„Je to vyprávění o obyčejné holce z Moravy, která přes půlku světa uteče za svým snem. Někdy je to pohádka, někdy noční můra, protože v Americe zažije věci, o kterých si myslela, že neexistují. Stejně jako já. Ale protože jsem v knize chtěla mít i jiné příběhy, zážitky a pohled na svět, tak jsem se inspirovala u svých kamarádek a lidí, které jsem na své cestě potkala. A právě tak vznikla Anna. Kdybych psala jen o sobě, byla bych určitým způsobem svázaná. Takhle jsem se mohla rozmáchnout. V psaní si člověk může dovolit cokoliv“, říká.

Odjezd do Ameriky byl podle ní intuitivní rozhodnutí. „Sice jsem v divadle hrála krásné role a k tomu točila televizní seriály, ale pak jsem se dostala do momentu, kdy mi to přestalo stačit. Nechápejte mě špatně – za všechny pracovní příležitosti doma jsem byla vděčná, ale cítila jsem, že se potřebuju někam posunout, roztáhnout křídla. Můj tehdejší přítel, herec z Německa, mě v tom podporoval. Původně jsme plánovali, že spolu budeme žít v Berlíně, ale pak nás napadla Amerika. Už jen proto, že odmalička drtím angličtinu a v Česku mi moje jazykové znalosti přišly k ničemu,“ vysvětluje. Jestli nakonec do Států odjeli oba, i jestli tam na ni čekala největší příležitost její herecké kariéry, o tom se dočtete v časopise.

Folklor je živý

Když se řekne folklor, představí si každý cimbál, hody a víno. Na jižní Moravě to ani nejde jinak. Folklor tady ale dávno ztratil své pevné hranice, v dědinách stěží potkáte ženy v krojích a muže s koštýřem. Přesto je tu folklor stále živý. Jen trochu jinak. Za reportáží do Moravské Nové Vsi se vypravila Klára Kubíčková a objevila tam nečekaná překvapení. Mimo jiné se tam zdokonalila v hnětení těsta.

V pražské galerii U Zlatého kohouta už dvaadvacet let pořádá Mirela Zukal výstavy známých i začínajících výtvarníků a dělá tím život hezčí a barevnější. Momentálně se sice díky omezení kulturního života pohybuje v jedné velké nejistotě, ale to jí nebrání plánovat další výtvarné projekty i cesty. V rozhovoru jsme zabrousili i do soukromí, jak prozrazuje její jméno, v Česku se totiž nenarodila. Uhodli byste, kde má kořeny? A co myslíte, vzala by si znovu za manžela Čecha?

Nadechněte se

Nešlo si nevšimnout, jak se virus drze probojoval i do manželského života. Lockdown s sebou přináší také napětí mezi partnery. A to tak silné, že někteří uvažují o rozvodu, protože svého partnera najednou nemůžou ani cítit. Nedělejte to. Prozatím. Zkuste se nejdřív pořádně nadechnout a napočítat do deseti. První nápad na radikální řešení situace někdy není to nejlepší řešení.

Advent je za dveřmi. Zalistovali jsme starými rodinnými receptáři a vybrali pro vás cukroví, na které se možná rozpomenete, nebo ho ochutnáte úplně poprvé.

Jaké další články si můžete ve Vlastě (číslo 48), která je nyní na stáncích přečíst?