jiní o ní mluvili s úctou. Manželka Huga Haase na ni vzpomínala jako na slušnou dívku, která se jim snažila pomáhat, a Eva Gérová ji také neodsuzovala. Mnohem více lidí o ní ale prohlašovalo, že byla bezcharakterní hvězda, která si byla všeho moc dobře vědomá. Hana Vítová o ní řekla: „Nebudu ji pomlouvat. Byla lepší, protože dobyla svět, měla na to. Kde se objevila, působila jako zjevení.“

Po válce ji obvinili jako řadu dalších z kolaborace. Ona se ovšem s nacisty skutečně stýkala, to popřít nemohla. Celá rodina musela na výslechy a matka při jednom z nich dostala infarkt a zemřela. Brzo poté spáchala sebevraždu nervově labilní sestra Zorka Janů a otci museli amputovat nohu, protože odmítl operaci. Samotná Lída pod nátlakem vypovídala proti Burianovi a tvrdila o něm, že donášel Němcům.

Čtěte také

Obrázek Vlasta.cz

Čtěte také

Milena (47): Studuji astrologii, vykládám karty. Rodina šílí, ale já jsem happy

Dožila zahořklá a osamocená

Po únoru 1948 odešla s tehdejším manželem Kopeckým do zahraničí, kde pokračovala ve filmování. Pro zahraniční produkce byla stále zajímavá. V Itálii si zahrála ve Felliniho Darmošlapech, působila v divadle. Na hvězdnou prvorepublikovou kariéru už ale nikdy nenavázala a v roce 1958 uměleckou činnost zakončila dramatem Nebe v plamenech. Manželství s Kopeckým se brzy rozpadlo a ona se seznámila s rakouským lékařem Kurtem Lundwallem, v jehož sanatoriu se léčila z psychického zhroucení. Prožili spolu dvacet let, ovšem jako manželé pouhé tři. V roce 1972 zemřel a ona jeho smrt těžce nesla. Zbytek života strávila v osamění v domě v Salzburgu, který získala po svém manželovi. Zemřela v říjnu 2000 a pochována byla ve Strašnicích vedle celé své rodiny. 

Čtěte také

Obrázek Vlasta.cz

Čtěte také

Bez alkoholu nevydržím ani den, stydím se s někým poradit