Zahradní nábytek: Jak ho správně vybrat? Nebojte se ani levných plastů, vydrží!

Dagmar Školoudová | 30. 5. 2021
Tohle posezení děti nadchne, ani nebudete věřit, jak moc.
Tahle luxusní souprava má velmi pevný ocelový základ.
Tohle už je hotový venkovní obývák, že?

Spousta lidí si koupila nábytek na zahradu už loni, v tom zváštním „covidovém“ létě, ale možná patříte k těm, kdo to mají v plánu až letos. Nebojte se, času dost, tak si dejte při vybírání záležet.

Na začátku jsou jednoduché, ale důležité otázky: Bude nábytek na zahradě celý rok, nebo jen od jara do podzimu? Bude celou dobu vystavený působení počasí, tedy dešti, horku a UV záření, nebo dokonce sněhu a mrazu? Nebo bude pod střechou pergoly, altánu či kryté terasy? A upřednostňujete spíše přírodní materiál, romantiku „vintage“ stylu železných či litinových kavárenských stolků a židlí, nebo je pro vás nejdůležitější odolnost a minimální nároky na údržbu? Ať už si odpovíte „ano“ na kteroukoli z uvedených otázek, určitě seženete zahradní nábytek, který vám bude vyhovovat.

Důležité je taky si předem říct, jaký typ nábytku vlastně chcete. Na výběr jsou samostatné židle či polohovací křesílka i soupravy židlí a jídelních stolů ve standardní výšce, to znamená, že mají sezení asi čtyřicet až padesát centimetrů od země. Mít ale můžete i menší odkládací stolky, kavárenské soupravy, lavice a lavičky nebo kompletní luxusní sedací soupravy včetně odolných podsedáků a polštářů, na kterých si můžete i pohodlně zdřímnout. Kromě toho lze na trhu narazit na sedací houpačky nebo soupravy či napevno spojené komplety lavic a stolů, často podivně nazývané „pivní set“, protože se často využívají na zahrádkách hospod.

Výlety do nejkrásnějších zahrad: Vydejte se na zámek Stekník nebo do Ježova
Inspirace

Výlety do nejkrásnějších zahrad: Vydejte se na zámek Stekník nebo do Ježova

Levné plasty nejsou hloupost

Hledáte-li rychlé a levné řešení, pořiďte si jednoduchý plastový nábytek, který se nejčastěji prodává jako samostatné židle s područkami. Jsou celkem pohodlné a vzhledem k ceně kupodivu i dost vydrží. Koupit k nim můžete i jídelní stoly, židle se u něj dají nahradit lavičkami s opěráky. Nejlevnější je bůhvíproč nábytek bílý, existují však i jiné odstíny, v zahradě vypadá dobře například zelený. Tenhle nábytek lze oživit koupenými nebo ušitými podsedáky a snadno ho očistíte hadrem či zahradní hadicí. A když se k němu budete chovat hezky (například když se na něm nebudou houpat děti), může vám dobře sloužit přinejmenším několik sezón.

Jarní úklid šatníku: Potřebujete jen to, co nosíte ráda. Zbytek vyhoďte
Inspirace

Jarní úklid šatníku: Potřebujete jen to, co nosíte ráda. Zbytek vyhoďte

Jako ratan

Z plastové imitace proutí nebo ratanu se často vyrábějí sedací soupravy. Ty obvykle sestávají z rohové pohovky s polštáři, jídelního stolu a jednoduché lavice s podsedákem. Za výrazně vyšší cenu si můžete samozřejmě pořídit pravý ratanový nábytek, ale pokud se s plastem smíříte, nevypadá až tak špatně a má všechny dobré vlastnosti plastového nábytku. Tedy odolnost, téměř nulové nároky na údržbu, nižší ceny a v mnoha případech i recyklovatelnost.

Se soupravami tohoto typu se už dá vytvořit něco jako venkovní obývák, takže se hodí spíš na zpevněné terasy nebo pod pergoly, pokud tam máte dost místa. K takové soupravě se vyplatí pořídit i bednu na ukládání polštářů, které proti zvlhnutí rosou či deštěm odolné nejsou. Jenom pozor: u plastových imitací ratanu dávejte pozor na proražení stěn nábytku, to už pak nejde opravit.

Dražší a odolnější variantu představují podobné sestavy z lakované oceli či hliníků, kombinované se dřevem, ocelovými výplety, plastovými díly a samozřejmě s podsedáky a polštáři.

Pokojovky: Moderní jsou opět tradiční květiny jako monstera. Jak s nimi začít?
Inspirace

Pokojovky: Moderní jsou opět tradiční květiny jako monstera. Jak s nimi začít?

Dřevěná klasika

Dřevo souzní s dalšími přírodními materiály jistě mnohem lépe než plast, jen si za něj obvykle musíte připlatit víc a udržovat ho v kondici. Ještě celkem levně se dají koupit nejrůznější židle, křesílka, sestavy stolku a dvojice židlí, ale i jídelní či „pivní“ sety z měkkého dřeva. Většinou je doma po vybalení z krabice snadno sešroubujete vruty. Vypadají pěkně, ale pravda je, že kombinace většinou dost tenkých smrkových desek a šroubovaných spojů nevydrží navěky. Ale když nábytek hned na začátku opatříte kvalitním nátěrem a občas vruty utáhnete nebo přešroubujete, může rovněž vydržet dost.

Jak umýt okna ekologicky: Vyrobte si vlastní čistič s pomerančem
Inspirace

Jak umýt okna ekologicky: Vyrobte si vlastní čistič s pomerančem

Exotika chce péči

Jiná „káva“ je nábytek z odolného tropického dřeva. Kromě známého teaku se pro výrobu venkovního nábytku používají i jiné druhy dřevin. Nábytek tohoto typu můžete vlastně ponechat bez povrchového ošetření, získá tak zajímavou zašedlou patinu. Ale dopřejete-li mu opakovaně nátěr olejem na dřevo, odvděčí se vám svěžím vzhledem, leskem a krásnou vůní. A může vydržet desítky let, zvlášť když od podzimu do jara putuje do suché kůlny a dostane každoroční olejovou lázeň či novou lazuru ještě dřív, než se vrátí do zahrady.

Hedy Lamarr: Krásná vědkyně, která se jako první ukázala nahá ve filmu
Inspirace

Hedy Lamarr: Krásná vědkyně, která se jako první ukázala nahá ve filmu

Tagy nábytek plast židle