Nejhůře nesou stárnutí třídní krasavice, zvyklé na aplaus. Tak na ně buďme hodné

Helena Prosecká | 24. 9. 2020

Vyrůstat jako holka můžete dvěma způsoby – buď se zhlížet v každém dostupném lesklém povrchu a žasnout, jak jste se přírodě povedla, nebo se zrcadlům a výkladům nonšalantně vyhýbat a fotky papírové či elektronické vyhazovat podle toho, jak velkou na nich máte ránu. Je jen logické, že když udeří padesátka, druhá skupina jede v klidu dál, zatímco původní krasavice jsou v šoku.

Nebudeme se ani pokoušet zakrýt zlomyslný tón. Myslíme to sice dobře, ale čekaly jsme na tuto chvíli čtyřicet let. Je nás většina, a tak nám královny třídních diskoték a objekty snů všech našich spolužáků snad odpustí.

Svět za očima

Jako holka velmi brzy zjistíte, jak vám osud rozdal karty. Nejen fyzicky, ale i v sebevědomí. Protože ono ani tak nezáleží na tom, jak opravdu vypadáte, ale jak to nesete. Chodíte-li do školy základní i dalších hlavně s touhou nebýt vidět – za kterýmžto účelem se halíte do nadměrného oblečení –, není pravděpodobné, že byste na svém vzhledu nějak významně stavěla budoucnost a vztah ke světu. Spíš tak nějak pracujete s tím, co máte. Díváte se mnohem víc kolem sebe než na sebe, ale postupem času umíte sama se sebou pracovat lépe a lépe. K padesátce potom dorazíte plně vybavená na projevy stárnutí.

Generační spor: Proč dnešní matky děti pořád nosí a kojí? Vždyť to není potřeba
Vztahy

Generační spor: Proč dnešní matky děti pořád nosí a kojí? Vždyť to není potřeba

Kam na vás s kily navíc a případnými projevy gravitace. Vy jste dokázala projít pubertou s poprsím zdatné kojné nebo s koleny fanatického mnicha. Vrásky jsou nic proti atakům pubertálního akné. Tu a tam křečová žilka je hračkou pro ženu, jejíž celulitida vypukla ve dvanácti a rozprostřela se od kotníků ke krku. A šedivé vlasy? Zkuste vytvořit na střední škole módní drdol z mastných hřebíků, které vám příroda nadělila, nebo si hrát na punk, když máte čtyři vlasy pěti řadami.

Konfrontace a legrace

Německá psycholožka Sabine Maschke pracovala dva roky na průzkumu fenoménu třídních srazů, tedy setkání lidí, kteří se znali jako mladí a pak se dlouhá léta neviděli. Zpovídala organizátory i účastníky a výsledek? Nejhorší noční můrou žen je, aby nebyly na třídním srazu nejtlustší. A na věku přitom nezáleží. Může se vám to zdát malicherné, ale je to spíš strach z výsměchu a odsouzení. Muži naopak řeší peníze a pracovní postavení.

Nerozumíte svým vnoučatům? Tak si ten messenger a WhatsApp taky pořiďte
Vztahy

Nerozumíte svým vnoučatům? Tak si ten messenger a WhatsApp taky pořiďte

Během průzkumu přišla Maschke na to, že třídní krasavice už na srazech krasavicemi nebývají, naopak, z kdysi ošklivých káčátek se stávají půvabné ženy. Rada, kterou z toho vyvodila, zní, že společné stárnutí nás od posuzování podle vzhledu osvobodilo, takže ani třídní královny, ani zralé krásky by na něm neměly stavět, ale měly by si užít večírek s lidmi, se kterými mají společné vzpomínky.

Chcete pochopit vlastní emoce? Naučte se to díky mindfulness neboli všímavosti
Vztahy

Chcete pochopit vlastní emoce? Naučte se to díky mindfulness neboli všímavosti

Nevstupujte do žádné řeky

Proměny bývalých spolužaček si pochopitelně povšimnou spolužáci a nejedno bývalé káčátko pak musí čelit náletům „kluků“, kteří by si o ně v dětství neopřeli ani skládačku. Na třídních srazech sice vzniká hodně druhých životních vztahů, ale rozhodně mezi ně nepatří chvíle, kdy si druhdy arogantní třídní machr najednou pod vlivem vaší proměny a pěti dvanáctek uvědomí, že jste byla vždycky holka jeho snů. Je mnohem lepší jít a zjistit, jaká je třídní exkrálovna doopravdy holka, tedy ženská, a jak s ní život zamával. Třeba se pak dozvíte, že dospívání v těle, které jste jí vždycky záviděla, taky nebyl žádný rokenrol. Psycholožka Sabine Maschke koneckonců svou práci shrnula do tří zásad spokojeného třídního srazu: nechlubit se, ptát se a užít si to.

Rakovina jako nemoc hodných žen. Zkuste něco změnit a myslete na sebe
Vztahy

Rakovina jako nemoc hodných žen. Zkuste něco změnit a myslete na sebe

Tagy stárnutí