Projevy obezofobie
Lidé trpící touto fobií zažívají pocity úzkosti a pokud se situace stane nesnesitelnou, dostaví se i panická ataka. Výjimkou bohužel není ani obsedantně kompulsivní porucha, při které je trápí opakované myšlenky nebo cítí potřebu neustále provádět určité rituály v míře, která vyvolává strach nebo zhoršuje obecné fungování člověka. Proto mají tendenci vyhýbat se společenským situacím, ve kterých jsou obklopeni jídlem a tlustými lidmi.
VIDEO: TOP 5 nejčastějších fobií. Čeho se lidé nejvíce bojí?
Příčiny obezofobie
Přestože lidská mysl nezná mezí, jen těžko si představíme traumatický zážitek z minulosti, který by tuto prazvláštní fobii mohl rozvinout. Nejpravděpodobnější příčinou však bude jakási předchozí úzkostná porucha, která následně vyvolá nadměrné a zkreslené obavy, posedlosti a strachy – v tomto případě z tuku.
U této fobie hraje nespornou roli sociokulturní kontext. Ve světě, kde je hubenost uctívána jako božství, jsou myšlenky na tělo a fyzično běžné. Obezita je pak brána jako zdravotní problém, se kterým je nutné bojovat. Obezofobie následně tyto představy a strachy spojí, znásobí a vytvoří z něho jeden velký extrém.
Čtěte také
Následky mohou být fatální
Důsledky obezofobie jsou rozsáhlé. Sahají od sociální izolace, přes depresi, až po poruchy příjmu potravy, které mohou člověku způsobit nespočet fyzických a duševních zdravotních problémů, a dokonce ho ohrozit na životě.
Překonání obezofobie proto vyžaduje neodkladnou psychologickou pomoc a pečlivou terapii. Transformovat zkreslené chování a smýšlení o dnešním ideálu krásy pomáhá kognitivně behaviorální terapie, ale nejsou vyloučeny ani jiné metody nebo léčba, jako třeba relaxační cvičení ke zmírnění příznaků úzkosti.
Zdroj: vlasta.cz womanmagazine.com