Udělejte na zahradě restauraci pro motýly. Bodou k vám létat mnohem častěji

Denisa Bartošová | 14. 5. 2021
Stará sklenice se promění v luxusní motýlí lokál.
Vhodně velký kus houby prostrčte částečně ven.
Nejprve udělejte do víčka díru.

Motýli jsou krásní, a navíc pomáhají opylovat květy. Pokud chcete, aby k vám na zahradu létali a třeba se tam i líhli, musíte jim nabídnout rostliny a květiny, které jim vyhovují. A přidat třeba i motýlí restauraci.

Líhnutí motýlů podpoříte výsadbou rostlin, které později uživí housenky vylíhlé z vajíček. Jsou to traviny, ale především kopřivy, bodláky, kopr, fialky, mateřídouška, fenykl, čilimník, rozchodník či líska. Na kopřivu dvoudomou klade vajíčka pětadvacet druhů motýlů! Modrásky láká jetel, vybrat můžete i šeříky, hlohy, trnky, kaliny, ptačí zob, zimolez i ibišek, třapatky, mochny, pupalky, plaménky, hrachory, jiřinky či afrikány. „Motýlí keř“ je komule Davidova. Kvete mnoha drobnými nafialovělými květy, ale existuje i v bílé čí růžové variantě a někdy se jí říká letní šeřík. Motýli ji milují, ale abyste pro ně zajistili dostatek květů, je třeba komuli každoročně po odkvětu důkladně sestříhat.

Jarní bylinky sbírejte už nyní. Zkuste smrkové výhonky a tinkturu z břízy
Inspirace

Jarní bylinky sbírejte už nyní. Zkuste smrkové výhonky a tinkturu z břízy

Z velké zavařovací sklenice se šroubovacím prstencem vyrobíte i luxusní restauraci. Konstrukce sice dá trochu vyměřování, ale vyplatí se to. Kromě sklenice (koupíte ji třeba na desina.cz) potřebujete jemnou mycí houbu, látkové květinky a motýly (koupíte je na stoklasa.cz) a silnější provázek. Nektar s vitaminy mají na emoceadekorace.cz. Nejdřív ze sklenice odšroubujte uzávěr, tedy prstenec a víčko. Do víčka nůžkami vystřihněte otvor ve tvaru křížku a kleštičkami ohněte plíšek víčka směrem do rubu.

Z mycí houby odstřihněte vhodně velkou část a natlačte ji do vzniklého otvoru. Protáhněte ji tak, aby tři čtvrtiny houby byly uvnitř a třetina vyčnívala ven. Z provázků si vyrobte závěs, náš je z jednoho dlouhého a čtyř kratších pramenů. Provázek i celou konstrukci polepte látkovými květinami, aby barvy lákaly motýly. Krmení vlijte do sklenice, nechte jím nasáknout houbu a krmítko zavěste poblíž kvetoucích rostlin. Můžete mu případně udělat dřevěnou stříšku.

Potřebujete na zahradě zabavit děti? Naučte je vyrábět vlaštovku podle našeho videonávrhu:

Tagy motýli restaurace zahrada