Nejčastěji až přímo kompulzivně odpovídáme na požadavky ANO. Na první pohled na tom není vůbec nic špatného. Cítíme se užiteční, inteligentní, spolehliví – jako dobří přátelé, poctiví podřízení, hodné děti či rodiče. Jenže stejně jako nepromyšlené investice plýtvají našimi penězi, utrácí přílišná vstřícnost naše emoční rezervy.

Jistě, miláčku

Sklony odkývat všechny žádosti mají kořeny v minulosti. Někde tam vznikla naše touha pěstovat si tak osobní hodnotu a tišit svoje nejistoty. Ve vztazích například časté ANO signalizuje nízké sebevědomí, syndrom mučedníka, touhu být za hodného nebo za hrdinu. Taky se díky tomu vyhnete konfliktům a nemusíte čelit svým strachům. Třeba z opuštění. Jenže tak vznikají jednostranné vztahy, kde jeden pořád dává a druhý se veze.

Strategie pozitivního NE

Britský psycholog William Ury zkoumal, kdy je odmítnutí nějaké žádosti pro vztah pozitivní a kdy negativní. A zjistil, že pasti ANO se vyhnete pomocí pozitivního NE, které umístíte mezi dvě ANO. Takže když padne požadavek, kterému nehodláte vyhovět, umístíte nejdříve ANO (určené vašim potřebám a hodnotám), pak NE (odmítnete žádost) a další ANO (nabídnete nějakou alternativu).

Příklad – „Miláčku, šla bys se mnou na fotbal?“ „To je super, že tě to pořád baví, koníčky jsou důležité. Ale nešla, umřela bych tam nudou. Co kdybychom se pak sešli na večeři a oslavíme vaše vítězství?“

Nebo – „Tati, chtěla bych studovat jeden rok v zahraničí. Stojí to jenom tolik a tolik, zaplatíš mi to?“ „Studium v zahraničí je fantastická příležitost. To je dobře, žes tu školu objevila. Ale nezaplatím. Tolik peněz nemáme, a kdybych je vzal ze spoření na důchod, zůstali bychom ti s maminkou na krku. Co takhle podívat se po nějakém stipendiu a brigádě a jet tam jen na jeden semestr?“

Případně – „Terezo, prosím tě, nepohlídala bys mi příští týden psa? Manžel koupil nečekaně dovolenou.“ „To je super, že konečně někam jedete, potřebuješ si odpočinout. Ale Punťu ti nepohlídám, i když je tak roztomilej. Je to strašná raketa a já na něj nemám energii. Ale u nás v ulici je psí hotel, nechceš to zkusit tam?“

Odmítnout někoho pozitivně ještě neznamená, že si pak s úsměvem padnete do náruče a vyhnete se dalším protestům. Ten druhý se i tak může urazit, naštvat, naléhat. Možná na vás přijde i pocit viny, ale v konečném důsledku se vám po takovém NE uleví. Máte právo investovat svůj čas, peníze a city jen tam, kam chcete. A díky vhodně umístěným odmítnutím pak můžete víc investovat někde jinde.

A jedna dobrá zpráva nakonec. Pozitivní NE pro vás bude čím dál tím snazší. Jakmile se s ním jednou naučíte zacházet, budete se ho méně a méně bát a hlavně – lidi kolem vás si zvyknou, že si umíte vymezit svoje hranice, a nebudou se na vás samozřejmě obracet s tolika žádostmi.

Zdroj:

https://www.oxfordleadership.com/wp-content/uploads/2016/08/oxford-leadership-article-the-power-of-a-positive-no.pdf