Markéta Stehlíková

Markéta stehlíková: mám stínového manžela

V Ulici hraje Markéta Stehlíková (38) policistku a maminku Karlu, která se vlastním přičiněním dostala do svízelné životní situace. Právě díky její postavě nově řeší premiérové díly Ulice hned několik celospolečenských témat, mezi něž patří například „ženská“ nevěra.

Je dobré odlišovat ženskou a mužskou nevěru?

Kdyby se na ně nepohlíželo různým způsobem, nijak by se rozlišovat nemusely. Nechápu, proč je i v současné společnosti nevěrná žena považovaná za odsouzeníhodnou, kdežto u mužů nad tímtéž většina lidí mávne rukou. Jsem ráda, že jsme díky Ulici v tomto směru otevřeli diskusi.

Jakých nejčastějších reakcí se vám zatím dostalo?

Diváci se mě na sociálních sítích ptají, proč je Karla nevěrná, když jí nic nechybí, má dvě krásné děti a manžela, který se o ni stará. Dost mě překvapilo, jak někteří diváci Karlu vnímají.

Čím?

Na některé diváky Karla zřejmě působí, jako by byla všemi obskakovaná, nic nedělala, byla zhýčkaná, takže má spoustu volného času na vymýšlení hloupostí. Nikdy předtím mě nenapadlo, že by na někoho mohla takto působit. Možná je to trochu tím, že práce s dětmi před kamerou není vždy nejsnazší, proto s nimi točíme co nejméně. Jako Karla tak na ně často mluvím přes dveře nebo když odpočívám či sedím. Pak to asi vypadá, že moje postava nic nedělá… Mezi tou spoustou komentářů byly samozřejmě i klasické hejty, v nichž lidé psali, jak jsem hnusná a odporná, zlá, že rozbíjím rodinu a zasloužila bych dostat po hubě. Naštěstí až na výjimky píšou postavě, ne mně. Možná Karla také pár lidem ťala do něčeho živého, co sami právě řeší, nebo mají strach přiznat si a partnerovi říct nahlas, že jsou ve vztahu nespokojení. Je přece důležité věci řešit, abychom nehledali štěstí u někoho jiného… Navíc ne každý umí pracovat se svou duší. Zastávám názor, že každý člověk potřebuje duševní terapii. Podobně jako chodíme k holiči, měli bychom se umět starat i o duši.

Čtěte také

Obrázek Vlasta.cz

Čtěte také

KVÍZ: Jak dobře znáte seriál Přátelé? Otestujte se

Jak dlouho hrajete v Ulici?

Tak pět šest let. Moc dobře si na to období vzpomínám. Nabídku na casting do Ulice jsem dostala v době, kdy jsem se rozcházela se svým tehdejším partnerem a stěhovala se. Zůstala jsem sama s malou dcerkou, a tak jsem přemýšlela, jak všechno zvládnu. Když jsem si přečetla synopsi postavy Karly, říkala jsem si, že to jsem celá já. Možná i proto jsem v castingu uspěla. Na jedné straně jsem tedy řešila velké osobní problémy, ale na druhé přišla radost z nové práce. Do Ulice jsem původně nastupovala jako vedlejší postava k Jirkovi Hermanovi, kterého hraje Honza Holík, a vůbec mě nenapadlo, že se Karlin příběh tak krásně rozvine. Ulice mě prostě odpoutala od spousty nepříjemných myšlenek. Pokud mám totiž co dělat, nepřehrabuju se sama v sobě a soustředím se na něco smysluplného.

Kdy se vaše linka poprvé výrazněji rozšířila?

Tuším, že po dvou letech, když nás propojili s Márou, tedy Kryštofem Rímským. Překvapilo mě, že mým partnerem bude právě Mára, který měl tenkrát v Ulici ještě jiný vztah. Smála jsem se a v legraci poznamenala něco ve smyslu, že Kryštof je menší než já, takže nevím, jestli to bude fungovat. Do té doby jsme se osobně neznali. Prozradím, že jsem si ho chtěla předem okouknout, a tak jsem se tajně vydala na výzvědy do Divadla v Řeznické, kde hrál v představení Cock spolu se svým tátou Pavlem Rímským a Danielem Krejčíkem. Když jsem ho sledovala, jak hraje, ještě jsem nevěděla, že se za čas stane mým stínovým manželem…

ZDROJ: časopis TV Star

Čtěte také

Danuše Nerudová

Čtěte také

Danuše Nerudová: Stát je potřeba řídit jako rodinu, která vždy pomáhá slabším

Čtěte také

Zlaté rty

Čtěte také

Horoskop na tento týden: Pannám budou skřípat vztahy, Váhy budou sexy

Čtěte také

Modelka Ashley Graham

Čtěte také

Modelky krev a mlíko dobývají svět! Jsou krásné, úspěšné a boří mýty

Víte, jaké nejčastější nemoci kočky mohou potkat?

Nemoci, které hrozí vaší kočce. dávejte pozor, když jde o zánět močových cest

Máte-li doma kočku, nebo i více koček, pak vám určitě záleží na tom, aby byla zdravá a v pohodě. Bohužel kočky jsou zvláštní stvoření, velmi často na nich zdravotní obtíže dlouho nepoznáte, protože je umí skvěle skrývat. Proto je dobré některé příznaky nemocí nepodceňovat. Některé jsou sice běžné, jiné však vyžadují dlouhodobou léčbu, někdy i na celý život.  

Onemocnění močových cest (FLUTD)

Problémy s močovými cestami jsou u koček běžné a mohou způsobit mnoho komplikací, pokud se neléčí. Tyto problémy se týkají nejčastěji u koček středního věku a koček s nadváhou. I když příčin je mnoho, mezi hlavní faktory patří stres, konzumace pouze suchého jídla, obezita a změny v denní rutině. Bohužel spousta koček skončí v útulcích jen proto, že z ničeho nic začne močit mimo kočičí záchod, značkovat si zdi nebo mít potíže s močením. V mnoha případech za to nemůžou, protože důvodem je právě zánět močových cest. Mezi hlavní příznaky patří časté pokusy o močení, namáhavé močení, vylučování pouze několika kapek moči naráz, nadměrné olizování genitální oblasti, v horším případě krev v moči či snížená chuť k jídlu. Pokud má vaše kočka některé z těchto potíží, navštivte veterináře.

Čtěte také

Kočky a pachy

Čtěte také

Milovníci koček pozor! 7 vůní, které je můžou otrávit. Je tam i káva nebo ocet

Rakovina

Rakovina u koček se vyskytuje v mnoha různých formách. Způsobuje, že buňky rostou nekontrolovaně a šíří se často do jiných částí těla. Stejně jako lidé mohou mít i kočky lokalizovanou rakovinu, která je omezena na jednu oblast, nebo rakovinu, která postihuje více částí těla. Neexistuje jediná příčina rakoviny koček a kočka může projevovat celou škálu příznaků. Některé z nich zahrnují přetrvávající kožní infekce nebo vředy, zápach z úst, letargie, hubnutí, průjem nebo zvracení, snížená chuť k jídlu, abnormální výtok z jakékoli části těla, potíže s močením nebo vyprazdňováním či namáhavé dýchání.

Čtěte také

Zbavit domácnost chlupů od domácích mazlíčků je snadné

Čtěte také

Chlupy od koček a psů: Takhle se jich rychle zbavíte

Nachlazení a chřipka

Stejně jako my, i kočky se můžou nachladit nebo dostat specifickou chřipku (lidé nemohou chytit kočičí chřipku a kočky nemohou chytit lidskou chřipku). Nachlazení je méně závažné a rýmu, která běžně nachlazení provází, kočka obvykle celkem rychle zvládne. Horší je to s chřipkou. Příznaky jsou podobné, kromě rýmy má ale kočka zvýšenou teplotu (což asi sami doma nepoznáte), je apatická, nechce si hrát, nemá chuť k jídlu, kýchá, má výtok z očí a může se objevit zánět spojivek. Aby byla vaše kočka brzo fit, musí hodně pít, takže jí misku dejte co nejblíž a máte-li pocit, že jí miska s vodou moc nejede, zkuste použít pipetu. Poraďte se s veterinářem, jak odstranit hleny z nosu. Kočka také potřebuje teplo, hlavně žádný průvan. Máte-li doma více koček, je nutné je separovat, aby to druhá nedostala. Nejlepší způsob, jak zabránit tomu, aby vaše kočka onemocněla kočičí chřipkou, je nechat ji očkovat a pravidelně ji přeočkovávat. Na rozdíl od psů ani v České republice neexistuje povinná vakcinace koček, přitom často lze právě očkováním zabránit mnoha nemocem.

Čtěte také

Kočka nebo pes?

Čtěte také

Koupíme si pejska nebo kočičku? Co všechno musíte zvážit a jak vám mohou pomoci

Cukrovka

Snížená chuť k jídlu, ztráta hmotnosti, časté močení, žízeň, to jsou nejčastější projevy cukrovky u koček. Trpí jí každá dvoustá a některá plemena jsou k cukrovce náchylnější, například barmské kočky. Náchylnější k cukrovce jsou také spíše kocouři než kočky. Počet zvířecích diabetiků stále roste. Ten veterináři obvykle spojují s nadváhou koček, s níž se jich stále více potýká. „Cukrovku většinou veterinář diagnostikuje u starších, přibližně desetiletých koček, které trpí nadváhou. Nemoc se může projevovat rapidním hubnutím, protože tělo není schopné zužitkovat cukr a hladoví,“ vysvětluje veterinářka Katarína Hazuchová. Kočkám hrozí spíše cukrovka druhého typu, ke kterému se takzvaně „projí“. Lékař zjistí nemoc z krve a moči.

Čtěte také

Toxiny v úklidových přípravcích jsou nebezpečné pro zvířata

Čtěte také

Milovníci zvířat, pozor! Tyto čističe nikdy nepoužívejte v blízkosti mazlíčků

Cukrovka se u koček léčí podobně jako u lidí, tedy podáváním inzulínu, který se vyrábí speciálně pro zvířata. V žádném případě vás nesmí ani napadnout, že byste kočce podali lidský inzulín. Majitel zpravidla aplikuje inzulín jednou až dvakrát denně injekčně pod kůži. „Nyní se zkoumá, zda by injekce mohly nahradit léky podávané do tlamy, což by usnadnilo léčbu,“ dodává lékařka. Bohužel se totiž odhaduje, že asi 30 procent koček jejich majitelé kvůli diagnóze cukrovky nechají utratit, a to hlavně proto, že je léčba moc drahá a majitel ji nechce nebo nemůže zaplatit. Kromě toho řada majitelů odmítá manipulovat s injekcemi.

Přitom vhodnou léčbou se může kočka dostat do remise a negativní projevy téměř vymizí a v mnoha případech začne slinivka znova vytvářet inzulín. Je nutné taky motivovat kočku, aby zhubla, což lze udělat tak, že vyměníte granule za konzervy (ty obsahují více vody a méně sacharidů), existují taky granule s nízkým obsahem sacharidů a větším množstvím proteinů. A vy sami můžete s kočkou více dovádět a hrát si s ní, aby se více hýbala. Třeba tím, že jí vyrobíte překážkovou dráhu v bytě (pokud na to máte místo).

Zdroj: Vlasta.cz, https://www.thedrakecenter.com/services/cats/blog/5-common-cat-illnesses-and-what-you-need-knowhttps://www.cats.org.uk/help-and-advice/health/common-cat-illnesses, MVDr. Katarína Hazuchová,Ph.D., https://www.vetkom.cz/veterinar/mvdr-katarina-hazuchova/

Čtěte také

Podzimní deprese

Čtěte také

Do boje s podzimní depresí: Psycholožka radí, jak ji zmírnit

Čtěte také

Harry Potter se dočká seriálové verze

Čtěte také

Londýn plný kouzel: Vítejte ve světě Harryho Pottera

Čtěte také

Yvetta Simonová

Čtěte také

Retro z Vlasty - Yvetta Simonová: Vážný důvod ke vdávání zatím nemám