Chyby při používání vlasové masky. Takhle se super hřívy nedočkáte

Lucie Fendrychová | 4. 7. 2022
Maska s keratinem, Dermacol, 69 Kč
Maska vyhlazující povrch vlasů, SynCare, 285 Kč
Multifunkční pečující maska, Hair Food Fructis Garnier, 180 Kč

Používání masky na vlasy patří mezi časově náročnější pečování, a tak se vyplatí pohlídat si, aby mohla projevit svůj efekt naplno. I zdánlivé maličkosti totiž ovlivňují výsledek.

Základní chyba u většiny žen je, že si myslí, že masku nepotřebují. Říkají, že jim stačí kondicionér. I když se obě péče smývají, účinek masky má větší sílu a zatímco kondicionér pečuje o povrch vlasu, koncentrované složky masky pronikají hlouběji a napravují i výraznější škody. Zlepšení stavu pramínků oceníte v obou případech hned po použití, ale zatímco efekt kondicionéru se může už druhý den vytratit, maskování má účinek dlouhodobý. Ideálním rituálem pro super hřívu je kombinace.

Výběr péče

Nesahejte po prvním kelímku, který vám padne do oka. V průběhu roku se kondice pramínků mění, a tak se stává, že v zimě si žádají intenzivnější regeneraci a v létě jen posilu hydratace. Nebo naopak, když se vrátíte z dovolené u moře s vlasy jako sláma, bude třeba péče pro poškozené pramínky.

Výrobci nám to hodně usnadňují a masky míchají tak, aby řešily konkrétní problém. Specialisty na míru dopřejte dlouhým vlasům, pravidelně barveným/zesvětlovaným. Nejvíce hrozí předávkování, když bude vybraná péče příliš intenzivní, což se viditelně projeví už po prvním použití - vlasy zplihnou, ztratí objem a rychle se mastí.

Nejen šaty Jitky Čvančarové: Přijímám věci, které mi život přichystal teď a tady
Krása

Nejen šaty Jitky Čvančarové: Přijímám věci, které mi život přichystal teď a tady

Realita

Určitě se vám vybaví rada, že se vlasová maska používá jednou týdně. Když to dodržíte, získáte z ní maximum a její efekt se bude s každým použitím násobit. Jenže když si pořídíte kelímek, který bude stát opuštěně na poličce v koupelně a stresovat vás, že to tenhle týden zase nevyšlo, neprospěje ani vlasům ani vám. Reálně si hned na začátku ujasněte, zda zvládnete pravidelnost, nebo spíš občasnost. V druhém případě investujte do masky, která má balení na jedno použití. Třeba vás efekt ohromí natolik, že se časem bez maskování neobejdete.

Příprava

Pro masku je důležité, aby obalila každý vlas, do zacuchaných žmolků a dredů se neprokouše. Před použitím nevynechávejte rozčesávání. Kromě toho, že vlasy oddělí, také uvolní z jejich povrchu nečistoty, které létají ve vzduchu venku a doma, a také zbytky stylingu, který je na něm přímo nalepený. Pokračujte šamponem, a klidně dvojitým mytím. Tím otevřete pečujícím složkám bránu dokořán.

Stydíte se za malá prsa? Vychytejte podprsenku a správný střih topu
Krása

Stydíte se za malá prsa? Vychytejte podprsenku a správný střih topu

Vysušení a čas

Přehlížet tento krok používání masky je také pořádná chyba. Po umytí a opláchnutí šamponu pramínky vyždímejte prsty, a pak hlavu na minutu zabalte do turbanu z ručníku, aby odsál z vlasů vodu. Vlhké totiž nasají mnohem více masky, než úplně mokré.

Nešiďte čas působení, protože pronikání látek do nitra vlasu trvá, obvykle deset minut. Některé složky, například olejové, chtějí pár minut navíc, řiďte se návodem. A nevěřte časomíře, kterou máte v hlavě, určitě by vám čas ubrala. Spolehněte se na budík.

Šetření

My Češi máme škudlení v povaze. Jenže maska potřebuje vytvořit speciální podmínky, aby fungovala. Tady opravdu neplatí méně je více, obvykle používáme asi polovinu ideálního množství. Pamatujte si – pramínky musí pod maskou zmizet, tím vznikne miniskleník, ideální pro pronikání aktivních látek do hloubky. Efekt posílí, když si hlavu obalíte igelitem a ručníkem. Když použijete jenom ručník, zbytečně část masky odsaje.

Pravidla na dovolenou. Voda, krémy, co si sbalit a jak ušetřit místo v kufru
Krása

Pravidla na dovolenou. Voda, krémy, co si sbalit a jak ušetřit místo v kufru

Nanášení

Jestli si dáváte masku na celou délku vlasů, chybujete. Vlasové kořínky dokážou udržet v super kondici 5-10 centimetrů od hlavy a tam je přísun hloubkově působících látek zbytečný. Jenom by způsobil, že už po opláchnutí nebo druhý den se vlasy dělí do pramínků a ztratí nadýchanost. Kam masku nanášet vám odhalí malý trik: stáhněte je dozadu do dlaní, jako když si češete culík. Maska patří od pomyslné gumičky na zbytek délky až ke konečkům.

A protože výjimky existují, i tady se najdou. Některé masky se starají i o pohodu a kondici vlasové pokožky, například zklidňující nebo podporující růst vlasů. Ty se nanášejí na vlasy i ke kořínkům.

Turecko: Kebab a bazar s fejky? Ale kdeže! Ráj adrenalinu a panenská příroda
Cestování

Turecko: Kebab a bazar s fejky? Ale kdeže! Ráj adrenalinu a panenská příroda

Poslední krok

Mezi časté chyby patří odbyté oplachování. Maska už svůj účel splnila, musí pryč. Zbytky mohou způsobit zmíněné předčasné maštění vlasů. Dokonalost pojistíte, když k obvyklé době přidáte minutu vlažného proudu vody navíc. Zkuste také trik ze salonu, použít po opláchnutí masky ještě kondicionér. Jak už víte, doplní hloubkový efekt masky na povrchu pramínků a ještě dodané látky uvnitř zafixuje. Na některé hlavy to však může být moc, především pro jemné, rychle plihnoucí vlasy.

Zdroj: Vlasta.cz https://www.cultbeauty.com/top-10/hair-masks.list

Nebojte se činek! Silovým tréninkem vytvarujete tělo i zlepšíte držení těla
Hubnutí

Nebojte se činek! Silovým tréninkem vytvarujete tělo i zlepšíte držení těla

Tagy kondicionér ručník