Jako malá jsem u babičky o prázdninách četla naivní příběhy Káji Maříka z hájovny, které se odehrávaly v Mníšku – v knihách se jmenuje Lážov –  a jeho okolí. Brala jsem to tak, že příběhy jsou hodně idealizované a že popisovaná místa nemohou být tak hezká. Jenže ona jsou. 

Barokní romantika

Přesvědčte se o tom třeba tak, že se z mníšeckého náměstí vydáte po naučné stezce pojmenované právě po Kájovi Maříkovi z Mníšku nahoru na Skalku. Do Mníšku se z Prahy pohodlně dostanete příměstským autobusem, který vás doveze přímo na náměstí. 

Čtěte také

Kvildský potok na Šumavě

Čtěte také

Šumava: 5 pěších výletů na místa, kde bude málo lidí

Stezka vás provede osmi zastaveními – mimo jiné půjdete kolem zámeckého rybníka a zámku, je to sice zacházka, ale určitě ji nevynechávejte. Poté projdete okrajovou čtvrť a nakonec se půvabnou lesní stezkou vydáte nahoru, abyste se po třech a půl kilometrech nenáročného stoupání ocitli na skalním ostrohu Rochota v poutním areálu a nechali se uchvátit krásným výhledem od kostela na město a jeho okolí. Dobře, při pohledu vlevo vám bude romantiku trochu kazit areál někdejších Kovohutí, ale zelený obzor všechno vyváží. 

Zmíněný kostelík svaté Máří Magdaleny je první stavbou, která tu v 17. století vznikla, nechal ho postavit Servác Ignác Engel z Engelsflussu. Do konce století přibyl klášter a na samém vrcholu Skalky poustevna, obě určené pro benediktinské mnichy. Kostelík měl svou původní výzdobou představovat krápníkovou jeskyni, na zemi byly oblázky z Berounky, tohle pojetí se ale nedochovalo. Mniši odsud odešli v době první republiky. 

Po druhé světové válce prošel areál důkladnou zrekonstrukcí, ale pak to s ním šlo z kopce kvůli poddolování, těžila se tu železná ruda. Na zemi se objevovaly propadliny, na zdech praskliny. Na další rekonstrukci došlo až po roce 1989, areál se díky ní podařilo zachránit, a to včetně čtrnácti kapliček křížové cesty vedoucí nahoru k poustevně. Půvabný je také zdejší rybníček s dřevěným mostkem pokrytý lekníny. 

Čtěte také

Majitelé zahrady U malíře ji budují podle pravidel přírodních zahrad.

Čtěte také

Výlety do nejkrásnějších zahrad: Vydejte se na zámek Stekník nebo do Ježova

Na pivo a na buřta

My milujeme Skalku i kvůli zdejšímu občerstvení. Nečekejte žádné gurmánské hody, ale mají tu slušné pivo, k tomu samozřejmě nealko, stoly, lavice a neustále hořící ohniště – ve stánku vám prodají špekáčky (a k nim i chleba, hořčici nebo kečup) a vy si je na ohni sami opečete, pruty tu mají k veřejnému použití. Vyzkoušeno, děti i vnoučata to milují. Jen teď v době pandemie musí mít zavřeno víc, než jim je libo. 

Odtud se můžete přímější cestou vrátit zase dolů do Mníšku. 

Nebo se vydejte na delší výlet, v tom případě tohle občerstvení rozhodně nevynechávejte, v Brdech jich moc není. Nebo si cestu naplánujte tak, abyste na Skalce, potažmo v Mníšku, končili. 

Co takhle se vydat vlakem z Prahy do Dobřichovic a vystoupat na Skalku od Berounky? Nebojte, nejde o žádné velké převýšení, zvládne ho i nepříliš zdatný turista – doporučujeme trekové hole, do kopců se vám s nimi bude stoupat lépe. 

Čtěte také

Podél Bečvy

Čtěte také

Netradiční tipy na prázdninové výlety. Jeďte do Kadaně nebo na kole podél Bečvy

Zlatou klasikou je cesta od dobřichovického nádraží po modré turistické značce kolem Hvíždince – rozhodně si udělejte odbočku na tamní výhlídku, je i oficiálně značená na mapě - na rozcestí U Šraňku a odtud po červené právě na Skalku. 

Hvíždinec je jediné náročnější místo vaší trasy, ale za ten výhled to stojí. Už v 19. století tu zřídil vyhlídku Klub českých turistů, vedly k ní schody vysekané do skály, ale z původního místa není kvůli vzrostlým stromům nic vidět. Kdo se chce potěšit výhledem na Brdy, údolí Berounky u Řevnic a Hlásné Třebáně a také na část hradu Karlštejna, musí ještě kousek dál na skalní ostroh.
Až na rozcestí U Šraňku půjdete do kopce, pak víceméně po rovině a nakonec klesnete ke skalecké poustevně a křížová cesta vás dovede přímo k občerstvení. Pak už stačí seběhnout do Mníšku na autobus. Celé to bude jen o málo delší než deset kilometrů. 

Čtěte také

Muzeum na zámku ve Žďáru nad Sázavou

Čtěte také

Muzeum na zámku ve Žďáru nad Sázavou bude bavit vaše děti, vnoučata i vás