Termíny mateřská mánie a otcovská otupělost zavedla do psychologické praxe terapeutka Michele Weiner-Davisová, která se třicet let věnuje párové terapii zaměřené na záchranu manželství. „Velká většina manželství trpí nejprve mateřskou mánií, ze které pramení otcovská otupělost jako vedlejší produkt,“ říká Weiner-Davisová. „Dětskocentrické rodiny s oddanou matkou, které v tomhle nastavení fungují až do dospívání dětí, prakticky nemají šanci se nakonec nerozvést. Matka zaplní veškerý svůj čas dětmi, otce z jejich života vytlačí, ten se logicky přestane snažit a postupně jako otec otupí a ztratí s dětmi kontakt.“

Není nic špatného na tom, když se máma hodně věnuje dětem. Problém nastává, pokud zájmy, koníčky a potřeby dětí několikrát týdně zasáhnou do potřeb rodičovského páru, jeho plánů nebo společně tráveného volného času. Otec v tomto páru pak zůstává často nejen fyzicky sám, ale i osamělý s pocitem, že ho vlastně nikdo nepotřebuje a že stojí trochu mimo rodinu.

Čtěte také

Pokud k sobě přistupujeme jako k jiné osobě, jsme méně kritičtí, vstřícnější a cítíme se víc nad věcí

Čtěte také

Pátý měsíc doma v karanténě, je čas začít mluvit sama se sebou. Samomluva pomáhá

Oddané matky odmítají sex

Psycholožka se zmiňuje i o důvodu, proč takhle oddané maminky často odmítají sex nebo i projevy běžné intimity: „Máma, která celý den chová děti, přenáší je, vodí za ruku nebo objímá, má naprosto saturovanou potřebu lidského kontaktu a večerní relax potřebuje nutně v klidu a obklopená bublinou soukromí.“ Jakkoliv dotyky s dětmi nejsou sexuální povahy, naplní potřebu kontaktu tak, že večerní manželův pokus o sblížení už může být přes čáru. A do jeho otupělosti přibude frustrace z nedostatku sexu. Situace se zhoršuje. A každý muž to řeší jinak.

Dětskocentrické rodiny, jak je Weiner-Davisová nazvala, se dostávají do kritického momentu ve chvíli, kdy děti vyrostou, nebo dokonce odejdou z domu. Matce zmizí smysl života a náplň jejího času. Najednou má volno, podívá se na otce a zjistí, že ten se buď ponořil do pasivity, nebo si našel jiné koníčky, závislosti, radosti či partnerku. Podle míry průšvihu pak nastává buď jenom podivné přechodné období, nebo – a to je bohužel velmi časté – rozpad rodiny.

Čtěte také

Málokdy máte z něčeho radost? Marně hledáte něco pozitivního?

Čtěte také

Nechcete být zahořklá a vyděšená, ale nějak to nejde. Jednu věc se musíte naučit

Jak se vyhnout mateřské mánii

„Chcete se mateřské mánii vyhnout? Pak to nejlepší, co můžete udělat, je vždycky stavět manželství nad rodičovství. Neztratit s manželem kontakt, sdílet radosti i starosti kolem dětí, neizolovat ho jen proto, že je dlouho v práci nebo není tak nadšený do koníčků vašich dětí,“ říká odbornice na záchranu vztahů před zbytečnými rozvody. 

Upřímně – hodně žen si stěžuje, že má v manželovi další dítě. I když je to míněno v nadsázce, vyplývá z toho jeden logický závěr. Bylo by dobré věnovat se mu stejnou měrou jako těm skutečným dětem. Takže pokud se v popisu mateřské mánie trochu vidíte, popřesouvejte své priority tak, aby se z otupělého otce mohl zase stát perfektní partner. Třeba tím, že mu dáte prostor v péči o děti.

Čtěte také

První chvíle určitě nebudou snadné, ale snažte se hledat pozitiva

Čtěte také

Rozvod: Po letech sama v posteli: Nebulte a užijte si. Má to své výhody