Myslíte, že slavná Božena Němcové střídala milence jako na běžícím pásu? Marie Majerová byla o třídu výš. Podle pamětníků to byla právě Majerová, která byla skutečnou nymfomankou, a to dokonce patologickou. Majerová na rozdíl od Němcové žila v úplně jiné době, kdy se už postavení žen začalo měnit. Ženy již nemusely vstupovat do sňatků z rozumu, a mnohé se mohly zcela svobodně rozhodnout pro kariéru herečky nebo spisovatelky. Jak píše Martina Bittnerová ve své knize Spisovatelky a erós, bohužel Majerová byla poplatná komunistické ideologii a totalitní režim z ní udělal ikonu přesvědčené komunistky. Přesto byl její život bohémský a odvážný.

Robinsonka z Kladna

Narodila se v roce 1882 v Úvalech u Českého Brodu jako Marie Bartošová a když jí byly tři roky, po smrti otce se přestěhovala s matkou do Prahy. Později se matka znova vdala a Marie převzala příjmení po svém nevlastním otci. Žili i na Kladensku a po celé dětství pociťovala finanční nejistotu. Když se pak narodila matce a jejímu nevlastnímu otci dcera, Marii to velmi poznamenalo. Bylo jí dvanáct a ona se musela starat o malou sestru a více se zapojovat do domácích prací. Pak se narodila ještě jedna sestra. Nabízí se paralela s hlavní hrdinkou jejího románu Robinsonka, i když samotná Majerová to vždy popírala.

Čtěte také

Obrázek Vlasta.cz

Čtěte také

Janek Ledecký: Není jen cesta nahoru

Navštěvovala německou klášterní školu v Horažďovicích a krátkou dobu pracovala jako služka v Budapešti u příbuzných. Po návratu do Prahy se chvíli živila jako písařka, ale toužila po vzdělání, tak začala studovat Obchodní akademii a navštěvovat večerní kurzy, které pořádala Dělnická akademie. Právě tam získala řadu kontaktů do budoucna, zejména s básníky i anarchisty, kteří se shromažďovali kolem S.K.  Neumanna, F. Šrámka či F. Gellnera.

Femme fatale se vším všudy?

Už na Kladně jako šestnáctiletá prožívala první zážitky s muži. A později v Budapešti byla na roztrhání. A nešlo o žádné platonické vztahy, ona sama se ostatně vyznala, že chce „píti ten kalich života plnými ústy, do poslední sladké i hořké kapky.“ Jestli má tedy Božena Němcová nálepku nymfomanky, pak Majerová byla skutečná nymfomanka, femme fatale české avantgardy.

Čtěte také

Hana Holišová

Čtěte také

Hana Holišová: Jsem ráda obyčejná holka

V roce 1904, v pouhých dvaadvaceti letech, se provdala za sociálnědemokratického novináře Josefe Stivína. Když v roce 1906 vyšel její první román Panenství, odjela studovat do Paříže, kde pobývala rok a chodila na Sorbonu a mezi anarchisty. Už tehdy dala jasně najevo, že nebude jen manželkou a matkou, a doma v Praze nechal manžela i malého syna Pravoslava.

Volná láska i volné mateřství

S prvním manželem měli od začátku velmi volný vztah a snažili se praktikovat ideu volné lásky. Tedy naprostou svobodu a nezávislost. Ještě před svatbou tak žili dlouho na hromádce, což bylo na začátku dvacátého století poměrně odvážné. Po narození syna se nic nezměnilo, prosazovala i ideu volného mateřství, kdy se o dítě téměř nestarala a výchovu přenechala na prarodičích. Později ji syn nepozval ani na svou svatbu.

Čtěte také

Regina Rázlová slaví 75. narozeniny.

Čtěte také

Regina Rázlová: Život jako horská dráha. Pády na dno ji naučily pokoře

Ani manželský stav jí nebránil, aby se stýkala s jinými muži. Druhá manželka Stanislava Kostky Neumanna o Majerové vyprávěla, že k nim jezdila na návštěvy a s Neumannem se oddávala sexuálním hrátkám, i když ona s dcerou byly ve vedlejší místnosti. Majerová znala Neumanna z Prahy, kde pracovala jako písařka. Často se chlubila, že v Neumannově vile souložila i s dalšími muži a odcházela prý domů se zasychajícím spermatem na kalhotkách. O milostných eskapádách psávala i své sestře Milce. Manželka Neumanna nazývala Majerovou proslulou nevěrnicí.

Korespondce jako důkaz

Od anarchistů se postupně odvrátila, ale s Neumannem se scházela i nadále. Stihla ulovit také Františka Gellnera, kterého vášnivě milovala během svého pařížského pobytu, ale tahle láska skončila jeho smrtí. Její sexuální drive byl neuvěřitelný a podlehl mu i ruský prozaik a básník Majakovskij. O tom, s kolika muži vlastně spala, se pouze spekulovalo, bylo jich ale opravdu mnoho. Komunistická strana dělala vše proto, aby se tahle její odvrácená tvář nedostala k široké veřejnosti. Svědectví o milostných avantýrách, naštěstí zůstalo zachováno v její korespondenci, v níž je velmi otevřená.

Čtěte také

Zdraví prospěšné páchnoucí potraviny

Čtěte také

Smrádek pro zdraví a krásu. Kimchi a další čtyři potraviny, které prospívají

Po devatenácti letech se rozvedla s Josefem Stivínem, v roce 1922 se provdala za Slavoboje Tusara, grafika, typografa, ilustrátora a také ředitele tiskárny Melantrich. I druhé manželství Majerové nevyšlo, v roce 1947 se rozvedli pro nepřekonatelný odpor.

Nezávislá plebejka bez studu

Proč vlastně byli muži Majerovou tak moc posedlí? Odpověď je jasná. Imponoval jim její plebejský původ a vzdělání, částečně dosažené samostudiem, a také její osobitý půvab. Na rozdíl od Boženy Němcové měla Majerová v lásce jasno: Do postele ano, ale zbytečně si nezatěžovat hlavu city. Byla nekontrolovatelná a chtěla toho co nejvíc zažít. I proto neměla na syna čas, ne že by byla tak špatná matka. Jak píše Marie Bittnerová ve své knize, zlé jazyky říkají, že svého syna možná Majerová přehlížela proto, že jako zapálená komunistka ho zplodila se sociálním demokratem.

Čtěte také

Eliška Kateřina Smiřická a její sexuální skandál, který otřásl českými zeměmi.

Čtěte také

Sexuální skandál Elišky K. Smiřické s kovářem ukončil výbuch střelného prachu

Majerová byla rozhodně ženou, která se nenechala svázat žádnými normami. Přestože byla svobodomyslná, byla také krutá, zejména pokud jde o své kolegy, které komunistická strana v padesátých letech likvidovala kvůli politickému přesvědčení. To bylo mnohem horší než její promiskuita. Přesvědčenou komunistkou zůstala až do konce života a zpětně lze říct, že nejplodnější jako spisovatelka byla na počátku třicátých let minulého století, v době, kdy na čas odešla z komunistické strany. Zemřela v lednu 1967 v nedožitých 85 letech.

Zdroj: Martina Bittnerová, Spisovatelky a erós, Daranus, 2011 

Čtěte také

Vodáctví

Čtěte také

12 pravidel vodáka začátečníka a už víte po které řece se chcete plavit?

Čtěte také

Spoření

Čtěte také

Vyzrajte na zdražování! 20 tipů, jak ušetřit za potraviny