Meditace pomáhá usnout nebo vnímat lépe přítomnost. Zkuste se soustředit na dech

Ivana Ašenbrenerová | 7. 5. 2021

Už je to přes rok, co nám převrátil koronavirus život naruby. Přestože náš dnešní život není úplně „normální“, lze i v něm najít věci, které nás můžou obohatit a krásně vyčistit hlavu. V rámci naší akce 30 a 1 inspirace pro lepší dny s vámi v redakci hledáme drobná potěšení, která nám zlepšují náladu, abychom se nezbláznili. Já například před půl rokem začala meditovat. A musím říct, že je to super.

Jako spoustu mých kamarádek (a taky kolegyň) jsem před rokem i já začala péct chleba, ale brzo mi tenhle koníček nestačil. Hledala jsem další drobné radosti, které by zahnaly chmury a díky nimž bych přišla na jiné myšlenky. A že jsem jich našla požehnaně! I díky nim jsem se nezbláznila z toho, že několik měsíců sdílíme stejnou židli u psacího stolu s manželem, distanční výuku nejmladšího syna i smutek z toho, že někteří přátelé z mého života odešli, a někteří navždy. Mezi moje první velké radosti patří stoprocentně meditace, kterou jsem postupně zařadila do svého života.

Alena Němečková vás naučí péct chleba. V karanténě jí zlepšuje náladu
Cestování

Alena Němečková vás naučí péct chleba. V karanténě jí zlepšuje náladu

Místo adrenalinu zpomalení

Jsem temperamentní a potřebuji adrenalin. Snad proto mi nikdy nepřirostla k srdce tradiční jóga, ale i k té možná dojdu. Během pandemie jsem totiž hodně zpomalila a ze svého nadšení pro rychlost a adrenalin hodně ubrala. Zjistila jsem, jako spousta dalších lidí, že život je tady a teď a že nemá smysl někam pádit jen proto, abych si odškrtla další položku. A protože jsem nemohla spát a špatně jsem usínala, začala jsem před spaním meditovat. Pak jsem k tomu přidala krátká dechová meditační cvičení proti stresu a musím říct, že je naprosto neuvěřitelné, jak úžasně to funguje. A nejen na usnutí, ale i ve chvílích, kdy cítím napětí a stres nebo potřebuji jen na chvíli nechat myšlenky, aby odletěly a já se mohla znova nadechnout. Meditačních technik je celá řada, všechny ale mají něco společného. Vedou (nebo by měly vést) ke snížení stresu, relaxaci a emoční stabilitě. A některé z nich třeba ke zlepšení spánku.

Jak se nezbláznit z pandemie? Udělejte si každý den alespoň jednu radost
Cestování

Jak se nezbláznit z pandemie? Udělejte si každý den alespoň jednu radost

Co se děje během meditace

Když medituji, mám pocit, že mnohem lépe rozumím i svým myšlenkám, pocitům i jednání. Chcete-li zkusit meditaci, nemusíte si lámat hlavu s tím, jakou si vybrat. Je jich skutečně spousta a předmětem může být fakt cokoli – předmět, opakování mantry či afirmací, upřený pohled do plamene svíčky, vizualizovaná představa čehokoli. Vhodné jsou meditace, při nichž se soustřeďujete na dýchání. Já si oblíbila několik meditačních technik.

Alena Němečková: Nové výzvy vás v životě posunují dál. Inspirujte se!
Cestování

Alena Němečková: Nové výzvy vás v životě posunují dál. Inspirujte se!

Meditace pro lepší spánek

Zbožňuji meditaci před spaním. Pravidelně si pouštím meditační nahrávku od skvělé koučky a psycholožky Jitky Nesnídalové. Stačí si lehnout, zavřít oči a hlavně se nenechat nikým vyrušovat. Pak už jen ležíte, posloucháte, dýcháte a vnímáte pocity v břiše. Nejprve dech prohloubím a dýchám celým tělem, i žebry do stran, i zády dozadu, i břichem dopředu. Po chvíli se zaměřím na pocity ve svém břiše. Ptám se sama sebe: Jak se v něm cítím? Pak se snažím v něm porozhlédnout. Představuji si, jak srdce pulzuje a jak se usmívá. Přiložím si jednu ruku na srdce a druhou na břicho a pozoruji, jak se ruce zvedají a zase klesají v rytmu mého dechu. Jsem teď a tady a moje mysl je v klidu. Tahle předspánková meditace by měla trvat aspoň 15 minut každý večer. Relaxaci ukončím jemnou představou, jak je celé moje tělo, srdce i hlava prodchnuté energií lásky.

Nejste závisláci? Udělejte si digitální detox a odpočiňte si od obrazovek
Cestování

Nejste závisláci? Udělejte si digitální detox a odpočiňte si od obrazovek

Meditace vsedě nejen proti stresu

Meditace je blahodárná, protože má silnou moc zastavit myšlenky, které se vám honí hlavou. Samozřejmě že ne úplně, ale v okamžiku, kdy si je uvědomíte, stačí si to připustit a nechat je zase „plavat“. Naprosto nejjednodušší meditační technikou je dechová metoda, při níž sledujete vlastní dech. Cílem je pozorovat dech, nádech a výdech. Moje další metoda, kterou se snažím zakomponovat do každodenního života. Najdu si klidné místo (což je někdy těžké), sednu si na židli (můžete i do tureckého sedu), narovnám záda, zavřu oči a soustředím se na svůj dech. Můžete si nastavit budík a po zaznění tónu se vrátíte do bdělého stavu.

Vnímám, jak se nadechuji, vnímám mezírky mezi nádechem a výdechem. Když se mi myšlenky zatoulají, kam nemají, opět se jemně vrátím k pozorování dechu.

Meditovat můžete ale klidně celý den – když jdete po ulici, můžete vnímat, jak zpívají ptáci, detailně pozorovat tulipány ve váze nebo vnímat vzduch, když běžíte, jak nádherně chutná. Meditovat můžete i při úklidu a soustředit se s plným vědomím na to, co právě teď a tady děláte. Jak říká koučka Jitka Nesnídalová, právě to je meditace. Umění se soustředit, umění být svým pánem. Jen to už moc neumíme. Jakmile se ale naučíme vypnout negativní myšlenky, o to lépe dokážeme ovládat svou mysl v každodenních situacích. Tak co, zkusíte to taky? Mně to pomáhá!

Zaujal vás projekt časopisu Vlasta „30 a 1 inspirace pro lepší dny“? Hledáte možnosti, jak si v této složité době zlepšit náladu, naučit se něco nového nebo vyzkoušet to, co jste si celý život přála? Stáhněte si notýsek, který pro vás redakce připravila, a pusťte se do nových zážitků.

Notýsek si můžete stáhnout zde.

Tagy břicho meditace stres