Jak si vybrat správnou velikost rukavic. Měření a rady pro e-shop

Jitka Musilová | 24. 1. 2023
Rukavice, Answear Lab, 399 Kč
Rukavice, Emu Australia, 2199 Kč
Rukavice, Answear Lab, 799 Kč

Hezky se to sešlo, protože se ochladilo a současně nastalo období výrazných zimních slev. Takže můžete investovat i do rukavic, které by na začátku sezóny byly příliš drahé. Ovšem nedejte se strhnout a zamyslete se nad materiálem. Důležitá je také velikost.

Zdroj: Youtube

Možná považujete ruce za velmi otužilé, ale na rozdíl od obličeje, který zvládne i výrazné teploty pod nulou, prsty začnou zábst, a když mráz zaleze za nehty, dlouho to nevydržíte. Strkáním rukou do kapes a bund se sice zahřejete, ale výrobci oblečení vám potvrdí, že tenhle zvyk se nevyplácí, protože snižuje jeho životnost. Namáhání ničí jeho tvar a celkově vypadají vytahané, nebo dokonce natržené kapsy dost odpudivě.

Měření

Aby bylo teplíčko, rukavice musí sedět. Prsty v nich nesmějí plavat, ale ani být tak natěsno, že se odkrvují a ani je neohnete. Jak najít tu pravou na pravou i levou ruku? Připravte si krejčovský metr. Měřit budete na dominantní ruce, tedy té, kterou píšete, protože bývá trochu větší díky používanějším svalům. Velikost určuje šířka dlaně, kterou změříte přes záprstní klouby. Mírně přitom zatněte ruku do pěsti.

Tón v tónu po vzoru Dagmar Havlové, Jany Švandové nebo Paris Hilton
Krása

Tón v tónu po vzoru Dagmar Havlové, Jany Švandové nebo Paris Hilton

Na tenkých kožených rukavicích bývá velikost tradiční, která se udává v coulech. Dámské obvykle začínají objemem dlaně 16 cm, což je v coulech 6 a americké velikosti XXS. Další číslování pokračuje takto: 17–18 cm / 6,5 / XS. 19 cm / 7 / S. 20–21 cm / 7,5 / M. 22 cm / 8 / L. 23 cm / 8,5 / XL. 24 cm / 9 / XXL.

Kožené rukavice se nošením mírně vytáhnou, proto se obvykle kupují o půl čísla menší. Naopak, pokud mají uvnitř vyteplení, třeba kožíšek, vyberte si o půl čísla větší, nebo dokonce o celé číslo.

KVÍZ: Filmy o blondýnkách. Otestujte se, jak dobře je znáte
Krása

KVÍZ: Filmy o blondýnkách. Otestujte se, jak dobře je znáte

Na oko

Při zkoušení rukavic platí jednoduché pravidlo – musí sedět jako druhá kůže, a to všechny, nejen kožené. Potom nejen ideálně hřejí, ale také sluší. Aby netrčely, mívají v horní části záševek, nabírání nebo manžetu s drukem. Nesmí škrtit. Problém je s délkou prstů. Když se nehty příliš zařezávají do špiček rukavic, mohou se rukavice začít trhat. Ovšem ani přesah přes délku, který se ohýbá, parádu neudělá. Pohlídejte si také část meziprstí, aby končily tam, kde mají. Když jsou prsty rukavic moc krátké a berou opticky délku prstům, vypadá to divně. Navíc se tím namáhají švy a praskají.

Nástěnka, díky které najdete svůj styl. Udělejte si vlastní mood board
Krása

Nástěnka, díky které najdete svůj styl. Udělejte si vlastní mood board

Rady pro e-shop

Tento způsob nákupu je lákavý, právě teď nabízejí prodejny krásné, kvalitní rukavice se slevou 50 % a více. Když nesednou, dají se vrátit, ale aby vám uznali reklamaci, dodržte pravidla. Nestříhejte poutko, které pár spojuje. Zkuste jen jednu na vůdčí ruku. Před tím si sundejte prstýnky, aby se rukavice nevyboulila nebo nepoškodil vnitřní šev či podšívka. Když bude klást rukavice odpor, už to nezkoušejte, je malá a obvykle sedne další velikost. Jestli do ní vklouznete a bude sedět, zahýbejte prsty, zda příliš netáhne. Pokud ano, opatrně sundejte popotahováním za jednotlivé prsty ve špičce. Jestli nesedí, protože je příliš velká, také ji opatrně sundejte stejným způsobem. Zabalte do původního obalu a vraťte podle návodu jednotlivých e-shopů.

Sluneční brýle: Pozor na barvu skel. Do sněhu modrou, s růžovou si oči odpočinou
Krása

Sluneční brýle: Pozor na barvu skel. Do sněhu modrou, s růžovou si oči odpočinou

Vychytávky

Kožené klasice konkurují moderní materiály. Jedná se o polyestery, podle trendů často dokonce z recyklovaného materiálu (mnohdy se používají PET lahve) nebo aspoň s částečným přídavkem. Rukavice softshellové nebo fleecové se příjemně nosí, některé mívají úpravu odolávající vodě nebo různé membrány, které neprofouknou. Polyestery také rychle schnou. Dají se spojit s elastany, takže rukavice dobře sedí. Na vnější část rukavic v oblasti dlaní a prstů se přidává silikonová vrstva, bránící klouzání. Moderní doba si také vyžádala dotykové body na palci a ukazováčku, aby se dal ovládat telefon. Pokud si pořídíte kvůli telefonování rukavice bezprsté, nejlépe se svlékají tak, že je přetáhnete od zápěstí dolů naruby.

SOS zimní maska na vlasy: Jak ji vybrat a používat
Krása

SOS zimní maska na vlasy: Jak ji vybrat a používat

Jak si zapnout správně podprsenku: 4 ženy z 10 to neumí!
Krása

Jak si zapnout správně podprsenku: 4 ženy z 10 to neumí!

Jak na údržbu rukavic?

  • Kožené rukavice pravidelně impregnujte.
  • Na čištění si kupte speciální prostředek a dodržuje návod. Nejlépe se pracuje, když čištěnou rukavici natáhnete na ruku.
  • Vlhké rukavice všech materiálů nikdy nesušte na topení. Umělé sušte nejprve naruby.
  • Většina polyesterových rukavic podle cedulky povoluje praní v pračce na nejšetrnější program do 40 stupňů.
  • Vyplatí se dát je do ochranné prací síťky a použít prášek či gel na jemné prádlo.
  • Aviváž nedávejte a rukavice raději neždímejte.
  • Rozhodně nepoužívejte sušičku! 

Zdroj: www.vlasta.cz

Tagy internetový obchod materiál rukavice