Pastelové barvy, polštářky a svíčky

Bydlení ve skandinávském stylu: dřevo, kámen, světlé barvy, svíčky a pohoda

Bydlení v severském stylu a nový životní trend hygge je poslední dobou skloňován všude a ve všech pádech. Nenásilný návrat k přírodě po vzoru Seveřanů slaví boom. Pokud je vám čistý interiér s přírodními prvky blízký, můžete s přeměnou začít pozvolna nebo se do rekonstrukce stávajícího bydlení pustit s velkou vervou.

Severský styl Zdroj: YIT Stavo/Projekt Ranta Barrandov

Čtěte také

Koupelna se musí jenom blýskat!

Čtěte také

Babské rady, jak vyčistit koupelnu a toaletu? Ocet, soda a citron!

Hygge vlastně znamená útulné domácí teplo, trávení času s těmi, které máte rádi, v domácnosti, která je plná světla a milovaných jednoduchých věcí. Život, který vás dnes a denně naplňuje radostí. Hygge si nemůžete koupit, nemůžete nechat někoho, aby vám ho vytvořil na míru. Láska k přírodě a světlu, to je životní postoj, který má jen málo společného s natíráním podlah nabílo nebo zdobením prostoru před krbem pravou ovčí kůží. Jde o styl myšlení, které formuje váš každodenní život. Ale můžete si k němu pomoci sami, třeba přeměnou prostředí, které vás obklopuje. Právě dnes, kdy všichni trávíme doma daleko více času než dřív, je důležité cítit se prima.

Pokud tedy už delší dobu přemýšlíte, že by váš byt potřeboval nějakou proměnu, abyste se v něm cítili víc na pohodu, máme pro vás dobrou zprávu – zařízení interiéru v severském duchu nemusí ohrozit vaše konto.

Severský styl Zdroj: Designové studio Mooden

Čtěte také

Takto si zničíte nejen záda, ale i kolena

Čtěte také

Pracujete kvůli covidu stále častěji z domova? Jak se soustředit a neničit záda

V hlavní roli světlo

Severská obliba bílých stěn a minimalistického interiéru je proslulá. Ale nenechte se mýlit, i na Severu najdete domy s barevnou fasádou. Jen ten vnitřek disponuje velkou škálou odstínů bílé, možná tak Seveřané dávají najevo lásku k slunečního letnímu světlu a zimní sněhové pokrývce. Světlé stěny místností skvěle odrážejí denní světlo, a pokud máte byt třeba v horním patře se šikmými stropy, i tam si můžete se světelnými efekty pohrát. Třeba menší stropní okna podél šikminy zachycují v zimě i ty nejtenčí paprsky a šikmé stěny je skvěle odrážejí do prostoru. Pokud nechcete nechat všechny stěny bílé, můžete zvolit podobný neutrální odstín, například jemně šedý nebo světle hnědý.

Severský styl Zdroj: YIT Stavo/Projekt Ranta Barrandov

Čtěte také

Terapie vůněmi pomáhá nejen s psychikou

Čtěte také

Zapalte svíčky, zapomeňte na nákupy a rozjímejte. Letos si to zasloužíte

Udržitelný způsob

Skandinávci mají velkou výhodu, protože žijí v oblasti, kde o dřevo není žádná nouze. To je tím pádem ústředním interiérovým prvkem. Od stoliček, jídelních stolů, sektorového nábytku a podlah až po nepostradatelné sauny je vše obloženo nebo vyrobeno z borovice a smrku, které dodávají interiérům typický severský vzhled. Dřevo je zkrátka po ruce a lze jej získávat udržitelným způsobem. Tento přístup lze praktikovat v omezené míře i v Čechách. Najděte si v okolí šikovného truhláře, který zpracovává dřevo z místní pily, a podpořte ho. Nebudete mít jen krásný interiér, ale i dobrý pocit, že udržitelný životní styl je vaší prioritou.

Severský styl Zdroj: Designové studio Mooden

Čtěte také

Obrázek Vlasta.cz

Čtěte také

Závěsná kokedama: Vyrobte si ji doma, potřebujete jen trochu mechu

Ruku v ruce s přírodou

Domy v severském duchu mívají často velké prosklené stěny, aby v nich majitelé měli pocit maximálního souznění s přírodou. Pokud zrovna nepořizujete novou nemovitost, kde si můžete vybrat exteriér, zaneste skleněné prvky dovnitř. Zafungují skleněné vázy, mísy, dózy nebo soliterní skleněné kousky, třeba židle, křesílko nebo konferenční stolek. Kromě skla jsou důležité i textilie. Pokud chcete místnosti přidat na barvách, držte se jemných pastelových odstínů. Světle růžová, mátově zelená nebo barva mořské pěny může vypadat skvěle na polštářcích, závěsech či kobercích. Stejně tak je třeba obklopit se rostlinami. Krásné jsou velké květináče rozmístěné po zemi nebo třeba velmi moderní prosklená aerária (velké skleněné koule s rostlinami uvnitř) zavěšená u stropu. Dodávají prostoru vzdušnost a vypadají překrásně.

Severský styl Zdroj: Le Patio

Čtěte také

Obrázek Vlasta.cz

Čtěte také

Potřebujete půjčku? Na co si dávat pozor, abyste nezaplatili víc, než je třeba

V jednoduchosti je síla

Vidět každodenní krásu v jednoduchých věcech, to je to, oč tu běží. Mít v koupelně dobře složené ručníky, čas od času přejet rukou po polici plné barevně sladěných knih. Takzvaná „všímavost prostřednictvím designu“, to je pro severské národy typické. A lze toho dosáhnout bez ohledu na výši rodinného rozpočtu. Je to na každém z nás. Nebýt obklopeni nepořádkem, nemít nepořádek sami v sobě. I v tom může prostředí, ve kterém žijeme, pomoci.

Severský styl Zdroj: Designové studio Mooden

Čtěte také

Šlupkami od banánů můžete vyčistit boty

Čtěte také

Co se šlupkami od banánů? Vyčistíte s nimi boty a pohnojíte květiny

Někdy si prostě k otci najdete cestu, až když zestárne

Dobrá zpráva pro dcery špatných otců: po padesátce se vám uleví

Pozlatit každého dobrého tátu, který vyslal do světa děti plné jistoty, že na něj je spoleh. A kdyby někdo skutečně všechny dobré táty pozlatil, určitě by se nám zimní šero pořádně rozsvítilo. Bohužel těch špatných nebo nefunkčních otců je taky spousta a občas to vypadá, že coby dcery z toho nikdy nevyrosteme. Naštěstí to není pravda.

Dcery špatných otců, to je takový klub – většinou se poznáme po pár větách na soukromější téma. „Začalo to už na základce,“ vzpomíná padesátnice Martina. „My holky z rozvedených rodin jsme svorně protáčely oči nad víkendy u otců, kteří si je vymohli u soudu, ale žádný z nich se nám nevěnoval. Taky jsme sdílely nechuť k jejich novým ženám a všeobecnou touhu být radši doma ve svém pokojíčku nebo s kamarádkami.“ Kamarádkám z kompletních rodin Martina vždycky trochu záviděla. Až donedávna. „Zjistila jsem, že jak jsem dospěla a trochu zestárla, začala jsem ráda poslouchat historky o tom, jak fungují dobří tátové. Už mě u toho nebolí u srdce, že já to nemám, ale je mi fajn, že to existuje.“

Zhruba před rokem se na tohle téma Martina bavila s jednou bývalou členkou „klubu“, Pavlou. Ta zase říkala, že se na tátu přestala zlobit ve chvíli, kdy zestárnul a zdětinštěl. Jakmile to nebyl ten chlap, který po odchodu od rodiny vystřídal další čtyři manželky, ale dědeček, který začal špatně slyšet a milovat staré seriály, začala se s ním dokonce vídat. „Pavla mi říkala, že ví, že už nikdy nedoplní zpátky to, co zameškali v jejím dětství. Ale že si prý teď tak často povídají a zjišťují, co mají společného, že přestala vzpomínat jenom na to špatné,“ vypráví Martina.

Čtěte také

Slibte si: letos na sebe budu hodná

Čtěte také

Politujte se: Nejlepší předsevzetí, jaké si můžete dát. A buďte na sebe hodná

Jiné vzpomínky

Psychologové říkají, že po padesátce se s nedostatečností svých rodičů vyrovnáváme i proto, že naše děti dospějí a my zjistíme, jak selektivní a falešná je někdy jejich paměť. A když si pak poslechnete, jak vaše vlastní děti vzpomínají na „příšernou dovolenou na Kanárech, kde byli naši furt v lihu“, zatímco vy víte, že jste ji většinu času strávili na pokoji s potomky spálenými od slunce a jeden jediný večer jste si donesli na pokoj lahev vína… No, zkrátka vám dojde, že vaše vlastní vzpomínky na příšerného tátu, který se vám o prázdninách na chalupě vůbec nevěnoval, mohou být pokřivené časem a vaší dětskou nesmiřitelností.

„Můj táta se s mámou nerozvedl jako hodně chlapů kolem mě,“ vypráví devětačtyřicetiletá Iva. „Ale byl jakoby duchem nepřítomný zhruba od mých deseti let. Vyhodili ho tehdy z práce, z poměrně vysokého místa, a on už se nikdy v jiném oboru nevypracoval. Začal jezdit sám na chalupu, postupně se tam přestěhoval a vlastně jsem ho vídala jen o víkendech. Jako by pro mě neexistoval.“

Čtěte také

Málokdy máte z něčeho radost? Marně hledáte něco pozitivního?

Čtěte také

Nechcete být zahořklá a vyděšená, ale nějak to nejde. Jednu věc se musíte naučit

Tati, půjdeme do lesa

Ivin vztah s tátou se vylepšil až nedávno, kdy zjistila, že pokud se k němu sama aktivně přiblíží a jdou spolu třeba do lesa nebo něco vyrábějí, je jí s ním dobře. „Dřív jsem se utěšovala, že jsou na světě otcové, co svoje dcery mlátí, že se mám docela fajn, že ten můj se mnou jenom nemluví. Ale pak jsem zjistila, že když se začnu snažit já, funguje to. Rozhodně mi to za to stálo, ale zase chápu, že dřív se mi do toho nechtělo. Tátové by měli být ti dospělí.“

Klub dcer špatných otců je soudržný, ale počet jeho členek se snad bude snižovat. Vypadá to, že současná generace otců je mnohem zapojenější, citlivější a empatičtější. Díky studii amerického Pew Research Center z roku 2017 víme, že současní tátové častěji zůstávají s dětmi na rodičovské dovolené, vidí je jako střed svého života, chápou, že práce není důležitější než rodina, a protože už nejsou jedinými živiteli rodin, mají na děti víc času i trpělivosti. Brzy bude pozlacených tátů ještě mnohem víc.

Čtěte také

Neztraťte krok s dobou, jinak si budete připadat osamělá

Čtěte také

Babi, u tebe se nejlíp chilluje. Přehled zkratek, díky nimž porozumíte vnoučatům