Letos nejsou hlavním tématem ve smyslu hesla „do třetice všeho dobrého i zlého“ korálové útesy, ale obecně víra a naděje. A překvapivě nebyla zvolena jen jedna barva, ale hned dvě, a tyhle dvě barvy představují především v interiéru velmi kontrastní duo. „Ultimate Gray“ vyjadřuje sílu a statečnost, „Illuminating Yellow“ zase radost a optimismus.

Prozářený interiér

Podle Marty Suchodolské, kreativní ředitelky Westwing CEE, je výběr šedé jako barvy roku rezonance toho, co se právě děje ve světě. „Jsme tak trochu zavěšení v šedé barvě. Kromě toho ji i tak milujeme! Podívejme se na naše ulice, oblečení a interiéry – rozhodně je to jedna z oblíbených barev. Šedá je vynikajícím základem pro mnoho aranžmá a hodí se prakticky ke všem ostatním barvám. Žlutou zase spojujeme s radostí, sluncem, optimismem a touhou vyjít ven z domu. Její použití v interiéru však není až tak snadné. Moje rada zní: nebojte se této barvy, ale také ji neinterpretujte příliš doslovně a na sto procent. Nezapomeňte, že žlutá má mnoho odstínů, například banánový, který je docela podobný béžové, nebo hořčice s příměsí hnědé či zlaté.“

Čtěte také

Dokonale umytá okna rozzáří váš byt.

Čtěte také

Největší chyby, které děláte při mytí oken. Vyhněte se jim a půjde to rychleji

Pohrajte si s doplňky

Pokud tedy chcete rozjasnit svůj byt nebo dům, stačí třeba jedno žluté křeslo nebo židle a interiér získá jiný ráz. Ovšem nejjednodušší a nejlevnější je oživení interiéru drobnostmi – svíčkami, dekorativními mísami a vázami, obrazy… Podobně fungují i textilie. Stačí vyměnit potahy polštářků a podsedáků, koupit nový přehoz přes sedačku nebo závěsy a váš byt zazáří novotou.

Čtěte také

Koupelna se musí jenom blýskat!

Čtěte také

Babské rady, jak vyčistit koupelnu a toaletu? Ocet, soda a citron!

Můžete vymalovat celý byt

Jestliže už delší dobu přemýšlíte o nové výmalbě, máte šanci inspirovat se barvou roku od základu. Podle psychologie barev každá barva ovlivňuje lidské vnímání a pocity jinak – jedna vytváří klid a pohodu, další vzbuzuje agresi a touhu. „Žlutá je slavnostní barva, která vyvolává pocit radosti. Působí povzbudivě, symbolizuje sluneční sílu a energii, ideální prostor v interiéru pro ni představuje kuchyň. Šedá může být vnímána jako formální, neutrální, důstojná a autoritativní, v obývacím pokoji bude světlejší odstín působit elegantním a vzdušným dojmem, navíc opticky zvětší prostor,“ vysvětluje Tadeáš Tenkl, odborník z oddělení barev v projektových marketech Hornbach. Kombinováním obou barev na stěnách můžete docílit zajímavých efektů, a pokud barevnou linkou roku 2021 dotáhnete celý interiér, bude se vám možná doma lépe dýchat.

Čtěte také

Šlupkami od banánů můžete vyčistit boty

Čtěte také

Co se šlupkami od banánů? Vyčistíte s nimi boty a pohnojíte květiny