Hra na mořskou vílu, ale i sport. Místo pilates vyzkoušejte mermaiding!

Jitka Musilová | 19. 7. 2022

Na jednom webu zacíleném na muže jsem si přečetla zvláštní doporučení, jak v létě zabavit své drahé polovičky a nemuset se toho nutně účastnit. Nešlo o levi jógu, aquazorbing ani paddle pilates, ale daleko zábavnější nový sport, při kterém dívky a ženy napodobují mořské panny. Kurzy pro děti mohou navíc navštěvovat i chlapci!  

Tuhle zábavu u dětí chápu, ale co my, přestárlé akvabely a čerstvé babičky? Umíte si představit, že si necháte obě nohy připoutat k sobě monoploutví a za pomoci vlnění těla budete elegantně plavat pod (a doufejme, že místy i nad) vodní hladinou? V případě mermaidingu, jak se nový sport jmenuje, je potřeba jediné – nasadit si speciální ploutev na celou spodní polovinu těla a nebát se ponořit takto „utažená“ do bazénu.

Plavání v kostýmu je prý zábava

Nechci si z nových sportů dělat legraci, to ani náhodou, ráda zkouším nové věci a přijde mi naopak velmi dobrý nápad přilákat i zaryté nesportovce na hřiště nebo do vody nějakým fajn trikem. „Plavání stylem mořské panny je neuvěřitelné. Je to klidná, snová a roztomilá forma cvičení s krásným ocasem,“ popsala nezvyklý sport britská instruktorka Michelle Forsbreyová. Trendu propadly tisíce žen a dětí po celém světě, tahle netradiční zábava prý nenechává chladné ani muže! Ve Spojených státech, Kanadě, exotickém ostrově Anguilla v Karibiku, na Havaji, v Brazílii, Singapuru a ve Velké Británii jde o velmi oblíbený sport.

Vyzkoušíte doma? Nanuk s octem, sníh nebo jahodový salát s plísňovým sýrem
Recepty

Vyzkoušíte doma? Nanuk s octem, sníh nebo jahodový salát s plísňovým sýrem

Kdo si hraje, netloustne

„Mermaiding ale není jen sport, je to zároveň i hra, a to je jeho největší výhoda, v tom je zásadní rozdíl mezi mermaidingem a klasickým plaváním. Hravost je naší nedílnou součástí už od narození, je pro nás přirozená, a proto mermaiding představuje velmi atraktivní pohybovou aktivitu, při které jde především o zábavu a relaxaci,“ říká instruktor plavání Mgr. Tomáš Michalica. Pokud si budete chtít tenhle zábavný sport vyzkoušet nebo to dopřejete svým dětem, můžete se přihlásit na zkušební lekci kdekoli, kde mermaiding provozují. „I začátečníci by ale měli mít už před první lekcí osvojené základní plavecké dovednosti, umožňující v případě nouze sebezáchrannou akci. K těmto dovednostem patří dýchání do vody a zadržení dechu, ponoření se a vylovení předmětu v malé hloubce, splývání na zádech a břichu, otočení se ze zad na břicho a zpět, uplavání alespoň 25 metrů a tzv. plavecký kop, tedy kraulové a znakové nohy,“ vysvětluje Tomáš Michalica.

Zdravé dítě = veselý rodič

Fyzioterapeutka Mgr. Zuzana Havlíková upřesňuje výhody sportu pro děti: „Při mermaidingu děti napodobují přirozený pohyb delfína, uplavou více, lépe splynou s vodou a stráví v ní delší dobu. Sportují, aniž by to braly jako sport. To všechno jsou příznivé faktory, které přispějí k tomu, aby dítě mělo z pohybu radost a těšilo se na něj. Díky mermaidingu se navíc i obézní děti mohou proměnit v okouzlující mořskou vílu nebo vysněného mořského prince.“

Na pokraji vyhynutí: Žralok je oběť, která si občas jen "kousne" a odplave
Příběhy

Na pokraji vyhynutí: Žralok je oběť, která si občas jen "kousne" a odplave

Nutná výbava mořské panny

Na zkušební lekci stačí plavky, ručník, maska nebo brýle a notná dávka odvahy. Monoploutev je lepší si nejdříve zapůjčit, kdo ví, jestli vás a vaše děti nebo vnoučata tenhle neotřelý sport chytne. Pokud ano a vy se budete chtít stát profesionálními mořskými pannami či rybími muži (pozor, nezaměňovat se žabími), na následný kurz si raději pořiďte ploutev vlastní, i když zápůjčky jsou také možné. Obzvlášť pro děti bude prima mít svůj vlastní kostým, ve kterém mohou dovádět i doma, možná jim to pomůže se do role lépe vpravit a třeba přes počáteční nejistotu se začít těšit na každou novou hodinu.

Co myslíte, kdy se objeví česká Siréna?

První singapurská mořská panna, která si říká Syrena, na svých lekcích učí i o historii a kultuře mořských panen. V netypických kurzech plavání vidí spoustu výhod: „Za prvé, je to skvělý způsob, jak se udržet fit a pracovat na formování hlavních svalů, zatímco se bavíte. Jako mořské panny klademe velký důraz na sesterství a přátelství. Budete mít možnost setkat se s dalšími mořskými pannami a vytvořit si s nimi silné pouto,“ píše na svých stránkách. Tak takhle daleko jsme se v Čechách ještě nedostali, o žádné české mořské panně jsem od pohádky Malá mořská víla neslyšela. Ovšem v tempu doby se dá očekávat, že se kromě umělé české Barbie nějaké slavné mořské panny z českého rybníčku dočkáme. Pokud to chytne za pačesy jako její singapurská kolegyně, jenom dobře. Sportovat a bavit se ruku v ruce je fajn!

Zdroj: Vlasta.cz, Luckyswim.cz, Kenny.cz

Vary nejen pro modelky. Víc zářily herečky, kterým je padesát plus!
Krása

Vary nejen pro modelky. Víc zářily herečky, kterým je padesát plus!

Tagy Brazílie Česko Havaj Kanada mermaiding Pilates plavání Singapur sport USA Velká Británie zábava