Jste sova, nebo ranní ptáče? Sovám hrozí potíže s nadváhou a další problémy

Anna Kunešová | 20. 10. 2022

O našem zdraví rozhoduje spousta věcí. Včetně toho, kdy chodíme spát, kdy vstáváme a kdy jsme nejvíce aktivní. Kombinace správného životního stylu pomáhá našemu tělu víc, než bychom mnohdy očekávali. Pokud se vám nedaří zhubnout, na vině může být právě spánek.

Bojujete s nadváhou, či dokonce obezitou? Budete mít někdy v životě potíže se srdcem, hrozí vám cukrovka? Riziko neovlivňuje jen to, co jíme a kolik si toho dopřejeme, jakkoli se to nabízí jako nejpravděpodobnější vysvětlení. Roli hraje i to, jak spíme, přesněji řečeno, jak vypadají naše spánkové cykly.

Nedávný výzkum publikovaný v zámořském časopise The Experimental Physiology ukázal, že odlišné spánkové cykly způsobují měřitelné metabolické rozdíly a mění preference našeho těla, pokud jde o využívání přijaté energie.

Vědci zjistili, že u lidí, kteří chodí spát hodně pozdě, klesá schopnost využívat tuk jako zdroj energie. To znamená, že se jim tuk hromadí v těle, což už vede k vyššímu riziku rozvoje cukrovky 2. typu a kardiovaskulárních onemocnění. Více informací ke studii najdete ZDE.

Hledá se muž! Ženy jsou single, mají velké nároky. Vydrží vztahy ze seznamek
Vztahy

Hledá se muž! Ženy jsou single, mají velké nároky. Vydrží vztahy ze seznamek

Kdo spí málo, také si ubližuje

Lidé, kteří chodí brzy spát a brzy vstávají, umí tuk coby zdroj energie využít lépe a zároveň ho při svých pohybových aktivitách více spálí, kdežto sovy mají tu smůlu, že ho při cvičení spálí méně a i výkonnost jejich bazálního klidového metabolismu je nižší – znamená to, že když nic nedělají, vydají na to skřivani více energie než lidé, co chodí pozdě spát a později vstávají. Sovy mají větší tendenci brát energii ze sacharidů namísto tuků, proto hůře hubnou a více jim hrozí civilizační choroby.

Už dlouho se přitom ví, že důležitá je i délka spánku, ideálem je sedm až osm hodin, přičemž kdo dlouhodobě spí méně než šest, ohrožuje své zdraví a snižuje šanci na štíhlou postavu. „Nedostatek spánku působí vážné zdravotní komplikace. Ohrožen je imunitní systém, který je mnohem náchylnější ke všemožným infekcím. Ovlivněna může být také hladina hormonů. Pokud málo spíme, v našem těle může docházet k uvolňování stresových hormonů, a naopak produkce hormonů, jako jsou růstové či testosteron, může klesat. Z dlouhodobého hlediska hrozí větší riziko hypertenze. Z výzkumů vychází, že lidem, kteří omezují spánek na 5 hodin a méně, se objeví spíše než těm, kteří spí doporučenou dobu. U těch, kteří nespí, je také pravděpodobnější výskyt cukrovky,“ uvedla praktická lékařka Marie Viková.

Bylinkový horoskop: Bezinkový sirup pro Berana, na Lva platí bodlák!
Horoskopy

Bylinkový horoskop: Bezinkový sirup pro Berana, na Lva platí bodlák!

Objev pomůže předpovídat riziko

Autoři studie mimo jiné zjistili, že ranní ptáčata jsou většinou fyzicky aktivnější a mají lepší kondici než noční sovy, které tíhnou k sedavému zaměstnání a vůbec se spíše vyhýbají pohybovým aktivitám.

„Rozdíly v metabolismu tuků mezi ‚ranními ptáčaty‘ a ‚nočními sovami‘ vznikají kvůli tomu, že cirkadiánní rytmus našeho těla (cyklus bdění/spánku) ovlivňuje způsob, jakým naše tělo využívá inzulín,“ vysvětluje hlavní autor práce Steven Malin z Rutgers University v New Jersey. Tento hormon ovlivňuje i to, jak tělo zachází s přijatým tukem či tukovými zásobami.

Syndrom vyhoření. Přichází plíživě a nenápadně. Jak poznat varovné signály?
Cestování

Syndrom vyhoření. Přichází plíživě a nenápadně. Jak poznat varovné signály?

Pokud tělo s inzulínem nedokáže hospodařit dost dobře, má to zásadní dopad nejen na tělesnou hmotnost, ale i na celkové zdraví. Podle vědců je záhodno zaměřit tímto směrem další výzkumy. Steven Malin zároveň připomněl, že chronotyp – tedy to, zda mají tendenci chodit spát brzy nebo spíš později – je lidem do velké míry daný od přírody a nedá se snadno změnit.

Je však čím dál jistější, že ovlivňuje náš metabolismus a hormonální činnost a na jeho základě se dá, spolu s posouzením celkového životního stylu, do jisté míry předpovídat riziko onemocnění každého člověka. Je zapotřebí dalších výzkumů, které se zaměří mimo jiné na souvislost mezi chronotypem, pohybovou aktivitou a výkonností metabolismu – výsledkem by mohlo být například doporučení, zda má větší smysl cvičit po ránu, nebo spíše k večeru.

ZDROJ: Vlasta.cz, https://www.sciencedaily.com/releases/2022/09/220920100754.htm https://www.physoc.org/news_article/people-who-are-night-owls-could-have-greater-risk-of-type-2-diabetes-and-heart-disease-than-those-who-are-early-birds/

Krevní skupina ovlivňuje naše tělo: Problémy s otěhotněním, paměť nebo vředy
Zdraví

Krevní skupina ovlivňuje naše tělo: Problémy s otěhotněním, paměť nebo vředy

Víte, co je to niacinamid? Kouzlo, které omlazuje a krotí pupínky
Krása

Víte, co je to niacinamid? Kouzlo, které omlazuje a krotí pupínky

Víte, na které léky nesmíte alkohol? Hrozí krvácení do žaludku
Zdraví

Víte, na které léky nesmíte alkohol? Hrozí krvácení do žaludku

Tagy diabetes energie hormon metabolismus nadváha New Jersey Rutgers University spánek výzkum zdraví životní styl