Mateří kašička neboli propolis je produkt, který může pomoci ženám v přechodu zvládat nepříjemné pochody v těle. „Mateří kašička pomáhá srovnat hladinu estrogenu, jelikož obsahuje takzvané fytoestrogeny, které jsou ženským hormonům podobné. Včelí produkty potlačují nepříjemné projevy menopauzy, jakými jsou například známé návaly horka a potu, bušení srdce, náladovost nebo únava. Prokázán je také její pozitivní vliv na udržení kostní hmoty, což z ní činí velmi vhodnou prevenci obávané osteoporózy,“ uvádí gynekolog Pavel Turčan. Lékařské studie potvrzují i pozitivní působení mateří kašičky na bolesti zad či úzkosti, což jsou další časté symptomy žen během přechodu a po něm.

Propolis se užívá především zevně na celou plejádu obtíží: hojí popáleniny či drobná poranění kůže, léčí opary, paradentózu či afty, odstraňuje bradavice, pomáhá při atopických ekzémech, lupénce nebo zánětech dásní. Vnitřně léčí záněty žaludeční a střevní sliznice či močových cest. Skvělé vlastnosti má rovněž mateří kašička. Ta obsahuje celý komplex vitamínů B, přičemž některé vitamíny této řady v ní dosahují velmi vysokých koncentrací. Ve stopovém množství obsahuje také vitamíny C, A, E a D a dále také látky potlačující rozmnožování bakterií a virů, aminokyseliny či minerální látky, jako například draslík, sodík, vápník, železo nebo zinek. Mateří kašička stimuluje látkovou výměnu, normalizuje krevní tlak, posiluje cévní systém a má pozitivní vliv na srdce a imunitu.

Med léčí kůži

Med pomáhá jak v rámci prevence nemocí, tak i při samotné léčbě. „Med obsahuje optimální poměr bílkovin a minerálních látek, vitamínů, železa, vápníku, fosforu a rostlinných silic, které jsou nezbytné pro správný chod imunitního a trávicího systému. Působí antisepticky, protizánětlivě, posiluje oběhovou soustavu a srdce, brání onemocněním dýchacích cest a horečnatým onemocněním,“ vysvětluje Milan Špaček, medový someliér ze společnosti Medokomerc.

Hojení ran

Med pomáhá i při hojení a regeneraci ran, jako jsou odřeniny, škrábance či drobné řezné ranky, přičemž někdy působí rychleji než některé přípravky z lékárny. Jelikož je antiseptický a antimikrobiální, zmírňuje otoky, stimuluje tvorbu nových tkání, ničí bakterie, odumřelé buňky přímo v ráně a zabraňuje infekci.

Léčivý medový zábal připravíme jednoduše tak, že na ránu naneseme vrstvu medu, aby byla celá přikrytá. Zakryjeme gázou a obvážeme obvazem. Doporučujeme nanést pastovaný med, který díky své hustší konzistenci nestéká. Medový zábal stačí vyměnit jednou za den s tím, že med z rány nijak neodstraňujeme. Postup opakujeme každý den, až do úplného zahojení.

Popáleniny

V případě menších popálenin, např. doma při vaření, vám rychlou pomoc poskytne právě med. Je to podobné jako u výše zmíněných ran. Klinické studie dokazují, že popáleniny, které byly přímo ošetřeny medem, se léčí rychleji než u pacientů, kteří měli ránu jen obvázanou. Při ošetření popáleniny postupujte tak, že nejprve zasažené místo ochlaďte pod studenou vodou a následně osušte. Doporučený čas chlazení je minimálně 10 minut i navzdory tomu, že to může být bolestivé. Po ochlazení aplikujte med na popáleninu a pokožku v jejím okolí. Přikryjte igelitovou fólií a dobře upevněte obvazem. Na začátku převazujte dvakrát denně, později postačí jednou.

Lupy

U lupů se jedná o velmi časté chronické onemocnění pokožky hlavy, které je způsobeno houbou Malassezia. Ta žije na pokožce hlavy a živí se olejem z vlasových folikul. Stres, citlivost na některé vlasové produkty či hormonální změny podporují přemnožení této houby. Ta pak způsobí, že vlasová pokožka produkuje větší množství kožních buněk, které rychle odumírají a vypadají jako bílé vločky – lupy. I zde existuje přírodní způsob, jak se jich zbavit – pomůže kokosový olej a samozřejmě med. Přírodní směs plná živin, která odstraní lupy a podpoří zdravý vzhled vašich vlasů. Med v této směsi působí antibakteriálně, zatímco kokosový olej vlasy a vlasové kořínky dokonale zhydratuje. Smíchejte je ve stejném poměru, naneste na vlasy, nechte chvilku působit a následně opláchněte.

Kašel

Nejčastěji používáme med při kašli, protože napomáhá při léčbě zánětu. U medu nemusíte čekat, až čaj úplně vychladne, krátkodobě snese i vyšší teploty. Jakmile se dá čaj usrkávat, můžete přidat med i citron. Kromě čaje má léčivé účinky i teplé mléko s medem, které působí i na nemocné průdušky jako balzám.

Nespavost

Poruchy spánku jsou většinou způsobeny nezdravým životním stylem a stresem. Skvělou přírodní medicínou pro zlepšení kvality spánku je med a meduňka. Sáhněte proto po čaji z meduňky lékařské, který oslaďte medem. Tím zkombinujete dva nejúčinnější bojovníky proti nespavosti najednou. Druhou možností je klasika v podobě šálku teplého mléka s medem. Mléko je navíc zdrojem tryptofanu, který se v těle mění na serotonin a ten příznivě ovlivňuje kvalitu spánku.