Letní pohodu na zahradě vám pomůže vykouzlit správný zahradní nábytek.

Zahradní nábytek: jak ho správně vybrat? nebojte se ani levných plastů, vydrží!

Spousta lidí si koupila nábytek na zahradu už loni, v tom zváštním „covidovém“ létě, ale možná patříte k těm, kdo to mají v plánu až letos. Nebojte se, času dost, tak si dejte při vybírání záležet.

Na začátku jsou jednoduché, ale důležité otázky: Bude nábytek na zahradě celý rok, nebo jen od jara do podzimu? Bude celou dobu vystavený působení počasí, tedy dešti, horku a UV záření, nebo dokonce sněhu a mrazu? Nebo bude pod střechou pergoly, altánu či kryté terasy? A upřednostňujete spíše přírodní materiál, romantiku „vintage“ stylu železných či litinových kavárenských stolků a židlí, nebo je pro vás nejdůležitější odolnost a minimální nároky na údržbu? Ať už si odpovíte „ano“ na kteroukoli z uvedených otázek, určitě seženete zahradní nábytek, který vám bude vyhovovat.

Důležité je taky si předem říct, jaký typ nábytku vlastně chcete. Na výběr jsou samostatné židle či polohovací křesílka i soupravy židlí a jídelních stolů ve standardní výšce, to znamená, že mají sezení asi čtyřicet až padesát centimetrů od země. Mít ale můžete i menší odkládací stolky, kavárenské soupravy, lavice a lavičky nebo kompletní luxusní sedací soupravy včetně odolných podsedáků a polštářů, na kterých si můžete i pohodlně zdřímnout. Kromě toho lze na trhu narazit na sedací houpačky nebo soupravy či napevno spojené komplety lavic a stolů, často podivně nazývané „pivní set“, protože se často využívají na zahrádkách hospod.

Čtěte také

Majitelé zahrady U malíře ji budují podle pravidel přírodních zahrad.

Čtěte také

Výlety do nejkrásnějších zahrad: Vydejte se na zámek Stekník nebo do Ježova

Levné plasty nejsou hloupost

Hledáte-li rychlé a levné řešení, pořiďte si jednoduchý plastový nábytek, který se nejčastěji prodává jako samostatné židle s područkami. Jsou celkem pohodlné a vzhledem k ceně kupodivu i dost vydrží. Koupit k nim můžete i jídelní stoly, židle se u něj dají nahradit lavičkami s opěráky. Nejlevnější je bůhvíproč nábytek bílý, existují však i jiné odstíny, v zahradě vypadá dobře například zelený. Tenhle nábytek lze oživit koupenými nebo ušitými podsedáky a snadno ho očistíte hadrem či zahradní hadicí. A když se k němu budete chovat hezky (například když se na něm nebudou houpat děti), může vám dobře sloužit přinejmenším několik sezón.

Čtěte také

Žádné kompromisy! Vyhoďte všechno, co nenosíte

Čtěte také

Jarní úklid šatníku: Potřebujete jen to, co nosíte ráda. Zbytek vyhoďte

Jako ratan

Z plastové imitace proutí nebo ratanu se často vyrábějí sedací soupravy. Ty obvykle sestávají z rohové pohovky s polštáři, jídelního stolu a jednoduché lavice s podsedákem. Za výrazně vyšší cenu si můžete samozřejmě pořídit pravý ratanový nábytek, ale pokud se s plastem smíříte, nevypadá až tak špatně a má všechny dobré vlastnosti plastového nábytku. Tedy odolnost, téměř nulové nároky na údržbu, nižší ceny a v mnoha případech i recyklovatelnost.

Se soupravami tohoto typu se už dá vytvořit něco jako venkovní obývák, takže se hodí spíš na zpevněné terasy nebo pod pergoly, pokud tam máte dost místa. K takové soupravě se vyplatí pořídit i bednu na ukládání polštářů, které proti zvlhnutí rosou či deštěm odolné nejsou. Jenom pozor: u plastových imitací ratanu dávejte pozor na proražení stěn nábytku, to už pak nejde opravit.

Dražší a odolnější variantu představují podobné sestavy z lakované oceli či hliníků, kombinované se dřevem, ocelovými výplety, plastovými díly a samozřejmě s podsedáky a polštáři.

Čtěte také

Monstera je po letech zase "in"

Čtěte také

Pokojovky: Moderní jsou opět tradiční květiny jako monstera. Jak s nimi začít?

Dřevěná klasika

Dřevo souzní s dalšími přírodními materiály jistě mnohem lépe než plast, jen si za něj obvykle musíte připlatit víc a udržovat ho v kondici. Ještě celkem levně se dají koupit nejrůznější židle, křesílka, sestavy stolku a dvojice židlí, ale i jídelní či „pivní“ sety z měkkého dřeva. Většinou je doma po vybalení z krabice snadno sešroubujete vruty. Vypadají pěkně, ale pravda je, že kombinace většinou dost tenkých smrkových desek a šroubovaných spojů nevydrží navěky. Ale když nábytek hned na začátku opatříte kvalitním nátěrem a občas vruty utáhnete nebo přešroubujete, může rovněž vydržet dost.

Čtěte také

Jak na okna ekologicky?

Čtěte také

Jak umýt okna ekologicky: Vyrobte si vlastní čistič s pomerančem

Exotika chce péči

Jiná „káva“ je nábytek z odolného tropického dřeva. Kromě známého teaku se pro výrobu venkovního nábytku používají i jiné druhy dřevin. Nábytek tohoto typu můžete vlastně ponechat bez povrchového ošetření, získá tak zajímavou zašedlou patinu. Ale dopřejete-li mu opakovaně nátěr olejem na dřevo, odvděčí se vám svěžím vzhledem, leskem a krásnou vůní. A může vydržet desítky let, zvlášť když od podzimu do jara putuje do suché kůlny a dostane každoroční olejovou lázeň či novou lazuru ještě dřív, než se vrátí do zahrady.

Čtěte také

Disneyho Sněhurka získala svou tvář podle krásné Hedwigy.

Čtěte také

Hedy Lamarr: Krásná vědkyně, která se jako první ukázala nahá ve filmu

Každičkou tečku barvy nanesla Jana rukou, není to práce žádného stroje.

Mandaly vrátily janu volfovou do života. symboly a tvary mají svou energii

Není to jen shluk barevných teček nebo hezký obrázek, omalovánka, případně složitý, ale bezvýznamný ornament. Mandaly jsou pro Janu Volfovou mnohem víc, jejich magická energie ji vrátila do života. Uchvátily ji natolik, že tečkuje a tečkuje.

„Mandaly ke mně přišly samy,“ vzpomíná Jana na dobu, kdy jen stěží hledala sílu a důvod vstát ráno z postele. „Byla jsem na pokraji sil, vyčerpaná fyzicky i psychicky nejen kvůli náročnému zaměstnání. Pak jsem se jednoho dne vzbudila, něco mě doslova přitáhlo ke stolu, já vzala tempery a papír a začala malovat. Intuitivně, bez přemýšlení, nebádala jsem nad tím, co z toho vznikne. Tak se zrodila první mandala a já se cítila šťastná, uspokojená a vyrovnaná.“

Pochopila jste, co se stalo?

Začala jsem malovat každý den, jen papír jsem vyměnila za malířské plátno a tempery za akrylové barvy. S každým obrazem se cítila lépe a lépe, malování mě dočista pohltilo, cítila jsem se na jednu stranu odpočinutá a na druhou stranu nabitá novou čistou energií. Tak jsem se začala zajímat o symboliku mandal a jejich účinky na lidské podvědomí. Když mandaly mohly pomoci mně, možná by mohly zapůsobit stejně i na jiné lidi, napadlo mě. Moji blízcí mě podpořili, a tak jsem si mohla dovolit zůstat nějaký čas doma a věnovat se pátrání. Hledala jsem v knihách, chodila na semináře a přednášky. Chtěla jsem porozumět tomu, jak pomocí barevně správně sladěných mandal a jiných energetických obrazů docílit toho, že budou nejen dekorací do bytu, ale i pomocníkem, léčitelem a přítelem. To, že jsem měla čas a mohla v klidu dělat, co mě baví, mi pomohlo rozpoznat mé nadání, najít, v čem jsem opravdu dobrá. Nechala jsem mluvit své srdce a naučila se mu naslouchat. To se v dnešní uspěchané době poštěstí málokomu.

Čtěte také

Tulipány v letošním počasí kvetou déle než v jiných letech.

Čtěte také

Zahrada: Co kvete v květnu? Letošní rok rostliny výrazně zpomalily

Vy tvoříte ale trochu zvláštní technikou, tečkováním.

Techniku tečkování jsem objevila před dvěma lety a naprosto mě okouzlila. Desítky, stovky, tisíce teček barvy na plátně tvořící jeden harmonický celek, to je nádhera! Začínala jsem s malými plátny o rozměrech dvacet krát dvacet centimetrů, postupně se díla zvětšovala až k průměru téměř metr. Ale aby takové dílo mohlo vzniknout, je třeba nejen popustit uzdu fantazii, ale hlavně mít hodně, hodně času. Čas zabere nejen samotné přesné kladení teček, ale i rozměřování a nanášení základní barevné vrstvy. Někdy tvořím i dvanáct hodin bez přestávky. To pak člověka berou křeče do paže a ramene, bolí oči a záda, jak je ohnutý nad stolem. Občas po nějakých čtyřech hodinách práce už nemůžu pokračovat a musím si dát nějaká cvičení z jógy. Všechno má holt i své stinné stránky.

Jak se na vaši vášeň dívá rodina?

Nejdřív to nechápali, nerozuměli významu mandal a už vůbec ne tomu, jak moc tečkování pomáhá mně samotné, že to je něco jako terapie. Postupně jsme si to ale vysvětlili. Můj táta je od přírody tvrďák, nedává city příliš najevo a chválou šetří. Takže když mi k loňským Vánocům vlastnoručně vyrobil ty nejkrásnější malířské štafle, byl to pro mě jeden z nejemotivnějších okamžiků v životě. Bylo jasné, že mi věří a podporuje mě.

Čtěte také

Barevná nádhera zdobí nejen kněží, ale i milovníky folklóru.

Čtěte také

Český brokát se vyrábí už od 19. století. Zdobí jím i ve Vatikánu

Jakou mandalu si má člověk vybrat, když si ji chce pověsit doma na zeď?

Každý vybírá intuitivně, na základě toho, co právě potřebuje, které energie potřebuje posílit nebo utlumit nebo zharmonizovat. Roli hrají zobrazené motivy i barvy. Například mandala s převahou zelené zklidňuje a podporuje léčení, modrá tiší mysl a navozuje atmosféru potřebnou k meditaci nebo rozjímání, žlutá je výborná pro učení, oranžová podporuje pozitivní přístup k životu. Zobrazené symboly a tvary mají také svou energii, třeba strom je symbolem života a růstu, trojúhelník působí jako stimulant psychiky, motýl je symbol přeměny, pták zobrazuje lidskou duši a svobodu. Vybírejte jednoduše to, co vás nejvíc osloví.

Čtěte také

V úrodných krajích je bezinka v podstatě plevel. Je z ní ale mnoho užitku

Čtěte také

Jedlé květiny: Připravte si lízátka z pampelišek či kozí sýr s bylinkami