Mladá skladatelka brzy vydá své třetí album. „Být dnes ženou, která dělá hudbu, může být celkově plus. V jazzu i klasické hudbě i proto, že jich je prostě málo a mužů je pochopitelně více,“ říká a vzápětí vysvětluje: „jako třicetiletý muž můžete před sebou vidět dalších padesát let nepřerušené tvorby. Třicetiletá žena, a mně bude třicet letos, která chce stihnout založit rodinu, to musí vnímat jinak – tvorba, nebo mateřství? Jak zvládnout obojí, aniž by bylo třeba velkých obětí? Další věc je fyziologie. Pro chlapa jako hora bude třetí Rachmaninovův koncert jiná zátěž než pro křehkou dámu. Byť jsou samozřejmě ženy, které to dávají. Mně profesoři občas říkali „Nikol, vy hrajete jako chlap!“

Jazzu se na začátku své kariéry věnoval i Michal David, se kterým si můžete přečíst další rozhovor v čísle. Ve srovnání s Nikol Bókovou je doslova matador české hudební scény, jeho kariéra trvá pětačtyřicet let a nezastavila ji ani koronavirová epidemie. Tu jeden z nejoblíbenějších českých zpěváků a skladatelů považuje za jakýsi dočasný předčasný důchod, ale tvoří dál. „Snažím se být profesionál ve svém oboru. Dostanu-li zadání, musím ho dodat do stanoveného termínu za každou cenu. Jeden můj nejmenovaný kolega psal pro naše divadlo muzikál a v den premiéry mu chyběl závěr. Dopisoval ho až dodatečně, takže se prvních asi dvanáct představení odehrálo bez konce, což bylo dost podivné. To já bych nedal.“

Legendární krasobruslařka

Eva Graham Romanová, byla polovičkou nejznámější krasobruslařské dvojice v Československu. S bratrem Pavlem získali mnoho mistrovských titulů v tancích na ledě u nás i ve světě a stali se miláčky národa. Pamatujete slavné sourozence Romanovi? „V roce 1959 jsme se s Pavlem kvalifikovali na účast na mistrovství Evropy v Davosu. Mně bylo 13 let, Pavlovi 15 let. Bohužel nikdo z rodičů s námi nesměl jet a ani naše paní Míla, jak jsme jí říkali. Za celou naši závodní kariéru byla s námi jenom jednou na mistrovství Evropy v Dortmundu v roce 1964. Kdo ale jel s námi, byli členové krasobruslařské sekce, kteří byli naším „politickým“ doprovodem. Nepamatuji si, že by nám s Pavlem jakkoliv pomohli. Vše jsme si museli sami řešit. Například zjistit, kdy máme trénink, kdy jsou závody. Naštěstí nás tatínek učil německy a později i anglicky, tak jsme se mohli domluvit. Tím, že jsme byli tak mladí oproti všem závodníkům, nám někteří „soupeři“ pomáhali. Jako například tehdejší mistr světa v tancích na ledě Courtney Jones. Asi nemohl pochopit, že tak malé děti jsou tam samy? Pro všechny závodníky z tehdejších západních zemí to bylo naprosto neuvěřitelné!“, vzpomíná.

V aktuálním čísle najdete také recepty, v nichž hraje zásadní roli tradiční česká zelenina. Zelí! Grilované, vařené, pečené, plněné... Jako hlavní chod i příloha. Zelí je nejen úžasně chutné a variabilní, ale také nesmírně zdravé. Zkuste recepty, na které nedáme dopustit.

Tyto a další články si můžete přečíst v novém časopise Vlasta (číslo 10), který je nyní na stáncích.