Prvním problémem, který můžete se zrakem mít, jsou následky takzvané nomofobie neboli novodobé nemoci, která souvisí s neustálým sledováním nějaké obrazovky. Ať už je to počítač, televize, nebo mobil (z anglického „NOMOPHOBIA = NO MObile PHOne phoBIA). Závislost na mobilu pak vede k syndromu suchého oka. Ten v současnosti trápí každého sedmého Čecha. Souvisí hlavně s rozvojem chytrých telefonů. „Při těchto činnostech totiž člověk intuitivně méně mrká a povrch oka rychle osychá. To způsobuje pálení a řezání očí,“ vysvětluje Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini. Nejlepší pomocí je samozřejmě omezení sledování obrazovek, pokud se to nedaří, aplikace umělých slz v kapkách.

40: Nechte si předepsat brýle

Čtěte také

Důležité je vykašlávat

Čtěte také

Léčba covid podle lékárníků: Pomůže ibuprofen, bromhexin, lékořice a jiné byliny


Klasickým problémem čtyřicátníků je vetchozrakost. Prostě už nepřečtete návody na krabičkách psané malým písmem, při čtení máte krátké ruce, protože objekt odsouváte co nejdále. Běžte si pro brýle včas, i když budete mít jen půlku dioptrie, vaše oči nebudou tak unavené. A pozor, kupte si je v optice. Ty z drogerie jsou podle lékařů nebezpečné, protože nejsou přizpůsobené na míru jednotlivci. V lepším případě se vám bude motat hlava a začne vás bolet.

Čtěte také

Obrázek Vlasta.cz

Čtěte také

Nejvíce nebezpečný nádor je melanom. Víte, jak se chránit?

50: Choďte pravidelně k očaři

Po pětačtyřicítce je dobré jít k očaři každých pět let někdy i častěji. Jednak je třeba znovu přeměřit oko kvůli brýlím, a navíc se zvyšuje i možnost vzniku závažných očních chorob, jako je katarakta (zákal) nebo věkem podmíněná makulární degenerace. Při ní odumírají buňky ve středu sítnice, které umožňují ostré a barevné vidění. Pokud se nemoci včas odhalí, bývají dobře léčitelné nebo je lze alespoň částečně zpomalit.

Čtěte také

Problémy se zažíváním mohou souviset s hormony

Čtěte také

Zácpa, průjem či reflux. Zažívací potíže můžou být nečekaným projevem menopauzy

60: Šedý zákal lze odstranit


Šedý zákal (katarakta) je onemocnění, jež postihne v průběhu života až polovinu obyvatel, proto je tak důležitá prevence. Jde o zkalení oční čočky, které vede ke zhoršení kvality vidění. Operace katarakty bývá nejčastějším zákrokem prováděným u lidí starších 65 let. Je hrazena ze zdravotního pojištění a ti, kteří operaci podstoupili, často litují, že se k ní neodhodlali dříve. Chirurg při ní odstraní zakalenou čočku a nahradí ji umělou, operace trvá zhruba 15 minut. Zelený zákal na rozdíl od šedého zákalu neznamená zkalení očních struktur, ale poškození zrakového nervu vysokým nitroočním tlakem. Je zrádný tím, že se nemoc z počátku nemusí nijak projevit. Proto je důležitá prevence, včasná diagnostika. Pokročilý glaukom způsobuje výpadky zorného pole a změny už není možné zvrátit, proto je tak důležité je včas zastavit léčbou zvýšeného nitroočního tlaku.

Čtěte také

Příroda je lék, který je k dispozici vždy a zadarmo

Čtěte také

Objímejte stromy: Příroda je lék na úzkost, který je teď kvůli covidu častější