Jak vrstvit funkční oblečení: Buďte jako cibule a pozor na materiály

Petra Šmídová | 12. 12. 2022
Ručně háčkovaný kulich ze 100% akrylu z české příze.  Sedí na obvod hlavy 54-58cm. Barevné kombinace na přání.  Cena 640 Kč
Ručně háčkovaná Čelenka ze 100% akrylu vhodná do chladného počasí. Sedí na obvod hlavy 53-58cm. Šířka cca 10-12cm. Barevné kombinace na přání. Cena 400 Kč
Zimní nákrčník, který lze stáhnutím gumičky předělat na čepici s dírkou na culík. Cena 420 Kč

Není špatného počasí, jen nevhodného oblečení. Tak tohle heslo by se mělo tesat do kamene! A protože zimní sezóna právě začíná, pojďte si s námi připomenout základy i nejčastější mýty a přešlapy ve vrstvení sportovních svršků, ať vás zima během vašich outdoorových radovánek už nikdy nepřekvapí.

Letošní teplý podzim je nenávratně pryč a chladnější dny s teplotami pod bodem mrazu si žádají nejednu vrstvu navíc. Vybrat tu správnou však není jen tak. Oblékání do zimních plískanic je věda, jejíž zákonitosti, když pochopíme, ušetříme si spoustu nepříjemností. A proč je vlastně vrstvení tak důležité? „Vrstvení je nejlepším způsobem, jak zajistit, aby nám nebyla ani zima, ani horko. Během aktivity totiž dochází ke změnám tempa, a tedy i schopnosti organismu produkovat teplo a zahřát se. Na stav těla proto musíme mít okamžitou odpověď v podobě oděvu,“ upozorňuje expert na sportovní vybavení David Kunz. Pokud tedy plánujete nepolevit ve svých outdoorových aktivitách ani během zimních měsíců, ve vašem šatníku by svršky ze speciálních funkčních materiálů rozhodně neměly chybět.

VIDEO: Jak správně vybrat a vrstvit funkční oblečení?

Zdroj: Youtube

Absolutním základem je první vrstva, která má za úkol efektivně transportovat pot od kůže na vnější stranu oblečení, odkud ho přesouvá do druhé vrstvy. Cílem druhé vrstvy je pak zajistit tepelnou izolaci a odvést pot do okolního prostředí, případně do další vrstvy. Vnější, třetí, vrstva je pak ochranným štítem proti živlům. Sportovci na ni kladou nejvyšší nároky, jelikož je chrání před deštěm, větrem nebo chladem. Zároveň zajišťuje finální odvod potu a přebytečného tepla ze spodních vrstev. Tímto vytváříme takzvaný cibulový systém, jinými slovy více tenkých vrstev na sobě, které zahřejou více než jedna silná. Důvodem jsou vzduchové kapsy mezi vrstvami, které slouží jako izolant. Aby však tento princip fungoval, je nutné vybrat správný materiál.

Zorientovat se v široké nabídce přitom není vůbec jednoduché. Vysvětlení podává prodejce outdoorového vybavení Vít Šerý. „Mezi základní typy patří materiály přírodní a syntetické a každý z těchto druhů disponuje odlišnými benefity. Syntetická vlákna vynikají schopností účinně transportovat pot a zároveň jsou extrémně rychleschnoucí. Vhodnější jsou proto na intenzivnější sportovní aktivity. Přírodní vlákna zase výborně hřejí a po propocení nezapáchají, schnou však pomaleji.“

Zimní hrozby pro oči: Pozor na modré světlo i šero. Trpí hlavně krátkozrací
Zdraví

Zimní hrozby pro oči: Pozor na modré světlo i šero. Trpí hlavně krátkozrací

Polyester

Nejpoužívanějším umělým materiálem je polyester. Ten získal v posledních letech špatnou pověst, jakožto materiál, který nedýchá, a ve kterém se člověk hned zpotí. Ovšem není polyester jako polyester. „Někteří výrobci používají laciný a nekvalitní, který skutečně může zanechat nepříjemný dojem. Sportovní vybavení z kvalitního polyesteru je však nejen příjemné, ale především velice rychle schne. A to je přesně to, co potřebujete. Doporučuji ho tedy z principu neodmítat jako něco špatného a raději vyzkoušet,“ radí David Kunz.

Vata

Další umělý materiál s dobrou výhřevností je vata. Ta se používá jako ekonomičtější náhrada peří, a to zejména u produktů, které se zaměřují na poměr cena/výkon. Její výhřevnost je však o poznání menší.

Merino vlna

Co se týče přírodních materiálů, tím nejpoužívanějším je bezesporu vlna. Díky své hřejivosti je doporučována na nízkofrekvenční aktivity ve velmi chladných podmínkách, kdy tělo nevytváří moc tepla. Velkou popularitu, zejména v posledních letech, si získala speciální vlna merino. Kromě toho, že v horku chladí a v zimě hřeje, zabraňuje také rozkladu bakterií z potu, což zamezuje vzniku zápachu. „Je oblíbeným materiálem především trekkerů, kteří chodí dva týdny po horách a snaží se ušetřit co nejvíce místa i váhy v batohu,“ dodává odborník.

Imunita se tvoří ve střevech. Zkuste hlívu a další potraviny na podporu imunity
Zdraví

Imunita se tvoří ve střevech. Zkuste hlívu a další potraviny na podporu imunity

Peří

Neopomenutelným přírodním materiálem je peří. Používá se nejčastěji jako výplň bund, jelikož má perfektní výhřevnost a zároveň dobře odvádí pot od těla. Ale pozor! Nesmí zmoknout. Jakmile je péřová bunda mokrá, zcela ztrácí své hřejivé vlastnosti.

Bavlna

Přírodním materiálem je i bavlna, ta je ale pro intenzivní sport naopak zcela nevhodná. „Je sice velice pohodlná a dokáže příjemně zahřát, ale pokud se namočí, může člověka dostat do velkých problémů. Jejím hlavním nedostatkem je pomalé schnutí. Pokud tedy bavlněné tričko propotíte, zůstane dlouho mokré, což je nejen nepříjemné, ale ze zdravotního hlediska i nebezpečné. Když se navíc přidá vítr, malér je na světě. Jestliže ale přesto chcete používat bavlnu, doporučuji ji na méně dynamické aktivity, jako je jóga nebo pilates,“ radí specialista.

Škodlivé potraviny ve zdravé výživě: Pozor na agávový sirup, překvapí i cereálie
Hubnutí

Škodlivé potraviny ve zdravé výživě: Pozor na agávový sirup, překvapí i cereálie

Jak o funkční prádlo pečovat?

Pro zachování správné funkčnosti sportovního oblečení bychom neměli zapomínat se o něj také náležitě starat. „Na sportovní věci doporučuji nepoužívat aviváž. Mohla by vlákno narušit a snížit tak jeho funkčnost. Je také vhodné zaměřit se pouze na ty prací prostředky, které jsou určené přímo na praní sportovního prádla,“ upozorňuje specialista Vít Šerý. A pozor také na mechanické poškození. Například kontakt se suchým zipem může být obzvlášť pro syntetická vlákna fatální.

Každý podle svého uvážení

Na závěr je potřeba si uvědomit, že univerzální šablona vrstvení, jež by pasovala na každého, neexistuje. Při výběru outfitu je proto nutné vzít v úvahu nejen osobní preference a potřeby, ale zejména intenzitu pohybu, kterou plánujeme při dané sportovní aktivitě vyvíjet. „Nemá význam se v průběhu akce desetkrát převlíkat. Já osobně mám asi tři základní kombinace a s tím si vystačím. Pokud mám před sebou krátkou aktivitu ve vysoké intenzitě a můžu se pak převléct, preferuji syntetiku. Pokud ale jdu na dlouhou expedici v Alpách či jiných horách a budu se pohybovat v nižší intenzitě, pak jedině merino. Nemám problém ani s kombinací obou materiálů – spodní vrstva tenká syntetika, vrchní merino,“ popisuje své zkušenosti profesionální horský vůdce a záchranář Lukáš Benický. A co je při pohybu v horách podle něj nejklíčovější? „Vždy mít s sebou jednu náhradní vrstvu pro případ zranění. Anebo minimálně alufolii. Podchlazení ve spojení se zraněním může být velký problém,“ nabádá k opatrnosti na závěr.

Zdroj: vlasta.cz dynafit.com salewa.com decathlon.cz craft.vavrys.cz

Zákulisí filmu Pelíšky: Kodet byl nervák, Polívka s Duškem improvizovali
Příběhy

Zákulisí filmu Pelíšky: Kodet byl nervák, Polívka s Duškem improvizovali

Láska nebeská má konkurenci. Dalších 5 oblíbených vánočních pohádek a filmů
Cestování

Láska nebeská má konkurenci. Dalších 5 oblíbených vánočních pohádek a filmů

KVÍZ: Dallas, Beverly Hills i Xena. Otestujte, jak dobře znáte seriály 90. let
Cestování

KVÍZ: Dallas, Beverly Hills i Xena. Otestujte, jak dobře znáte seriály 90. let

Tagy Alpy Decathlon materiál oblečení zima