Mužský a ženský svět v jednom: U tohoto oblečení pohlaví nerozhoduje

Jitka Musilová | 3. 8. 2022
Košile, F&F, 699 Kč
Batoh, Hannah, 1039 Kč
Batoh, Converse, 1485 Kč

Vyznavači unisex módy nejsou žádní popírači existence dvou pohlaví, ale spíše lidé milující pohodlí. To, že unisex móda stírá pomyslné hranice mužského a ženského stylu, je pravda, ale alespoň v našem podání to nesouvisí s tím, že žena nemá být ženou a muž mužem. Koneckonců, ať si každý nosí, co chce!

Pohodlí nade vše

Unisex móda je zkrátka móda pro všechny. A bylo to tak vždycky, jen jsme si v případě některých kousků oblečení neuvědomovali, jak tenká je v módě ona hranice mezi oběma světy. Ano, když vám představujeme kalhotový kostým, obvykle zabrousíme do historie, jde o jasnou součást pánských šatníků. Ale over size svetry a mikiny nosí ženské od nepaměti a nikdo neřeší, že tenhle střih primárně sekne mužům a žena v něm zbytečně utápí své ladné křivky, tedy pokud jimi disponuje. Stejně tak se projmutá košile nebo slim džíny u chlapů z počátku nesetkávaly s vřelým přijetím. Nejtolerantnější označení pro chlapíka, který si s tímto střihem tykal, bylo metrosexuál.

Ženy a jejich závislost na kabelkách. Pořiďte si nějakou novou letní lásku
Krása

Ženy a jejich závislost na kabelkách. Pořiďte si nějakou novou letní lásku

Unisex oblečení ale vždycky bylo součástí našich šatníků a všichni urejpaní škarohlídi by si měli uvědomit, že móda je způsob vyjádření vlastní osobitosti, kreativity a také nadhledu. Co se dá tedy označit za unisex a přitom nechybí v běžném šatníku většiny z nás?

Městský batoh

Batoh nosíme všichni. Na sport, na výlety, ale také do města a je spousta nádherných a stylových batůžků, které suplují společenské kabelky. Ty ovšem většina mužů nenosí! Městský batoh si na rozdíly mezi pohlavími moc nehraje, pokud tedy ten dámský není ozvláštněný nějakou výrazně dámskou ozdobou – zlatou sponou, výšivkou, flitry nebo kamínky. Tvar zůstává minimalistický, poslední dobou jsou velkým hitem shora rolovatelné batohy, jejichž velikost je díky tomu variabilní a můžete si ji uzpůsobit podle potřeby. „Unisexové oblečení a doplňky se stávají stále více atraktivní, zejména ve street módě. Batoh je spojením účelnosti, originality, ale především praktičnosti, kterou nenosí jenom muži, ale i ženy. Jde o doplněk, který může být nevšedním kouskem vašeho šatníku,“ říká Martin Kůs, zakladatel značky Vuch.

Kalhoty na 7 způsobů! Který typ bude slušet právě vám?
Krása

Kalhoty na 7 způsobů! Který typ bude slušet právě vám?

Jednoduchá košile

Co je to vlastně unisex košile? Taková, která není specifická pro žádné z obou pohlaví. Její velikost obvykle spadá někam mezi tradiční velikost pro muže a ženy. Má většinou rovný střih, který je podobný pánskému střihu oblečení. Mívá delší rukávy a obvykle se nerozšiřuje kolem boků jako dámská košile. Je zkrátka střižená tak, aby seděla všem. Obdobou je také velmi moderní košilová bunda. Ta ovládla kolekce už vloni na podzim a dá se s ní počítat i příštích pár sezón.

Multifunkční tenisky

Tenisky nosíme také všichni. Tahle původně ryze sportovní obuv si našla místo i v rámci elegantních outfitů. Tenisky jsou přesně tím módním kouskem, který postupně zcela stírá hranice mezi mužskou a ženskou módou. „U tenisek je to ještě rozmanitější, protože většina z nich je unisex, a zároveň se staly nedílnou součástí každodenního nošení,“ doplňuje Martin Kůs.

To je ale vedro! Oblečení ovlivňuje pocení. Máte šaty ze správného materiálu?
Krása

To je ale vedro! Oblečení ovlivňuje pocení. Máte šaty ze správného materiálu?

I holky už nosí trenky!

Na ven, do postele, na doma i na sport. Unisex trenýrky jsou čím dál tím víc populární a pandemie tento trend výrazně urychlila. Obliba oversize triček u žen se rozšířila i na původně pánské trenýrky! „Mezi trendy poslední doby patří také unisex spodní prádlo, kam patří především trenky. Nárůst tohoto trendu jsme zaznamenali především během pandemie koronaviru, kdy hodně lidí pracovalo z domu a preferovali tak především pohodlí. Trenky se proto velmi rychle dostaly také do dámského šatníku a své místo si našly nejen při lenošení nebo na spaní, ale také jako klasické spodní prádlo pro celodenní nošení. A to především díky propracovanému střihu, přírodním materiálům, kvalitě zpracování, ale i originálnímu designu,“ říká Adam Rožánek ze Styx.

Zdroj: Vlasta.cz, Vuch, Styx

Jak na chloupky: Prales už se nenosí, ale ještě pořád se špatně holí a depiluje
Krása

Jak na chloupky: Prales už se nenosí, ale ještě pořád se špatně holí a depiluje

Tagy Košile móda oblečení pandemie covidu-19 Styx