Můžu jíst chleba a zároveň hubnout? Ano, pokud jíte ten správný

Ivana Ašenbrenerová | 15. 8. 2022

Chudák chleba. Vlastně nejen chleba, ale všechny sacharidy, o nichž se pořád mluví jako o největším zlu pod sluncem. Ovšem není chleba jako chleba, stejně tak jako nejsou sacharidy jako sacharidy. Jak to tedy je? Můžeme jíst při hubnutí chléb? Nebo je všem hubnoucím navždy zapovězen?

Proč je chleba považovaný za takového nepřítele? Lékařka Jasmine Shaikh vysvětluje, že chléb má sice ve srovnání s jinými potravinami, jako je ovoce či zelenina, vyšší obsah sacharidů a nízký obsah živin, jako je vláknina, tuk a bílkoviny. Ale jde o sacharidy komplexní, ty jsou důležitou součástí naší stravy a neměli bychom je vyhazovat z jídelníčku jen proto, že mají špatnou pověst. Chléb není nepřítel ani při hubnutí. Tajemství hubnutí spočívá v konzumaci méně kalorií, než během dne využijete. Jednoduché jako facka. Co přijmete, musíte vydat, a když hubnete, musíte přijmout méně a vydat víc. Ovšem i při hubnutí potřebujete různé druhy plnohodnotných potravin, mezi něž patří i chléb.

Kateřina Cajthamlová radí: Hubněte na centimetry, ne na kila, a buďte trpěliví!
Hubnutí

Kateřina Cajthamlová radí: Hubněte na centimetry, ne na kila, a buďte trpěliví!

Výhody konzumace chleba

Chléb je jedním z nejpohodlnějších, snadno dostupných, chutných a výživných potravin a poskytuje dobrou možnost zasycení u snídaně, oběda nebo večeře. Kromě toho zvyšuje hladinu serotoninu v mozku, což je látka, která pomáhá potlačit chutě i zlepšit náladu. Signalizuje mozku, že jste s jídlem spokojení. Serotonin taky pomáhá při kontrole porcí a zabraňuje konzumovat více kalorií. Nesmíte jíst ale chleba v nadměrném množství. A taky je nutné vybírat vhodný chléb.

Bílý chléb versus celozrnný

Často obsahuje značné množství přidaného cukru. Má vysoký glykemický index a může tedy způsobit výkyvy hladiny cukru v krvi. Konzumace dvou krajíců bílého chleba (asi 120 gramů) denně je podle odborníků spojena se 40procentním zvýšeným rizikem přibírání na váze a obezitou. Vědci zjistili, že bílý chléb a bílá rýže, mají za následek zvyšování břišního tuku. Bílému pečivu je tedy vhodné se vyhnout. Celozrnný chléb obsahuje více bílkovin, vlákniny a vitaminů ve srovnání s bílým pšeničným chlebem. I když i celozrnný chléb má vyšší glykemický index, je bohatý na mikroživiny a při konzumaci poskytuje dostatek energie k provádění pohybové aktivity.

Jak na vysoký cholesterol? Cvičte, jezte artyčoky a další lahůdky
Zdraví

Jak na vysoký cholesterol? Cvičte, jezte artyčoky a další lahůdky

Nejlepší je kváskový!

Podle odborníků je nejzdravější ten, který je vyroben z celozrnné mouky ideálně žitné a kvašený třífázovým dlouhým kvašením (to znamená, aktivace kvásku, rozkvas a kvašení). Jak říká Hana Pávková Málková ze STOBu, žitná mouka, v lepším případě celozrnná, je sama o sobě nutričně hodnotnější než bílá pšeničná. Další výhodou je kvásek, kdy dochází k procesu fermentace (kvašení), který ovlivňuje výslední složení pečiva a přináší s sebou spousty benefitů. Kvásek na rozdíl od droždí obsahuje spousty kvasinek a bakterií, které dodávají chlebu kyselou chuť a umožňují lepší stravitelnost. Droždí obsahuje jen jednu kvasinkovou kulturu, která sice pomůže rychle nakynout, ale už nemá tolik výhod.

Mlsat a nepřibrat? Se zmrzlinou je to možné! Zaměřte se na složení
Hubnutí

Mlsat a nepřibrat? Se zmrzlinou je to možné! Zaměřte se na složení

Proč je prospěšný

Kromě lepší stravitelnosti a využitelnosti některých prospěšných látek, má také nižší glykemický index a nevychyluje tak moc hladinu cukru. Zasytí tedy na delší dobu. A hodí se i při dietě. Hana Pávková Málková doporučuje ideálně žitný celozrnný kváskový chléb, ovšem nutné je pohlídat si množství. Z hlediska energie vyjde téměř nastejno, jako pšeničný bílý chléb. Důležité je také, s čím chleba jíte. Když si na něj namažete džem, bude výsledný glykemický index mnohem vyšší, než když si dáte na kváskový chleba nějakou bílkovinu, třeba šunku, tvaroh, vejce či sýr a spoustu zeleniny.

Zdroj: Vlasta.cz, https://www.medicinenet.com/can_i_eat_bread_and_still_lose_weight/article.htm, www.stob.cz

Muži ztrácí své místo, netradiční rodiny mají zelenou a rozvody? Řešení na vše!
Vztahy

Muži ztrácí své místo, netradiční rodiny mají zelenou a rozvody? Řešení na vše!

Covid a válka znásobily úzkosti lidí. Klidně plačte, ale ve svém životě fungujte
Rozhovory

Covid a válka znásobily úzkosti lidí. Klidně plačte, ale ve svém životě fungujte

Incelové: Nenávidí ženy a mají své skupiny na internetu, aby je uráželi
Vztahy

Incelové: Nenávidí ženy a mají své skupiny na internetu, aby je uráželi

Tagy bílkovina cukr glykemický index hubnutí chléb jídlo sacharidy