Strašák jménem menopauza. Poradíme, jak si udržet krásné vlasy, pleť i nehty

Petra Šmídová | 21. 7. 2022

Menopauza. U některé začne dřív, u jiné později. U každé však probíhá jinak. Zatímco většina žen se potýká „pouze“ s návaly horka a změnami nálad, objevit se mohou také viditelné změny vzhledu. V klimakteriu se totiž mění kvalita vlasů, pleti i nehtů. Pokud vás podobné nechtěné projevy menopauzy už dostihly, nebojte, nic není ztraceno. Poradíme, jak je zmírnit.

Přechod obvykle probíhá mezi 45. a 55. rokem života ženy. Jeho primárním signálem je ztráta menstruace. Podle renomovaného gynekologa a sexuologa Pavla Turčana jde však o přirozený stav, při němž dochází k útlumu funkce vaječníků, v důsledku čehož se snižuje tvorba hormonů estrogenu a progesteronu. „Právě kolísání hladiny hormonů způsobuje změny v těle ženy, které mohou proměnit i vzhled,“ vysvětluje Pavel Turčan a dodává, že je to právě estrogen, který má na starost zadržování vody v pokožce. Při jeho úbytku ovšem nastává dehydratace, s níž souvisí také snížená produkce kolagenu a keratinu. Všechny tyto změny se pak bohužel odrážejí na kvalitě vlasů, nehtů a kůže.

Odlehčeme planetě! 6 tipů, jak nenásilně zredukovat každodenní spotřebu plastů
Cestování

Odlehčeme planetě! 6 tipů, jak nenásilně zredukovat každodenní spotřebu plastů

Vlasy: Vypadávání a tvorba lupů

Vlasy ženy v klimakteriu trápí asi nejčastěji. Nejenže si všímají vysušené pokožky hlavy, s níž souvisí zvýšená tvorba lupů a mastnota, ale vlasy jim vypadávají a řídnou. „Pokles estrogenu totiž vyvolává zvýšení produkce androgenů, tedy mužských pohlavních hormonů. Jejich nadměrné množství může zmenšovat vlasové folikuly, což má za následek vypadávání,“ přibližuje lékař s tím, že s řídnutím nebo vypadáváním vlasů se během menopauzy setkává přibližně 40 % žen. Je však důležité si uvědomit, že existují i další faktory, které mohou padání vlasů negativně ovlivňovat. Jsou jimi například vysoká míra stresu a nezdravá strava.

Jak padání vlasů zmírnit?

 • Dbejte na pestrý jídelníček. Zařaďte suroviny bohaté na vlákninu, sacharidy a bílkoviny. Hlídejte si příjem zdravých tuků.
 • Držte pod kontrolou hladinu stresu. Předejdete tím hormonální nerovnováze.
 • Zavodňujte pravidelným pitným režimem. Nejvhodnější je čistá, neperlivá voda.
 • Omezte používání kulmy a žehličky na vlasy. Teplotu fénu stáhněte na minimum.
 • Vyřaďte chemické vlasové produkty a zvažte užívání těch na přírodní bázi.
Zelená pro klid, červená pro povzbuzení chuti. Jak funguje psychologie barev?
Cestování

Zelená pro klid, červená pro povzbuzení chuti. Jak funguje psychologie barev?

Nehty: Častější lámání a ztráta lesku

Mnoho žen se v přechodu potýká také s křehkými a lámavými nehty. Opět je na vině pokles hormonu estrogenu, který oslabuje vrstvu keratinu v nehtovém lůžku.

Jak lámání a třepení nehtů zmírnit?

 • Udržujte ruce hydratované.
 • Na úklid používejte rukavice.
 • Nehty pravidelně zastřihujte. Krátká délka prospívá zdravému růstu a obnově nehtů.
 • Vyhýbejte se odlakovačům s acetonem, který už tak dehydratované nehty ještě víc vysuší.
7 tipů na výlety po Lužických horách: Objevte krásu kraje Pyšné princezny!
Cestování

7 tipů na výlety po Lužických horách: Objevte krásu kraje Pyšné princezny!

Pleť: Ztráta pevnosti a akné

Klimakterium se chtě nechtě projevuje i na kůži. Zde se pokles estrogenu ukazuje sníženou produkcí a úbytkem kolagenu v pokožce. Ta pak ztrácí objem a pevnost. A objevit se mohou i nevzhledné pupínky. V takovém případě je vhodné používat jemný čisticí přípravek s obsahem kyseliny salicylové, v krajních případech navštívit dermatologa.

Jak zpevnit pleť?

 • Provádějte jemné masáže obličeje, které stimulují produkci kolagenu.
 • Používejte hydratační oleje a krémy s obsahem kyseliny hyaluronové, které pomáhají zadržovat vodu.

TIP lékaře

„Pomoci mohou také antioxidanty, mezi něž řadíme například vitamin C, přispívající k omlazení pleti. Je možné jej přijímat v podobě potravinových doplňků,“ radí lékař Pavel Turčan. Vhodný je třeba přípravek Sarapis Plus, určený přímo pro ženy v klimakteriu, kromě tohoto vitaminu obsahuje například betakaroten nebo koenzym Q10, který aktivně podporuje využití energie v buňce pro zlepšení regenerace pleti. Navíc příznivě působí na vlasy a nehty.

Zdroj: vlasta.cz prevention.com vegall.cz

Jako malá zažila šikanu. Štěpánka Duchková teď cepuje své syny
Vztahy

Jako malá zažila šikanu. Štěpánka Duchková teď cepuje své syny

Tagy Estrogen hormon Klimakterium lékař Menopauza nehty pokožka vzhled