Nebudeme se ani pokoušet zakrýt zlomyslný tón. Myslíme to sice dobře, ale čekaly jsme na tuto chvíli čtyřicet let. Je nás většina, a tak nám královny třídních diskoték a objekty snů všech našich spolužáků snad odpustí.

Svět za očima

Jako holka velmi brzy zjistíte, jak vám osud rozdal karty. Nejen fyzicky, ale i v sebevědomí. Protože ono ani tak nezáleží na tom, jak opravdu vypadáte, ale jak to nesete. Chodíte-li do školy základní i dalších hlavně s touhou nebýt vidět – za kterýmžto účelem se halíte do nadměrného oblečení –, není pravděpodobné, že byste na svém vzhledu nějak významně stavěla budoucnost a vztah ke světu. Spíš tak nějak pracujete s tím, co máte. Díváte se mnohem víc kolem sebe než na sebe, ale postupem času umíte sama se sebou pracovat lépe a lépe. K padesátce potom dorazíte plně vybavená na projevy stárnutí.

Čtěte také

Dnešní matky už moc nevědí, co to znamená studený odchov

Čtěte také

Generační spor: Proč dnešní matky děti pořád nosí a kojí? Vždyť to není potřeba

Kam na vás s kily navíc a případnými projevy gravitace. Vy jste dokázala projít pubertou s poprsím zdatné kojné nebo s koleny fanatického mnicha. Vrásky jsou nic proti atakům pubertálního akné. Tu a tam křečová žilka je hračkou pro ženu, jejíž celulitida vypukla ve dvanácti a rozprostřela se od kotníků ke krku. A šedivé vlasy? Zkuste vytvořit na střední škole módní drdol z mastných hřebíků, které vám příroda nadělila, nebo si hrát na punk, když máte čtyři vlasy pěti řadami.

Konfrontace a legrace

Německá psycholožka Sabine Maschke pracovala dva roky na průzkumu fenoménu třídních srazů, tedy setkání lidí, kteří se znali jako mladí a pak se dlouhá léta neviděli. Zpovídala organizátory i účastníky a výsledek? Nejhorší noční můrou žen je, aby nebyly na třídním srazu nejtlustší. A na věku přitom nezáleží. Může se vám to zdát malicherné, ale je to spíš strach z výsměchu a odsouzení. Muži naopak řeší peníze a pracovní postavení.

Čtěte také

Snažte se na naučit nové tehchnologie, jinak budete v izolaci

Čtěte také

Nerozumíte svým vnoučatům? Tak si ten messenger a WhatsApp taky pořiďte

Během průzkumu přišla Maschke na to, že třídní krasavice už na srazech krasavicemi nebývají, naopak, z kdysi ošklivých káčátek se stávají půvabné ženy. Rada, kterou z toho vyvodila, zní, že společné stárnutí nás od posuzování podle vzhledu osvobodilo, takže ani třídní královny, ani zralé krásky by na něm neměly stavět, ale měly by si užít večírek s lidmi, se kterými mají společné vzpomínky.

Čtěte také

Focusing je metoda, při níž se učíme naslouchat vlastním emocím.

Čtěte také

Chcete pochopit vlastní emoce? Naučte se to díky mindfulness neboli všímavosti

Nevstupujte do žádné řeky

Proměny bývalých spolužaček si pochopitelně povšimnou spolužáci a nejedno bývalé káčátko pak musí čelit náletům „kluků“, kteří by si o ně v dětství neopřeli ani skládačku. Na třídních srazech sice vzniká hodně druhých životních vztahů, ale rozhodně mezi ně nepatří chvíle, kdy si druhdy arogantní třídní machr najednou pod vlivem vaší proměny a pěti dvanáctek uvědomí, že jste byla vždycky holka jeho snů. Je mnohem lepší jít a zjistit, jaká je třídní exkrálovna doopravdy holka, tedy ženská, a jak s ní život zamával. Třeba se pak dozvíte, že dospívání v těle, které jste jí vždycky záviděla, taky nebyl žádný rokenrol. Psycholožka Sabine Maschke koneckonců svou práci shrnula do tří zásad spokojeného třídního srazu: nechlubit se, ptát se a užít si to.

Čtěte také

Myslete někdy i na sebe

Čtěte také

Rakovina jako nemoc hodných žen. Zkuste něco změnit a myslete na sebe