Čas zastavit nelze a každý se s nepříjemnými projevy známek „zralého“ věku snaží vypořádat, jak se dá. Menopauza a andropauza, to jsou pojmy označující období v životě žen a mužů, kdy vlivem hormonálních změn zažívají celou řadu tělesných i psychických změn. Zatímco u žen je toto období přechodu často probíraným tématem, o mužské andropauze slýcháme a čteme až v posledních letech.

Zdroj: Youtube

Kdy přichází menopauza…

„Z lékařského hlediska se za menopauzu označuje poslední menstruační krvácení ženy. V širším významu se však pojem používá jako synonymum k výrazům klimakterium či přechod, což je označení pro období hormonálních změn probíhající obvykle mezi 40. a 60. rokem života. Jedná se o proces vedoucí k přirozenému ukončení reprodukční schopnosti ženského těla. Postupně dochází ke snížení funkce vaječníků produkujících pohlavní hormony progesteron a estrogen, což se viditelně projeví zejména změnami v pravidelnosti cyklu a později vymizením menstruace,“ říká MUDr. Tereza Čeledová, gynekoložka z Canadian Medical. Menopauza coby proces stárnutí ženského organismu probíhá v několika etapách, a protože je to proces zcela přirozený, nelze ho zastavit, ale je možné zmírňovat a řešit nepříjemné projevy.

Příznaky menopauzy:

Příznaky menopauzy:

 • Konec menstruace
 • Návaly horka
 • Vaginální suchost
 • Nízká sexuální touha
 • Deprese
 • Úzkost
 • Nespavost
 • Přibývání na váze
 • Infekce močových cest
 • Bolesti hlavy
 • Vypadávání nebo řídnutí vlasů
 • Bolest prsou
 • Suchá kůže
 • Výkyvy nálad
 • Letargie

…a co přináší

Každá žena touto životní etapou prochází jinak. Přibližně třetina má to štěstí, že jí „proplouvá“ bez potíží, ty ostatní se ovšem mohou potýkat s potížemi různého charakteru a intenzity. Mezi příznaky, které se objevují často, patří návaly horka a noční pocení, úbytek kostní hmoty (osteoporóza) a s ním spojené riziko zlomenin, ale také nevolnost, bušení srdce, bolesti kloubů, změny nálad, zapomnětlivost… „Doprovodné projevy menopauzy jsou velice individuální. Některé ženy kromě změn v menstruaci klimakterium téměř nezaznamenají, jiné si bohužel tuto fázi života vyberou se vším všudy. Je ale nutno říci, že takových žen je menšina. I pro vážnější případy však existují různé možnosti léčby,“ vysvětluje MUDr. Tereza Čeledová. Liší se i to, jak dlouho menopauza trvá. Poslední menstruace se obvykle dostaví po třech až pěti letech od prvních výkyvů v menstruačním cyklu. Definitivní potvrzení menopauzy je však možné až zpětně v momentě, kdy menstruace vynechá dvanáct po sobě jdoucích měsíců. Diagnostiku pak potvrzují krevní testy.

Jak zrají muži…

Nové studie uvádějí, že až 73 % mužů nad 40 let má zkušenosti se symptomy andropauzy. Zároveň se však ukazuje, že vědomosti mužů o andropauze a možnostech řešení potíží, které přináší, jsou poměrně nízké. Co se děje v mužském těle? Množství testosteronu u mužů roste výrazně v období puberty a kolem 25. roku věku dosahuje vrcholu. Překvapivě už po třicátém roce začíná hladina testosteronu klesat, a to přibližně o 1 % ročně. Pokles může být významně urychlen mnoha faktory, například nezdravým životním stylem, včetně stresu. Testosteron se totiž nejvíce tvoří v noci a brzkých ranních hodinách ve fázi hlubšího spánku. Proto jeho nedostatek ohrožuje mimo jiné workoholiky a muže ve stresu, kterým mozek i v noci pracuje na plné obrátky. První příznaky nedostatku testosteronu se většinou projevují v 50.–55. roce života.

Příznaky andropauzy:

Příznaky andropauzy:

 • Plešatost nebo řídnutí vlasů
 • Erektilní dysfunkce
 • Návaly horka
 • Deprese
 • Úzkost
 • Výkyvy nálad
 • Nízká energie
 • Úbytek svalové hmoty
 • Zvýšení tělesného tuku
 • Nízká sexuální touha

…a čeho se obávají

Klinicky se u mužů s úbytkem testosteronu začínají projevovat podobné příznaky, jako se vyskytují u žen. Takový muž se stává podrážděný, rozladěný, má poruchy spánku a častěji trpí stavem vyčerpanosti. Vedle ztráty svalové hmoty často muže postihuje nadměrné vypadávání vlasů, co je však trápí nejvíce, je ztráta libida a problémy v sexuálním životě. Jelikož muži přičítají své sexuální výkonnosti velký význam, mohou mít náhle pocit, že ztrácejí pevnou půdu pod nohama. Někteří se proto vrhají do práce nebo nových aktivit, jiní s pocitem, že nic nemá smysl, všechno zabalí a stávají se zcela apatickými. Nutno však dodat, že mnoha mužů se problémy s výraznějším úbytkem testosteronu netýkají…

V 75 letech testosteron jako v mládí

V 75 letech testosteron jako v mládí

Začátek poklesu hladiny testosteronu je u mužů individuální, zrychluje se v 5. Dekádě života. Nepostihuje však všechny muže. Existuje asi 20 % mužů ve věkové skupině nad 75 let, kteří mají hladinu testosteronu při horní hranici normy mladých mužů. Tento stav je zřejmě dán geneticky a asi předurčuje k dlouhověkosti.

Jaké jsou 3 hlavní rozdíly mezi menopauzou a andropauzou?

1. Menopauza způsobuje neplodnost, andropauza nikoli

Je všeobecně známou skutečností, že nástup menopauzy obvykle znamená konec ženských biologických hodin. Schopnost otěhotnět klesá prakticky na nulu a v současné době je nevratná, nicméně probíhají výzkumy a studie, které testují možnost vytvoření dočasné plodnosti u žen, které menopauzu mají. Na toto téma je nutné provést další výzkum, ale bylo zjištěno, že léčba plazmou bohatou na trombocyty vedla na krátkou dobu k obnovení menstruace u žen v menopauze. Pokud se prokáže, že je to vhodná léčba pro většinu žen, mohlo by to znamenat obrovský rozdíl v léčbě nejen neplodnosti, ale i celkových příznaků menopauzy. A jak je to u mužů? Ačkoli se obecně tvrdí, že andropauza může způsobovat impotenci nebo erektilní dysfunkci, pravdou je, že andropauza nebrání mužské schopnosti být plodný. Navzdory snížení hladiny testosteronu jsou muži stále schopni produkovat sperma, které je životaschopné pro plodnost.

2. Hormony při menopauze se rapidně snižují, hormony při andropauze se snižují pozvolna

Menopauza je spojená s výrazným a rychlým poklesem hormonů souvisejících s tímto stavem. Po její identifikaci je běžné, že během několika měsíců dojde k poklesu estrogenu, progesteronu, testosteronu a folikuly stimulujícího hormonu, dokud ovulace úplně neustane. Pokud jde o andropauzu u mužů, rychlost změn hladin hormonů je ve skutečnosti poměrně pomalá a může trvat až několik let, než výrazný úbytek způsobí příznaky spojené s tímto stavem. Ve skutečnosti někteří muži nikdy nedosáhnou bodu, kdy by pociťovali nějaké závažné příznaky.

3. Menopauza se týká všech žen, andropauza postihuje pouze muže s nízkou hladinou testosteronu

Na základě mechanismu, který vede k nástupu menopauzy, je pro všechny ženy nevyhnutelné tento stav zažít. Menopauza nastává obvykle u žen mezi 40. a 60. rokem života – v prvním případě se jedná o poměrně časné období, zatímco druhý případ je považován za pozdní. „Bylo zjištěno, že průměrný věk menopauzy v Evropě je 55 let, v Severní Americe 51,4 let, v Latinské Americe 48,6 let a v Asii 51,1 let,“ říká David Buchta. Naopak andropauza nemusí nutně postihnout všechny muže. Ve skutečnosti bylo zjištěno, že u většiny mužů nedochází k tak výraznému nebo rychlému poklesu testosteronu, aby byla andropauza diagnostikována.


ZDROJ: časopis Překvapení, https://www.primulus.cz/blog/testosteron/andropauza---3-tipy-jak-vyhrat-nad-muzskym-prechodem/ https://vitalnisenior.cz/2022/11/prevence-andropauzy/ https://www.canadian.cz/en/articles-and-news/what-is-menopause-signs-symptoms-and-treatment/ https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/menopauza-priznaky-a-lecba/

Související články