Kdysi pracovala jako televizní reportérka, dnes má na kontě deset knížek a dva hudební projekty pro děti. Mohlo by se zdát, že se spisovatelce Simoně Votyové daří, na co sáhne, ale opak je pravdou – v životě zažila několik drsných propadů, které by samy o sobě vydaly na román či film. "Kdybych použila černý humor, řekla bych, že mám alespoň z čeho čerpat… A taky že pak v knihách čerpám. Zažila jsem s muži hned několik typů jejich závislostí, drogy a šílené situace, které člověk znal jen z dokumentů o narkomanech. Potom také partnerovy alkoholové excesy, které mě dováděly k šílenství a dohnaly na psychoterapii, protože žít po boku člověka, který věčně pije a dává najevo, že je to kvůli vám, je hodně vyčerpávající."

Dirigent a sbormistr Jurij Galatenko žije v Česku už skoro čtvrt století. Srdcem je ale stále s válkou zmítanou Ukrajinou, kde mu zůstali jeho milovaní. Co prožívá a proč je podle něj potřeba, aby se svět beze strachu postavil Rusku?

Součástí Vlasty je i příloha o knihách, díky níž je nové číslo o dvanáct stran "tlustší", než obvykle. Co v ní najdete? Téma o ukrajinské literatuře: 
Tipy na zajímavé knihy ukrajinských spisovatelů, které jsou k dostání v češtině. 
Co právě máme na nočním stolku a co číst dětem. 
Recenze dvou novinek. 
Rozhovor s Petrem Kalinou o historii a současnosti ukrajinské literatury. 
Test: Velký knižní čtvrtek. 
Příběh jednoho dobrodružného překladu.

Tento a další články si můžete přečíst v nejnovějším časopise Vlasta (číslo 12), který je nyní na stáncích:

Vlasta (číslo 12) Vlasta (číslo 12) Zdroj: Monika Navrátilová