Mužská, dnes již nevědomá tradice velí vyčkávat tiše celé hodiny na kořist a hlavně nemluvit, aby se zvíře nevyplašilo. I proto řekne průměrná žena za den dvacet tisíc slov a muž jen sedm tisíc. Snad s výjimkou hospody. Muž totiž potřebuje doping (v tomto případě alkohol), aby se jeho bariéry v oblasti komunikace oslabily. Přesto spolu nemusíte denně chodit na pivo, abyste se konečně dozvěděla, co vašemu muži letí hlavou. Leccos z toho, nač právě myslí, vám prozradí řeč jeho těla. Naučte se ji správně překládat.

Líbí se mu váš nový účes?

Nový sestřih, šaty, rtěnka… Jste nadšená a domů přicházíte s pocitem, že svého muže potěšíte. On ale zarytě mlčí. To se může stát i muži čerstvě zamilovanému, protože obecně registruje silnější pohlaví jen to, že se něco změnilo. Poté se muži opět přesunou do módu „Nemyslím, jednám!“. Vy ale můžete zjistit, zda se mu váš účes líbí, nebo ne, celkem snadno a nepotřebujete k tomu jeho komplimenty ani kritiku. Dávejte pozor na jeho oči! Pokud zvedne obočí a jeho zorničky se rozšíří, pak to, co vidí, ho baví a líbí se mu to. Naopak stažené obočí a zúžení zorniček hlásí pravý opak. Odborníci dokonce mluví o tzv. „negativním šoku“. Jde o nevědomou reakci na něco, co se muži v hloubi duše protiví.

Je naštvaný, nebo ne?

Z výrazu jeho tváře to poznáte jen sotva. Už odpradávna se muži zdokonalují v dovednosti nutné pro přežití samce – v neutrálním výrazu tváře a blafování, aby své skutečné emoce skryli a nebyli tak zranitelní. Umějí to dodnes. Někteří vědci dokonce věří, že lidští samci si zachovali vousy, a to i v teplejších krajích, právě za tímto účelem – aby vypadali divočeji a lépe utajovali své pocity. Co tedy vašeho muže prozradí? Jeho tělo! Odvrátí pohled, zaskřípe zuby, zkříží ruce na hrudi a při vašem přiblížení se ihned vzdálí. Sotva může ukázat svou nelibost jasněji. Takže se ani neptejte, jestli má zlost, nebo ne. To by ho ještě víc rozrušilo. Jen popište, co vidíte: „Dobře, právě jsi na mě nejspíš naštvaný. Co můžu udělat?“ Pokud stále zarytě mlčí, z místnosti prostě odejděte. Váš muž se musí uklidnit a znovu si problém promyslet, to nějakou dobu trvá.

Nudí se, nebo ne?

I to celkem snadno poznáte. Dívá se z okna, má prázdný pohled, bubnuje prsty o stůl nebo znovu a znovu kontroluje displej svého telefonu, sklouzává tam a zpět v křesle, poklepává nohama… Možná vypadá, že mu něco přelétlo přes nos, ale naštvaný tentokrát není. Je to mnohem prostší – nudí se! Jeho nespokojenost tedy nemá vůbec nic společného s vámi, jen s nedostatkem akce. Teď je ta pravá chvíle navrhnout procházku nebo společný výlet na kole.

Chce dneska sex, nebo ne?

Tuto otázku můžete svému muži samozřejmě položit přímo, ale připravíte se o vzrušení a ono příjemné šimrání kolem bránice. Zkuste detekovat jeho erotické signály a nevědomé hře jeho těla jít naproti. Hraje si s vlasy nebo s límečkem u košile? Dotýká se svých ušních lalůčků nebo si hladí bradu? Váš muž myslí na sex a nevědomě je trochu nervózní. Usmívejte se na něj. To ho uklidní a zároveň povzbudí.

Jestliže drží naopak paže velmi blízko u těla, má svěšená ramena a hlavu mírně skloněnou, dnes večer nic nebude. Váš muž po posteli touží, ale chce v ní dnes večer jen rychle usnout, aby si dobil baterie.

Lže, nebo říká pravdu?

Opravdu si dal v hospůdce jen jedno pivo? Je po hádce se šéfem všechno v pořádku? Skutečně má v plánu vzít vás o víkendu do kina, jak slíbil? Kdy mluví pravdu a kdy se vymlouvá? Dávejte pozor na jeho ruce. Jestliže je má stále v kapsách, nejspíš něco skrývá. Pokud je zatíná v pěst, bojuje sám sebou a kolem pravdy jen krouží. Jestli jde o něco opravdu důležitého a jeho vyhýbavá odpověď vám nestačí, zeptejte se znovu: „Opravdu?“ Myslí-li to upřímně, poznáte to celkem snadno. Bude vás chtít o pravdě přesvědčit. Třeba tak, že zvedne dva prsty v gestu typickém pro slůvko „Přísahám!“ nebo ukáže dlaně. Toto gesto znamená, že opravdu nemá co skrývat. Nebo dlaně položí na stůl a nakloní se vaším směrem. Tehdy mu stoprocentně věřte.

Je prostor pro diskusi, nebo ne?

Na otázku „Můžu s tebou mluvit?“ je většina mužů alergická. I proto na ni dostanete jen málokdy pravdivou odpověď. Řiďte se raději tím, jak se váš muž chová, pak budete vědět, zdali má vůbec cenu rozhovor začínat. Vůbec by totiž nemusel dopadnout dobře. Vyzkoušejte malý test. Držte se neškodného tématu, ale při vyprávění změňte svou pozici. Když sedíte, nakloňte se například trochu dopředu. Stojíte-li, přesuňte váhu z jedné nohy na druhou nebo nakloňte hlavu mírně do strany. Udělá váš muž totéž? Velmi dobře! Je čas využít příležitosti a pustit se do toho, co opravdu chcete probrat. Pokud váš partner reaguje jako zrcadlo, je skutečně s vámi a máte jeho pozornost. Nezrcadlí vaše pohyby? Naklání se naopak dozadu, nebo se dokonce odvrací? Pak si můžete potíže ušetřit a nechat rozhovor na jindy. Váš muž má totiž jedinou myšlenku, a to na útěk za pomyslnou hradbu novin či pořadu o tučňácích.