„Podezřelá znaménka, která by časem mohla vést ke vzniku nádoru, jsou obvykle plochá, sytě tmavě hnědá, o velikosti více než pět milimetrů, anebo jeví barevné a tvarové nepravidelnosti,“ vysvětluje primář laserové kliniky Esthé Pavel Zloský. A dodává, že stejně jako u jiných nádorových onemocnění i tady je důležité přijít včas.

Melanom patří mezi nejzhoubnější nádory, protože může rychle metastázovat. Pokud se ale odhalí včas, patří mezi ty nejlépe léčitelné.

Odborníka navštivte nejen v případě, že znaménko změnilo tvar nebo barvu, ale také v souvislosti s poraněním či svěděním. Můžete využít i Evropského dne melanomu, v jehož rámci kožní lékaři nabízejí bezplatné vyšetření pigmentových projevů. Tato akce probíhá pravidelně v květnu již od roku 2001. Seznam zapojených pracovišť najdete ZDE.

„Platí slova profesora Ackermanna, že na melanom by nemusel nikdo zemřít,“ apeluje Pavel Zloský.

Odstranění znaménka: nemáte se čeho bát

Dříve se tradovalo, že znaménka se odstraňovat nemají, protože je to nebezpečné. „Tyto zvěsti pramenily z případů, kdy se odstranil už dříve vzniklý nádor,“ vysvětluje primář laserové kliniky Esthé Pavel Zloský. „Obavy však nejsou namístě,“ uklidňuje.

Test: Jste ohroženi melanomem?

Test: Jste ohroženi melanomem?

A (asymmetry) – nepravidelný tvar znaménka.
B (border) – okraje znaménka se jako by rozplývají.
C (colour) – varující je tmavá barva a její různé odstíny.
D (diameter) – průměr znaménka je větší než 5 mm.
E (elevation) – vyvýšení nad úroveň kůže.

Čím vícekrát odpovíte kladně, tím rychleji byste měli utíkat k dermatologovi. A vyrazte už u dvou „ano“.

Převážná většina znamének je zcela neškodná. Přesto platí, že ta, která chcete nechat „vyzmizíkovat“, musí vždy předem prohlédnout a zhodnotit lékař. Stejně tak lidé, kteří mají hodně pigmentových projevů na těle, by měli být pravidelně sledováni a sami by měli docházet na vyšetření, pokud zaregistrují nějaké změny na těle.

Jestliže vás nějaké klidné znaménko obtěžuje mechanicky či kosmeticky, není třeba se strachovat. Vadí vám nerovnost kůže v oblasti spodního prádla nebo třeba nožiček brýlí? Narostl vám během života nadměrně velký pigmentový név v obličejové oblasti či na jiném viditelném místě?

Znaménko si můžete nechat odborně odstranit. Například chirurgicky, kdy se prostě vyřízne a rána se sešije stehem. Vzor tkáně se pak odesílá k histologickému vyšetření. Hojení trvá podle rozsahu a umístění jeden až dva týdny, kdy je nutné omezit kontakt rány s vodou a samozřejmě se sluncem (na solárium už jednou provždy zapomeňte úplně!). „Nevýhodou však je vznik jizvy, která může vadit kosmeticky nebo i zdravotně,“ dodává Pavel Zloský.

Chirurg versus jemná ruka laseru

Své zkušenosti s odstraněním znaménka v ordinaci chirurga má i třiatřicetiletá Kateřina Geršlová. „Měla jsem znaménko pod prsem, které mi před pár lety vyřízli zdarma na poliklinice. Po stezích mi tam dodnes zůstala jizva.“

Znaménko na nose si proto nechala později odstranit raději laserem. „Za zákrok jsem si sice už zaplatila, ale jizvu nemám žádnou,“ svěřuje se mladá žena a ukazuje na nos, kde je už jen velmi matně vidět lehounký obrys bývalého znaménka. Flíček, kterého si člověk sotva všimne, a to jen při velice pečlivém zkoumání. „Od prsou nahoru bych šla zase už jen do laseru,“ shrnuje Kateřina Geršlová.

Ošetření laserem je mnohem šetrnější, rána je plošná, hojí se lépe, jen stroupkem. I výsledek bývá příznivější. Hojení trvá od jednoho do tří týdnů. Červená jizva se pak časem mění do barvy kůže. „Někdy je však potřeba udělat korekci, když se v budoucnu objeví ještě malý zbytek ve formě malé bodovité pigmentace,“ dodává pro úplnost primář Pavel Zloský. Dalšími alternativami odstranění znamének je pak ještě zmrazení tekutým dusíkem či odpaření kauterem, případně odstranění kyretou.

Řezat, nebo neřezat?

Říkáte si teď, proč se ještě vůbec stále přistupuje k vyřezávání, když existují mnohem jemnější metody? Odpověď je velice prozaická: Odpařit laserem či zmrazit v rámci kryoterapie bohužel nelze všechny kožní projevy, ale jen některé a po pečlivém lékařském vyšetření. Jiný zákrok než chirurgický není prostě u určitých typů névů možný.

Podle Pavla Zloského je proto někdy dokonce lepší určitá znaménka ponechat, neboť by mohla vzniknout horší jizva, než je samotný původní problém. Zejména u dětí se doporučuje počkat se zákrokem až po dokončení růstu, protože jizva roste s kůží. Nejproblematičtějšími lokalitami jsou přitom dekolt, krk a ramena, kde hrozí zbytnění rány.

Jak se chránit?

  • Nezůstávejte příliš dlouho na přímém slunci a nechoďte do solárií. Vyhýbejte se polednímu slunci a spálení kůže.
  • Mažte se opalovacími krémy s vysokými UV filtry.
  • Nezapomínejte na pokrývku hlavy, chrání znaménka ve vlasech, o kterých nemusíte ani vědět.
  • Nechte si odstranit znaménka, která vám překážejí při nošení oblečení, předejdete tak jejich rozedření nebo případnému krvácení.
  • Choďte na pravidelné kontroly k odborníkovi, a to aspoň dvakrát ročně. A máte-li v rodině genetické dispozice k rakovině kůže, tak i častěji.