Je to on! Láska mého života, moje druhá půlka, moje spřízněná duše. A už zase lítáte metr nad zemí nadnášená motýlky v břiše. Víte určitě, že je to ten pravý a že si nic nenamlouváte, ale kamarádi a rodina se na vás dívají divně a někde stranou si říkají, že si zase nabíháte. Jak se pozná, že se zamilováváte moc rychle a tak trochu si tím škodíte?

Emofilii se taky jinak a ne moc pěkně říká „emoční promiskuita“. Lidé, kteří k ní mají sklony, se poznají třeba podle toho, že prožívají spoustu lásek na první pohled a skáčou do vztahů ochotněji než v létě do bazénu. Projevuje se už v prvních dnech vztahu tím, že zamilovaný nemá žádné brzdy a investuje svůj čas i emoce ihned a naplno. Tráví každou volnou minutu se svým novým partnerem, se kterým se zná sotva den. Na prvním rande ochotně vytáhne těžký kalibr „miluju tě“. Může být stejně hluboce zamilovaný do několika lidí naráz. Přesouvá se z jednoho vztahu do druhého téměř okamžitě. Ve věcech zamilování zkrátka nepotřebuje žádnou předehru.

Jak vám může zamilovanost ublížit

Určitě tím, že pro samou duhu a jednorožce přehlédnete špatné vlastnosti svého vyvoleného. Může to být manipulátor, psychopat, narcistní osobnost a vy si toho nestihnete všimnout. Lidé náchylní k emofilii jsou takovými temnějšími osobnostmi dokonce přitahováni, protože jsou stejně intenzivní jako oni a nepřijde jim to divné.

„Zamilovaní lidé se na nějakou dobu úplně změní. Přizpůsobí se nového partnerovi, lítají si na obláčku, nesoustředí se… A teď si představte, že máte takhle ovlivněnou osobnost neustále,“ vysvětluje Theresa DiDonato, sociální psycholožka a hostující profesorka na Loyola University v Marylandu. „Je to jako být pořád na drogách. Je jen otázka času, než vám to nějak naruší vaši skutečnou osobnost. Než ztratíte schopnost vrátit se k tomu, kým jste byli, když jste zrovna nejeli na vlně nové zamilovanosti.“

A konečně – poškodí vám to vztahy s ostatními lidmi ve vašem životě. Rodiče budou bezpochyby zoufalí z toho, že s nikým nevydržíte, nemáte na ně čas, nedá se s vámi v klidu mluvit. Kamarádi v podstatě to samé. Navíc jim představujete stále nové a nové muže, to dokáže rozložit i hodně silnou partu. A zaměstnání už je vůbec chudák – emofilie není zrovna vhodná partnerka pro soustředěnou práci. Nemluvě o tom, že pokud se postupně zamilujete do většiny svých kolegů, máte do pár měsíců z kanceláře soap operu.

Ženy se sklonem k emofilii jsou s nadsázkou řečeno ideální filmové nebo seriálové hrdinky. Vdávají se v mladším věku a mají více dětí, většinou s různými partnery. Psycholog Daniel Jones, který se na studium emofilie zaměřil jako první, tvrdí, že právě tento sklon stojí za mnohočetnými romantickými vztahy. Nedokážete si ani vzpomenout, kolikrát jste v životě byli zamilovaní? Pak je to patrně i váš případ.

U mužů se emofilie projevuje i neurotickým chováním, což si vědci vysvětlují tím, že touha po zamilovanosti je natolik ženský jev, že pokud jím „trpí“ muž, je to pro něj zdroj velkých vnitřních konfliktů. Všichni kamarádi prahnou po sexu a on touží o spojení duší. No uznejte, to na neurózu víc než stačí.

Ale legraci stranou – jestli jste se v našem článku trochu poznali a chtěli byste to změnit, poraďte se s psychologem. Vědomou prací na sobě se to určitě dá změnit. Pak už třeba vydržíte být zamilovaní do jednoho člověka po zbytek života. No dobře, maximálně do dvou.