Martina (54 let): Neumím ho navždy odříznout, ačkoli život s ním byl peklo

Jitka Musilová | 10. 4. 2021

Martina je máma dvou dospělých dětí, dneska už i dvojnásobná babička. S manželem a tatínkem dětí se rozvedli po osmi letech manželství, ale zůstali dobrými přáteli. Po několika milostných, ale nezávazných vzplanutích žila devět let s přítelem, a když vše hezké vyprchalo, Martina si ve svých dvaačtyřiceti letech řekla, že je čas začít žít svůj život. S dospívajícími dětmi, ale chvilku bez chlapa.

Oživila stará přátelství, v reklamní agentuře, kde pracovala, navázala nová, sportovala, žila muzikou a partnerské šarvátky jí rozhodně nechyběly. „Vlastně jsem se po letech nadechla a uvědomila si, jak mě vztah s Rudou posledních pár let vyčerpával. Hádky, žárlení, scénky před dětmi, nic z toho už nemělo mít v mém životě místo,“ říká Martina. Jenže pak jí byl představen Denis a nově nabytá svoboda byla tatam.

Eva Jakoubková: Královnu jeviště s uhrančivýma očima zničil alkohol i manžel
Příběhy

Eva Jakoubková: Královnu jeviště s uhrančivýma očima zničil alkohol i manžel

Bavila mě jeho ségra

„Moje výrazně mladší kamarádka z práce mě pozvala na prodloužený víkend, kde slavila narozeniny. Pár lidí z jejího okruhu jsem znala, ale stejně jsem na víkend odjížděla se smíšenými pocity, nechtěla jsem si připadat jako pedagogický dozor,“ směje se Martina. „Těm lidem nebylo ještě ani třicet. Ale na akci jsem zjistila, že moje obavy byly naprosto zbytečné. Skvěle jsme se bavili a já žádný věkový rozdíl nevnímala…

Byla tam jedna holka, Janka, se kterou byla velká legrace. Takový ten maskulinní typ s humorem, který mají chlapi. Večer jsme si spolu povídaly o životě a ona přišla s tím, že má bráchu, kterému bych se líbila. A taky bych ho dokázala srovnat, prý je chlapec hodně svůj.“ Martina si představila vtipnou Janku v pánském vydání a řekla si, proč ne.

Ema (51): Manžel kontroluje každý můj výdaj. Dost mě tím ponižuje
Příběhy

Ema (51): Manžel kontroluje každý můj výdaj. Dost mě tím ponižuje

Výmluvy a zase jen výmluvy

„Zhruba za týden jsme šli s kamarády na pivo a Denis dorazil s hodinovým zpožděním a v dost zuboženém stavu. Opil se prý z nervozity, zachraňovala situaci Janka. To mě mělo varovat. Ten večer jsme si toho moc neřekli…“

Další schůzka proběhla jen ve dvou a Martina zjistila, že ji bývalý voják docela baví. Začali se spolu scházet, ale už tehdy se „zamilovanému“ Denisovi občas stalo, že na schůzku nedorazil a nemohl se omluvit, protože měl vybitý mobil (týden), neměl kredit (čtrnáct dní), odjel služebně mimo republiku (tři týdny). I přes jasné signály, že to s tím hochem nebude jednoduché, si ho Martina po půl roce nastěhovala domů.

Iva (56): Syn zahýbá svojí ženě a já musím být zticha. Bojím se, jak to skončí
Příběhy

Iva (56): Syn zahýbá svojí ženě a já musím být zticha. Bojím se, jak to skončí

Život na houpačce

V tuhle chvíli se dá příběh zkrátit. Z Denise, který měl problémy nejen s alkoholem, ale hlavně se zodpovědností, se vyklubal naprostý asociál, který lhal ve finále i sám sobě a svým variacím na pravdu věřil. Martina nikdy nevěděla, jestli se podaří odjet na domluvený víkend, často se stalo, že měli sbaleno a seděli s dětmi v autě, Denis si odešel vedle do trafiky koupit tabák a vrátil se za tři dny. Takhle chodil i na Štědrý den kupovat dárky… „Měl samozřejmě i světlé chvilky, když se nám podařilo odjet mimo civilizaci a její svody, užili jsme si krásný víkend. Ale bylo to jak na houpačce, z extrému do extrému.“

Barbora (52): Moji dceru sbalil můj bývalý. Jak jí říct, že byl kdysi se mnou
Příběhy

Barbora (52): Moji dceru sbalil můj bývalý. Jak jí říct, že byl kdysi se mnou

Vím, že je to k ničemu

Když došlo pod vlivem i na fyzické násilí a několik policejních výjezdů, Martina si uvědomila, že vše zašlo příliš daleko. Po dlouhých tahanicích našla Denisovi podnájem a s pomocí přátel a rodiny ho vystěhovala. Zhruba po půl roce se Denis začal ozývat, tu a tam přišlo pozvání na pivo, na výlet, nikdy sice nepřiznal, že byl krach vztahu výlučně jeho dílem, ale bylo vidět, že mu Martina chybí. Dokonce to vypadalo, že se změnil. „Na domluvené srazy chodil včas, plánoval dovolenou, tedy s batohem v Brdech pod širákem, ale i tak úspěch… Scházeli jsme se na tajňačku, styděla jsem se po všech eskapádách přiznat rodině a dětem, že jsme zase v kontaktu. Překvapivě mě nikdo jiný nebavil a nezajímal tak jako tenhle egocentrický, arogantní sobec,“ říká Martina.

„Ale starého psa novým kouskům nenaučíš. Všechno se vrátilo do starých kolejí. Naposledy odešel s tím, ať ho sbalená vyzvednu za dvě hodiny u něj před domem, dělám totiž taxikáře, neboť Denis nikdy neměl dostatek času a energie na to udělat si papíry. Před domem jsem se už nedovolala. Za poslední půlrok to udělal potřetí. Většinou se pak po třech týdnech ozval, jako by se nechumelilo. Už na to nemám…

Jen se bojím sama sebe, že si ho zase pustím do života, přestože jsem si to definitivně zakázala. Nechala jsem si dobrovolně ukrást spoustu hezkých let člověkem, který si mě neváží a chová se ke mně jako k hadru.“

Irena (62): Myslela jsem, že se nikdy nedokážu rozvést. Stalo se a jsem ráda
Příběhy

Irena (62): Myslela jsem, že se nikdy nedokážu rozvést. Stalo se a jsem ráda

Pohled psychologa: Mgr. Gabriela Skružná

Paní Martina měla opakovaně vztah s mladším mužem, který není zrovna vzorem odpovědnosti ani jiných ctností. Sama o něm mluví jako o naprostém asociálovi. Bohužel takoví lidé mají často určité kouzlo osobnosti, kterému je těžké odolat. Přestože jednají zásadně jen ve svůj prospěch, nedodržují žádná pravidla a skutečné lásky v podstatě nejsou schopni, mohou být zábavnými společníky, kteří dokáží přesvědčit své protějšky takřka o čemkoliv. Tedy i o své lásce, změně apod.

Jejich nebezpečnost je i v tom, že mají schopnost rozpoznat slabá místa druhého a neváhají je využít. Nabízí tak svým protějškům přesně to, po čem skrytě touží. Ovšem jen tak dlouho, jak sami potřebují. Nicméně jsou schopni vytvořit jakousi „závislost“ na své osobě právě proto, že nasycují skryté potřeby, které by jinak zůstaly nenasyceny. Zde to může být například touha být ještě atraktivní pro muže, připadat si mladá.

Přestože si paní Martina uvědomuje, že tento vztah není zdravý, bojí se sama sebe, že se nedokáže od své závislosti osvobodit. Snad ji toto uvědomění chrání alespoň před neuváženými kroky, které by ji nevratně poškodily například majetkově. Můžeme jí jen přát, aby co nejdříve nad její závislostí zvítězila její sebeúcta.

Kontakt: www.psychoporadna.eu

První československá Miss Alžbeta Štrkulová: Proč vyhrála a jaký měla osud
Příběhy

První československá Miss Alžbeta Štrkulová: Proč vyhrála a jaký měla osud

Tagy Štědrý den vztah závislost