Nová Vlasta: Rozhovor s Lucií Výbornou a téma o hubnutí a nespavosti

Michaela Kučerová | 24. 2. 2022

V amerických prezidentských volbách se objevila dřív, než si o úspěšné kandidátce v USA dovolili vůbec snít. I vesmírem brouzdala roky před slavným startem Apolla 11. Barbie. Velebená i zatracovaná. Emancipovaná žena a vzor mnoha holčiček, ale také představitelka zhoubné idealizace ženského těla. Už je to velká holka. Slaví 63. narozeniny.

V roce 1959 nastala smršť. "Prostě se objevila a děti po ní začaly šílet," popsala později autorka panenčina prvního kostýmu, dvoubarevných plavek, Charlotte Johnson. Zprvu v USA, postupně však vlna barbiemanie zalila bezmála celý svět, včetně socialistického Československa. Tam opanovala touhy děvčátek narozených především v sedm­desátých a osmdesátých letech.

Rozhovor jsme v tomto čísle vedli s Lucií Výbornou. Život této novinářky, cestovatelky a extrémní sportovkyně nabízí mnoho témat. Ve velmi otevřeném rozhovoru mluvila o stárnutí, divokém dětství i vnitřní svobodě. K čemu vedla dceru a jak vyprovodila maminku. Vážné se střídá s humorem a došlo i na recitování.

Druhý rozhovor, který vám v tomto čísle přiníšíme, je se známou psycholožkou Martou Boučkovou o tom, jak proces hubnutí zvládnout, proč je nejdůležitější motivace a psychická pohoda.

A kdo má potíže s nespavostí, může si přečíst téma a poradit se o tom, jak se s ní poprat.

Tento a další články si můžete přečíst v nejnovějším časopise Vlasta (číslo 8), který je nyní na stáncích:

Tagy Apollo 11 interview Lucie Výborná USA