Mýty o hydrataci: Hydratační krémy se na zimu nehodí, mastná pleť je nepotřebuje

Lucie Fendrychová | 8. 12. 2022
Maska s melounem, Sephora, 149 Kč
Lehký gel, Garnier, 169 Kč
Krém s konopím, Dermacol, 171 Kč

S příchodem zimy přemýšlíme nad tím, jestli pokožka nepotřebuje změnu kosmetické péče. Především se objevují pochybnosti o hydratačních krémech. Možná vám dokonce v hlavě utkvěly informace, kterým věříte, ale přitom nejsou pravdivé a zbytečně vám ubírají na půvabu a celkové pohodě.

Hydratace je vhodná jen v létě

Slunečním paprskům a potu, které tvář vysušují, se mráz, vítr a topení doma bohatě vyrovnají. Dokonce se stává, že pleť žízní mnohem víc než v horkých dnech. Projeví se to pálením a červenáním tváře, často zhrubne nebo se začne loupat. Hydratační krémy do šuplíku neuklízejte. Naopak, přidejte k nim sérum, které předá startovní dávku zvlhčujících složek a současně znásobí účinek následně naneseného krému.

Jablko nepadá daleko od stromu. Krásné a slavné matky mají překrásné dcery
Krása

Jablko nepadá daleko od stromu. Krásné a slavné matky mají překrásné dcery

Všechny hydratační krémy fungují stejně

Závlahou potěšíte každý typ pleti, ale ideálního efektu dosáhnete, když vyberete druh krému na míru. Navíc si tím zpříjemníte pečování, pokožka vám naznačí po použití, jak jí dotek sedí. Normální a smíšená ocení klasický krém. Mastnější tváři dopřejte odlehčenější gely. Suchou pokožku ošetřujte hutnějšími krémy, které s posilou vodního režimu také vylepšují její ochranu. Aktuální nedostatek hydratace také zkrotíte, když přidáte k obvyklému kosmetickému režimu hydratační sérum.

Mastná pleť hydratovat nepotřebuje

Příroda ji vybavila větší odolností, ale o vodu ji paradoxně připravujeme nadměrným kosmetickým pečováním. Touha zbavit se typického nadměrného lesku si bere silné zbraně, především odličovadla s alkoholem, regulujícím maštění. Hloubkově čisticí masky, zmatňující krémy a make-upy zkázu dokonají. Pokožka reaguje tím, že vyplavuje ještě větší množství mazu ve snaze ztrátě vody zabránit. Když jí odlehčíte hydratační péčí, za měsíc se dočkáte změny k lepšímu.

Spodní prádlo pod každé šaty. Co pod šaty bez ramínek nebo s výstřihem
Krása

Spodní prádlo pod každé šaty. Co pod šaty bez ramínek nebo s výstřihem

Více krému, více závlahy

Představte si to jako při zalévání pokojové rostliny. Nadbytečná voda stojí v misce a bláto bere rostlině svěžest. U hydratace není důležité množství použité při krémování, ale spíše pravidelnost. Krém, který se nevstřebá, může pokožku dusit a vyvolat pupínkování. Všeobecně stačí pro ošetření tváře, krku a dekoltu velikost jako lískový oříšek. Každé ráno nebo večer, případně dvakrát denně.

Suchá pleť a dehydratovaná pleť znamená totéž

První nadělují geny nastálo. Dehydratace se může kdykoliv objevit i u ostatních typů pleti v závislosti na mnoha faktorech. Zevnitř ji spustí například stres, špatný životný styl. Mezi venkovní zloděje závlahy patří sluneční paprsky, smog, klimatizace, už zmíněné nadměrné kosmetické pečování. Jasné příznaky jsou svědění tváře, červenání, napínání, suché šupinky a viditelnější vrásky.

Do boje proti celulitidě: Pohyb je důležitý, není to ale všechno
Krása

Do boje proti celulitidě: Pohyb je důležitý, není to ale všechno

Hydratační krémy odnaučí pokožku samostatnosti

Žádné laboratorní testy nepotvrdily, že při dlouhodobém používání pleť zleniví a přirozenou hydrataci přestane zvládat. Její schopnosti hydratace a regenerace klesají s věkem, také se začínají sčítat prohřešky, například nadměrné opalování. Hydratační péčí vracíte pokožce pohodu a krásu.

Tři rady navíc

  1. Jestli používáte čisticí péči, která se oplachuje vodou, neměla by být horká, protože přispívá k vysušování pleti.
  2. Péče hydratačního krému s UV filtrem se nevzdávejte ani v zimě. Sluníčka je méně, takže se nespálíte, ale ochrana zabraňuje i předčasnému stárnutí pleti.
  3. Když tvář ztratí pohodu, než začnete pátrat po intenzivnějším krému, zkuste přidat do péče jednou týdně hydratační masku.

Zdroj: vlasta.cz, časopis Vlasta, naturabrasil.com/blogs/blog-do-brasil/9-myths-and-truths-about-skin-hydration, roccabox.co.uk/blogs/news/hydration-in-skincare-the-myths-debunked

Přirozené líčení a jak na to: Pomůže BB krém a nebojte se třpytek
Krása

Přirozené líčení a jak na to: Pomůže BB krém a nebojte se třpytek

Jak nalíčit oči: Řiďte se pravidly a rozjasníte je! Pozor na tmavé stíny
Krása

Jak nalíčit oči: Řiďte se pravidly a rozjasníte je! Pozor na tmavé stíny

Milujete džíny? Jak vychytat výšku pasu, střih a délku nohavic
Krása

Milujete džíny? Jak vychytat výšku pasu, střih a délku nohavic

Tagy Hydratace pokožka zavlažování