Bydlení ve skandinávském stylu: Dřevo, kámen, světlé barvy, svíčky a pohoda

Jitka Musilová | 23. 1. 2021
Bavlněné povlečení, Kvalitex.cz, 699 Kč
Svíčka, Bohempia, info o ceně v obchodě
Oboustranný polštářek, decoDoma.cz, 299 Kč

Bydlení v severském stylu a nový životní trend hygge je poslední dobou skloňován všude a ve všech pádech. Nenásilný návrat k přírodě po vzoru Seveřanů slaví boom. Pokud je vám čistý interiér s přírodními prvky blízký, můžete s přeměnou začít pozvolna nebo se do rekonstrukce stávajícího bydlení pustit s velkou vervou.

Babské rady, jak vyčistit koupelnu a toaletu? Ocet, soda a citron!
Jak ušetřit

Babské rady, jak vyčistit koupelnu a toaletu? Ocet, soda a citron!

Hygge vlastně znamená útulné domácí teplo, trávení času s těmi, které máte rádi, v domácnosti, která je plná světla a milovaných jednoduchých věcí. Život, který vás dnes a denně naplňuje radostí. Hygge si nemůžete koupit, nemůžete nechat někoho, aby vám ho vytvořil na míru. Láska k přírodě a světlu, to je životní postoj, který má jen málo společného s natíráním podlah nabílo nebo zdobením prostoru před krbem pravou ovčí kůží. Jde o styl myšlení, které formuje váš každodenní život. Ale můžete si k němu pomoci sami, třeba přeměnou prostředí, které vás obklopuje. Právě dnes, kdy všichni trávíme doma daleko více času než dřív, je důležité cítit se prima.

Pokud tedy už delší dobu přemýšlíte, že by váš byt potřeboval nějakou proměnu, abyste se v něm cítili víc na pohodu, máme pro vás dobrou zprávu – zařízení interiéru v severském duchu nemusí ohrozit vaše konto.

Pracujete kvůli covidu stále častěji z domova? Jak se soustředit a neničit záda
Jak ušetřit

Pracujete kvůli covidu stále častěji z domova? Jak se soustředit a neničit záda

V hlavní roli světlo

Severská obliba bílých stěn a minimalistického interiéru je proslulá. Ale nenechte se mýlit, i na Severu najdete domy s barevnou fasádou. Jen ten vnitřek disponuje velkou škálou odstínů bílé, možná tak Seveřané dávají najevo lásku k slunečního letnímu světlu a zimní sněhové pokrývce. Světlé stěny místností skvěle odrážejí denní světlo, a pokud máte byt třeba v horním patře se šikmými stropy, i tam si můžete se světelnými efekty pohrát. Třeba menší stropní okna podél šikminy zachycují v zimě i ty nejtenčí paprsky a šikmé stěny je skvěle odrážejí do prostoru. Pokud nechcete nechat všechny stěny bílé, můžete zvolit podobný neutrální odstín, například jemně šedý nebo světle hnědý.

Zapalte svíčky, zapomeňte na nákupy a rozjímejte. Letos si to zasloužíte
Jak ušetřit

Zapalte svíčky, zapomeňte na nákupy a rozjímejte. Letos si to zasloužíte

Udržitelný způsob

Skandinávci mají velkou výhodu, protože žijí v oblasti, kde o dřevo není žádná nouze. To je tím pádem ústředním interiérovým prvkem. Od stoliček, jídelních stolů, sektorového nábytku a podlah až po nepostradatelné sauny je vše obloženo nebo vyrobeno z borovice a smrku, které dodávají interiérům typický severský vzhled. Dřevo je zkrátka po ruce a lze jej získávat udržitelným způsobem. Tento přístup lze praktikovat v omezené míře i v Čechách. Najděte si v okolí šikovného truhláře, který zpracovává dřevo z místní pily, a podpořte ho. Nebudete mít jen krásný interiér, ale i dobrý pocit, že udržitelný životní styl je vaší prioritou.

Závěsná kokedama: Vyrobte si ji doma, potřebujete jen trochu mechu
Jak ušetřit

Závěsná kokedama: Vyrobte si ji doma, potřebujete jen trochu mechu

Ruku v ruce s přírodou

Domy v severském duchu mívají často velké prosklené stěny, aby v nich majitelé měli pocit maximálního souznění s přírodou. Pokud zrovna nepořizujete novou nemovitost, kde si můžete vybrat exteriér, zaneste skleněné prvky dovnitř. Zafungují skleněné vázy, mísy, dózy nebo soliterní skleněné kousky, třeba židle, křesílko nebo konferenční stolek. Kromě skla jsou důležité i textilie. Pokud chcete místnosti přidat na barvách, držte se jemných pastelových odstínů. Světle růžová, mátově zelená nebo barva mořské pěny může vypadat skvěle na polštářcích, závěsech či kobercích. Stejně tak je třeba obklopit se rostlinami. Krásné jsou velké květináče rozmístěné po zemi nebo třeba velmi moderní prosklená aerária (velké skleněné koule s rostlinami uvnitř) zavěšená u stropu. Dodávají prostoru vzdušnost a vypadají překrásně.

Potřebujete půjčku? Na co si dávat pozor, abyste nezaplatili víc, než je třeba
Jak ušetřit

Potřebujete půjčku? Na co si dávat pozor, abyste nezaplatili víc, než je třeba

V jednoduchosti je síla

Vidět každodenní krásu v jednoduchých věcech, to je to, oč tu běží. Mít v koupelně dobře složené ručníky, čas od času přejet rukou po polici plné barevně sladěných knih. Takzvaná „všímavost prostřednictvím designu“, to je pro severské národy typické. A lze toho dosáhnout bez ohledu na výši rodinného rozpočtu. Je to na každém z nás. Nebýt obklopeni nepořádkem, nemít nepořádek sami v sobě. I v tom může prostředí, ve kterém žijeme, pomoci.

Co se šlupkami od banánů? Vyčistíte s nimi boty a pohnojíte květiny
Jak ušetřit

Co se šlupkami od banánů? Vyčistíte s nimi boty a pohnojíte květiny

Tagy Česko interiér příroda styl