Barva roku 2021

Šedá a žlutá: místo jedné barvy roku máme letos kontrastní dvojku

Před dvaceti lety zahájil Pantone Color Institute tradici, která určuje barevné trendy v bydlení pro následující rok: barvu roku. Vloni byl barvou roku bělený korál (mrtvý), rok předtím byla královnou barev oranžově korálová. Obě tyhle barvy upozorňovaly na zhoršující se ekologickou situaci a postupnou smrt Velkého korálového útesu u Austrálie.

Letos nejsou hlavním tématem ve smyslu hesla „do třetice všeho dobrého i zlého“ korálové útesy, ale obecně víra a naděje. A překvapivě nebyla zvolena jen jedna barva, ale hned dvě, a tyhle dvě barvy představují především v interiéru velmi kontrastní duo. „Ultimate Gray“ vyjadřuje sílu a statečnost, „Illuminating Yellow“ zase radost a optimismus.

Prozářený interiér

Podle Marty Suchodolské, kreativní ředitelky Westwing CEE, je výběr šedé jako barvy roku rezonance toho, co se právě děje ve světě. „Jsme tak trochu zavěšení v šedé barvě. Kromě toho ji i tak milujeme! Podívejme se na naše ulice, oblečení a interiéry – rozhodně je to jedna z oblíbených barev. Šedá je vynikajícím základem pro mnoho aranžmá a hodí se prakticky ke všem ostatním barvám. Žlutou zase spojujeme s radostí, sluncem, optimismem a touhou vyjít ven z domu. Její použití v interiéru však není až tak snadné. Moje rada zní: nebojte se této barvy, ale také ji neinterpretujte příliš doslovně a na sto procent. Nezapomeňte, že žlutá má mnoho odstínů, například banánový, který je docela podobný béžové, nebo hořčice s příměsí hnědé či zlaté.“

Čtěte také

Dokonale umytá okna rozzáří váš byt.

Čtěte také

Největší chyby, které děláte při mytí oken. Vyhněte se jim a půjde to rychleji

Pohrajte si s doplňky

Pokud tedy chcete rozjasnit svůj byt nebo dům, stačí třeba jedno žluté křeslo nebo židle a interiér získá jiný ráz. Ovšem nejjednodušší a nejlevnější je oživení interiéru drobnostmi – svíčkami, dekorativními mísami a vázami, obrazy… Podobně fungují i textilie. Stačí vyměnit potahy polštářků a podsedáků, koupit nový přehoz přes sedačku nebo závěsy a váš byt zazáří novotou.

Čtěte také

Koupelna se musí jenom blýskat!

Čtěte také

Babské rady, jak vyčistit koupelnu a toaletu? Ocet, soda a citron!

Můžete vymalovat celý byt

Jestliže už delší dobu přemýšlíte o nové výmalbě, máte šanci inspirovat se barvou roku od základu. Podle psychologie barev každá barva ovlivňuje lidské vnímání a pocity jinak – jedna vytváří klid a pohodu, další vzbuzuje agresi a touhu. „Žlutá je slavnostní barva, která vyvolává pocit radosti. Působí povzbudivě, symbolizuje sluneční sílu a energii, ideální prostor v interiéru pro ni představuje kuchyň. Šedá může být vnímána jako formální, neutrální, důstojná a autoritativní, v obývacím pokoji bude světlejší odstín působit elegantním a vzdušným dojmem, navíc opticky zvětší prostor,“ vysvětluje Tadeáš Tenkl, odborník z oddělení barev v projektových marketech Hornbach. Kombinováním obou barev na stěnách můžete docílit zajímavých efektů, a pokud barevnou linkou roku 2021 dotáhnete celý interiér, bude se vám možná doma lépe dýchat.

Čtěte také

Šlupkami od banánů můžete vyčistit boty

Čtěte také

Co se šlupkami od banánů? Vyčistíte s nimi boty a pohnojíte květiny

Nataša Gollová

Nataša gollová: inteligentní herečka se smyslem pro humor a smůlou na chlapy

Byla spontánní, nadprůměrně vzdělaná a velmi chytrá. Mezi prvorepublikovými herečkami vyčnívala svou inteligencí a bezprostředností. Nebyla sice tak atraktivní jako třeba Mandlová nebo Baarová, díky své bezprostřednosti byla ale velmi oblíbená. Osud však měla tragický.

Pocházela z dobré rodiny a díky tomu získala nejen vzdělání, ale taky dobré vychování. Domluvila se čtyřmi jazyky, kromě němčiny a angličtiny hovořila ještě rusky a francouzsky. Hrála na klavír, milovala jízdu na koni, ale pyšná nebyla vůbec. Herec Svatopluk Beneš o ní později řekl, že s ní byla velká legrace a že nebyla ani trochu snob. Ve dvaceti ukončila studium na Filozofické fakultě kvůli herecké nabídce. Bylo jí dvacet a její život se začal ubírat jiným směrem.

Čtěte také

Adina Mandlová

Čtěte také

Adina Mandlová: Zažila slávu i pád, lásku i nenávist. Šťastná byla až s Benem

Komička, která uměla mnohem víc

První divadelní angažmá měla v Olomouci, odkud po roce odešla do Bratislavy. V roce 1935 se pak vrátila do Prahy, kde přijala místo v Městském divadle na Vinohradech. Tam prožila celou válku. Ve třicátých letech byla její filmografie neuvěřitelná. První velká role byla v komedii Kantor Ideál, kterou režíroval Martin Frič. Ten pro ni taky později začal psát role přímo na tělo. Zahrála si ve snímcích Dívka v modrém, Příklady táhnou, Kristián, Katakomby, Pohádka máje nebo Eva tropí hlouposti. V nich prokázala, že je skvělá herečka, která dokáže ztvárnit i jiné role než komické. Nicméně právě v těch komediálních si ji budeme pamatovat pořád. Posledním skutečně slavným filmem byl Hotel Modrá hvězda z roku 1941.

V roce 1932 se v Paříži seznámila s rumunským básníkem Tristanem Tzarou, který byl o šestnáct let starší. Vztah sice vydržel jen pár měsíců, ovšem přátelství trvalo dál. O dva roky později začala žít s hercem Františkem Vnoučkem, s nímž ale prožila čtyři náročné roky. Vnouček hodně pil a měl psychické potíže, které pramenily zřejmě z toho, že skrýval svou homosexualitu. Jakmile se to dozvěděla, rozešli se. Do cesty jí přišel ředitel barrandovských ateliérů Němec Willy Söhnel, který před ní chodil s Mandlovou. Právě na tenhle poměr herečka doplatila. Vztah jí lidé neodpustili a byla zaškatulkovaná jako kolaborantka. Odjela dobrovolně do Terezína, kde pomáhala s ošetřováním nemocných a sama se nakazila tyfem. Půl roku bojovala o život.

Čtěte také

Aňa Geislerová

Čtěte také

Co si Aňa Geislerová myslí o manželství, proč se vzali tajně a nikomu to neřekli

Vyhazov z divadla a návrat k filmování

V roce 1947 se provdala za režiséra Karla Konstantina. V roce 1948 pak oba dostali z Vinohradského divadla výpověď a odešli do Českých Budějovic. Tam se Nataša ještě víc utápěla ve smutku, byla jako vyloučená ze společnosti a ani hezké role jí nepomohly. Kromě toho zjistila, že manžel miluje alkohol víc, než je zdrávo. Přesto spolu vydrželi až do roku 1961, kdy zemřel. Herecká filmová přestávka skončila až v roce 1951, kdy si zahrála v komedii Císařův pekař. Pak hrála v Divadle Na Fidlovačce, od roku 1955 v divadle ABC, kde zůstala až do předčasného důchodu v roce 1971.

Bohužel neměla nikdy žádné děti, velmi však přilnula k ratolestem svého bratra Ivana. Ten ale v roce 1968 emigroval a ona zůstala jako kůl v plotě. Neměla manžela, žádné blízké příbuzné, objevily se zdravotní potíže. Přestože u svých partnerů alkohol nesnášela, sama v něm začala hledat útěchu. Hrála ale dál, objevila se v úspěšné komedi Drahé tety a já (1974) a v několika televizních snímcích. V roce 1981 si zahrála poslední roli ve filmu Konečná stanice, který se odehrává v domově důchodců. Tam nakonec strávila zbytek svého života. Zemřela opuštěná v roce 1988 ve věku 76 let.

Čtěte také

Obrázek Vlasta.cz

Čtěte také

Eva Josefíková: Z trémy bývám dost nervózní a někdy až uštěpačná