Dá se zabránit příběhům se špatným koncem? „Po oznámení přichází obvykle úlek, zděšení, popření, strach, úleva, mix emocí a je dobré dát si na jejich zpracování čas. Často dítě slyší: ,Ale prosím tě, co si to vymýšlíš, v tvém věku to nemůžeš vědět‘, nebo ,Dělej si, co chceš, ale lesba mi přes práh nepůjde‘ či ,To jako mám zapomenout na vnoučata?‘. Z toho je patrné, že v náročných životních situacích se projeví jak charaktery, tak síla vzájemných pout členů rodiny.“ Jindy ovšem rodiče hned na začátku vyjádří podporu. Stačí jedna věta: „Nevím, co teď říct, ale vím, že tě mám pořád ráda. Dáš mi chvilku, než si dál promluvíme?“ Uvádí příklady psycholog Aleš Kabilka.

Výzvy Jolany Voldánové

Bývalá televizní moderátorka kdysi překvapila na vrcholu slávy náhlým odchodem z obrazovky. Překvapovat umí Jolana Voldánová pořád. Neustále přijímá nové výzvy a dělá věci, které ji baví. Udělala si papíry na motorku, zahradničí a na konci minulého roku se stala tiskovou mluvčí projektu Sčítání 2021. „Nuda je zabiják, já ji prostě nesnáším. Dny, na které nemám žádný plán, mě hrozně znervózňují, protože se mi zdají promarněné. Dvacet let ve zpravodajství prostě dalo mému životu nějaký řád a je těžké si v době covidové poradit s nečekaným úbytkem práce. Díky Sčítání 2021 to naštěstí nehrozí, teď mám spíš opačný problém. Naučit se, kdy se včas zvednout od počítače a jít třeba ven,“ říká Jolana.

„K jarnímu úklidu může přistoupit muž dvěma způsoby. Buď podle tradičního rozdělení rolí v rodině, anebo ponovu. Podle již zastaralého způsobu, nastane-li jarní úklid, pak na muži je, aby se sám někam uklidil. Například do hospody. Může jít také na ryby. Tím dává najevo, alespoň v symbolické rovině, že je pro rozdělení rolí ještě starobylejší, tedy že on jde na lov, zatímco žena je strážkyní ohně.“ O zamyšlení nad jarním úklidem jsme požádali komika Petra Vydru. Schválně, jestli se nad jeho popisem zasmějete. Nebo hořce zapláčete?

Už víte, co budete vařit na Velikonoce? Máme pro vás kapku inspirace. Recept na beránka i jehněčí i na tajemný dezert Rocky Road! Že ho neznáte? My ho donedávna taky neznaly!

Tyto a další články si můžete přečíst v nejnovějším časopise Vlasta (číslo 13), který je nyní na stáncích: