„No tak, samozřejmě je mi líto, jak čas utíká, ale abych svůj věk nějak hodně řešila, to ne. Moje maminka se dožila krásných 98 let. Myslím, že po ní mám dobrou genetickou výbavu, tak na ni spoléhám, a žádné zákroky, které by byly proti přírodě, nemám v plánu.“ Takhle moudře o stárnutí mluví herečka Eliška Balzerová. V novém filmu Srdce na dlani hraje kavárnici, která potká lásku, jejího partnera si zahrál Bolek Polívka. V divadle, na obrazovce i na plátnech kin má Eliška Balzerová po celou svou kariéru štěstí na krásné a uvěřitelné role. Možná proto, že spokojená je i ve svém soukromém životě. Vdaná je skoro padesát let a těší se ze dvou dětí a čtyř vnoučat.

Třetí díl seriálu Vlasty o hubnutí je tentokrát pro všechny, kteří chtějí a potřebují zhubnout, ale zároveň mají zdravotní překážky. Zásadní pravidlo číslo jedna zní: Při hubnutí nemyslete jen na změnu čísla na váze. Řada chronických nemocí a léků zpomaluje metabolismus a vede k nadváze. Ani menopauza není v tomhle směru kamarádka. Klacky pod nohy házejí i před lety zdolané poruchy příjmu potravy. „Při různých zdravotních problémech je bohužel nutné nasadit léky, které mohou mít negativní vliv na tělesnou hmotnost. Například antidepresiva, hormonální léky, kortikosteroidy nebo léky na vysoký krevní tlak mohou zadržovat vodu v těle či zvyšovat chuť k jídlu. Ale to neznamená, že je můžete vysadit bez vědomí lékaře. Zdraví je důležitější než naše momentální tělesná hmotnost,“ varuje nutriční terapeutka Dana Šímová. Rady, jak i přes tyto překážky dostat váhu pod kontrolu, najdete v článku.

Situace na Ukrajině je matoucí. Svět bije na poplach, že se blíží válka, ale my v ní žijeme už osm let, říká ukrajinská novinářka Angelina Karjakina. Mnohokrát už slyšela otázku, proč dělá svou práci, zvlášť v bojových zónách. „Žena je v této profesi mnohem více vystavená otázkám – proč tam jezdí, jestli si chce najít vojáka,“ říká. Na Ukrajině přitom o válce píše mnoho žen, ne proto, že by si toto téma samy vybraly, ale protože zkrátka dělají svoji práci. Má však za to, že v uplynulých osmi letech se Ukrajina hodně změnila. Mnoho žen pracuje v pozicích, kde by je dříve nikdo nehledal, dělají dobrovolnice, vstupují do armády. Přesto nedosáhnou na určité vojenské pozice. Leccos se ale mění. Dokazuje to například aféra z vojenských oslav 30 let ukrajinské nezávislosti. Při nacvičování pochodů před novináři měly dle nařízení z vysokých míst ministerstva obrany pochodovat na vysokých podpatcích. Jak to dopadlo?

V rubrice plné receptů jsme se tentokrát zaměřili na základní ingredienci světové kuchyně. Málokteré jídlo se bez ní obejde, a přesto nám pořád připadá obyčejná. Přitom je to malý poklad, ze kterého se dají vyrobit velké dobroty. Už víte? Ano, řeč je o cibuli.

Tento a další články si můžete přečíst v nejnovějším časopise Vlasta (číslo 7), který je nyní na stáncích: