Jana Bernášková mluví třeba o tom, že je z ní teď debutující spisovatelka. Za pár dní jí vyjde román o mladé ženě, která se vydá do neznáma, aby našla lásku, zázemí i sama sebe. „Není to autobiografie, ale většina situací má pravdivé detaily, prožila jsem je já nebo moje kamarádky. Rozhodně nejde o příběh vycucaný z prstu. Autenticita je strašně důležitá, zvlášť v dnešní době. Pořád nás někdo tlačí na výkon a my hrajeme spoustu rolí. Jsme skvělé manželky, obětavé matky, dokonalé milenky, věrné přítelkyně… Jenže jednoho dne nám dojdou síly. Mně se to stalo a díky tomu jsem přišla na to, že konečně musím naslouchat sama sobě. Teď asi vypadám jako nějaká ezoterička, ale to nejsem. Jen jsem pochopila, že mám svůj vnitřní hlas, který nemůžu ignorovat,“ prozradila o nové knížce. Rozmluvila se i o vážné nemoci, která zasáhla její nejbližší, o vztazích, manželství i střídavé péči. „Střídavka je složitý proces, který vymysleli dospělí, aby nastavili spravedlnost. Ale když se rozpadne jedna rodina, tak žádná spravedlnost neexistuje. Je to tragédie, kterou způsobili dva dospělí. To je fakt, na který se zapomíná. A když se ti dva dospělí otřepou a začnou žít své nové životy, je tam dítě, které začne žít úplně nenormální život. Má dva domovy, dvě rodiny, život rozdělený podle nějakého soudního rozpisu. Kdo by se chtěl každý týden stěhovat? Nikdo. Po čase tyto přesuny všechny utahají. Za mě střídavku jen na přání dítěte staršího 12 let.“

Kam zmizel sex?

O manželství v jiné fázi je zase hlavní téma čísla. Přesněji, je o… sexu. Letos na jaře během celostátní karantény se vtipkovalo, že za tři čtvrtě roku se narodí spousta dětí, protože lidé, zavření doma, nebudou mít na práci nic jiného než sex. Taky máte pocit, že to nějak nevyšlo? I odborníci se shodují, že sex z dnešních vztahů mizí. „Když jsme čerstvě zamilovaní, náš mozek se v podstatě koupe v trochu jiné biochemické polívce,“ říká sexkoučka Julie Gaia Poupětová. „Jsme vlastně mírně zdrogovaní, a proto mozek reaguje na řadu podnětů a stimulů mnohem silněji. Z druhé strany hodnoty, které vytvářejí dobrý sociální systém, nejsou vždy totožné s těmi, které podporují sexuální touhu.“ Ale když hovoříme o sexu v dlouhodobém vztahu, jde především o to, jak udržet touhu i v období, kdy zamilovanost odezní a biochemické nastavení mozku se vrátí do normálu.

Jak se stát detektivkou

Zajímalo vás, jestli někdo v neziskových organizacích kontroluje, zdali žadatelé o pomoc tak trochu nelžou? Nás ano a jednu takovou vyšetřovatelku pravdy jsme objevili. Danielu Balajkovou od dětství bavily detektivky a ve škole jí šla matematika. Ta ale „nebyla pro holky“. Jiné studium ji nechytlo, k tomu přišla těžká nemoc, unáhlený sňatek, mateřství, rozvod, nedostatek peněz. Pak nový partner a úspěšná kariéra v korporátu, kde odhalovala finanční podvody. Dnes své logické, analytické a detektivní sklony úspěšně uplatňuje v neziskové organizaci Patron dětí. Tam pátrá po tom, zda si žadatelé o pomoc neupravují svou životní situaci podle toho, aby dosáhli na finance. Podvodníci řádí všude, i v charitě.

Jako nejoblíbenější jídlo z květáku v redakčním testu vyšel obalovaný květák. Je to je velká dobrota, ale dobrot z květáku se dá pořídit mnohem víc. Našli jsme neotřelé recepty a věříme, že budete nadšení stejně jako my.