Řasokoule

Vypadá jako mech, ale jsou to vlasovité řasy původně z jezer především v Japonsku a na Islandu. K životu potřebují světlo ze všech stran, nejlépe jim je v měkké vodě, ideální je dešťová nebo převařená. Jednou za dva týdny potřebují pootočit a jemně zmáčknout. Když koupíte řasokouli dětem, budou nadšené.

 

Čtěte také

Takhle vypadala dáma, kterou zná podle jména každý.

Čtěte také

Magdalena Rettigová: Psát mohla jen díky tomu, že její muž jí v tom nebránil

Monstera

Pochází z deštných pralesů, proto chce světlé a teplé místo, ale ne přímé slunce. A taky vodu, ovšem zas to se zaléváním nepřehánějte. Miluje rosení a ocení hnojení, od jara do léta jednou za měsíc. Pokud se objeví vzdušné kořeny, nechte je být nebo je zastrčte do květináče. Do většího ji přesaďte na jaře.

 

Čtěte také

Pěkně udržovaný trávník dává pozemku kolem domu či v zahradě často větší hodnotu než pracně pěstované záhony květin.

Čtěte také

Jarní trávník: Začněte výběrem správného osiva a vyhněte se levným nákupům

Starček

Nese na dlouhých stoncích listy připomínající hrášky nebo korálky. Je to sukulent z horkých zemí, doma leze přes rozpálené kameny, takže mu i u sebe dopřejte hodně tepla a slunce a naopak málo vody. V létě až když substrát úplně vyschne, v zimě vůbec žádnou a dejte ho do chladu. Zalévejte spodem.

 

Palačinková kytka

Správně se jmenuje pilea, palačinková se jí říká podle tvaru listů. Doma v Číně roste ve vlhku a stínu pod keři, takže potřebuje vlhkou, ale nepřelitou půdu, dejte jí určitě květináč s odtokem. Ráda má rosení, ale nikdy přímé slunce, i když se za ním otáčí, mohlo by ji popálit. Větším pileám dopřejte oporu.

 

Čtěte také

fondánové narcisy

Čtěte také

Fondánové narcisy: Vyrobte si krásnou dekoraci na ozdobení dortů a cupcaků

Tilandsie

Jsou krásně dekorativní. Nepotřebují k životu substrát ani být neustále ve vodě, pouze se rosí. Nicméně je to pořád živý organismus, tak přece jen platí pár pravidel. Jsou zvyklé žít v korunách stromů, proto je buď zavěste do prostoru, nebo je jen tak samotné vložte do nádoby. Ideální je velmi světlá místnost s čerstvým vzduchem, ale ne přímé slunce, které moc vysušuje. Zalévat nepotřebují, nesmíte ale zapomínat na rosení nejlépe dešťovou nebo odstátou vodou, v létě tak jednou za týden, v zimě stačí jednou za deset dní.

 

Čtěte také

Tahle nádherná růžová květina je Pelargonium capitatum ze sbírky pražské botanické.

Čtěte také

Muškáty: Kdy je po zimě ostříhat, jak často zalévat a kdy můžou ven

Pro začátečníky

Rozi, která s kamarádkami Anet a Zuz provozuje zahradnictví pokojovky.co, doporučuje začínajícím pěstitelům klasiku všech klasik – „tchynin jazyk“. „Pokud jste pokojovkový zelenáč, začněte pěstitelskou dráhu s odolnějšími druhy, jako je třeba právě tchynin jazyk, šplhavnice čili potos, fíkus nebo zamiokulkas. Všechny najdete v různých barevných i tvarových variantách,“ radí Rozi.

„Pokud už je ale doma máte a chcete spíš méně běžné kousky, sáhněte třeba po tečkované begónii, vzrostlém fíkusu lyrata nebo převislých kultivarech klasické monstery.“ Na svém blogu holky ovšem upozorňují: „Ne u každého se bude dařit všem vysněným druhům tropických rostlin, i když pro to uděláte maximum. Rostlinky se přizpůsobují podmínkám, které u nás mají. Není proto potřeba se hroutit, postarejte se o ně prostě tak, jak nejlépe umíte.“

Zajímají vás jedlé rostliny? Zkuste se v nich zorientovat podle našeho videa: