Nová Vlasta: Rozhovor se Simonou Votyovou a příloha o knihách

Alena Němečková | 23. 3. 2022

Je podvečer všedního dne a na mobilu se ozve upozornění – signál, že některý z instagramových profilů sledovaných second handů právě zveřejnil nový kousek k prodeji. Začíná boj s časem. Rychle prohlédnout pár fotek z různých úhlů pohledů, přečíst popisek o velikosti, materiálu a ceně a rozhodnout se. Koupím, nebo ne?... Svět nákupů oblečení z druhé ruky se v poslední době přesunul do online prostředí. Dají se tam najít poklady. Originály, za které zaplatíte zlomek toho, co za nový kousek. Světem moderních second handů vás provede Nina Tichá.

Kdysi pracovala jako televizní reportérka, dnes má na kontě deset knížek a dva hudební projekty pro děti. Mohlo by se zdát, že se spisovatelce Simoně Votyové daří, na co sáhne, ale opak je pravdou – v životě zažila několik drsných propadů, které by samy o sobě vydaly na román či film. "Kdybych použila černý humor, řekla bych, že mám alespoň z čeho čerpat… A taky že pak v knihách čerpám. Zažila jsem s muži hned několik typů jejich závislostí, drogy a šílené situace, které člověk znal jen z dokumentů o narkomanech. Potom také partnerovy alkoholové excesy, které mě dováděly k šílenství a dohnaly na psychoterapii, protože žít po boku člověka, který věčně pije a dává najevo, že je to kvůli vám, je hodně vyčerpávající."

Dirigent a sbormistr Jurij Galatenko žije v Česku už skoro čtvrt století. Srdcem je ale stále s válkou zmítanou Ukrajinou, kde mu zůstali jeho milovaní. Co prožívá a proč je podle něj potřeba, aby se svět beze strachu postavil Rusku?

Součástí Vlasty je i příloha o knihách, díky níž je nové číslo o dvanáct stran "tlustší", než obvykle. Co v ní najdete? Téma o ukrajinské literatuře:
Tipy na zajímavé knihy ukrajinských spisovatelů, které jsou k dostání v češtině.
Co právě máme na nočním stolku a co číst dětem.
Recenze dvou novinek.
Rozhovor s Petrem Kalinou o historii a současnosti ukrajinské literatury.
Test: Velký knižní čtvrtek.
Příběh jednoho dobrodružného překladu.

Tento a další články si můžete přečíst v nejnovějším časopise Vlasta (číslo 12), který je nyní na stáncích:

Tagy Česko kniha Petr Kalina Rusko Simona Votyová Ukrajina