Zahalte se do svetru. Nosit se bude klasika. Jak svetry prát, aby se nesrazily?

Jitka Musilová | 19. 9. 2022
Svetr, Cellbes, 1399 Kč
Svetr, Ovečkárna, 3599 Kč
Svetr, Ovečkárna, 2699 Kč

Možná se s tím mnozí z nás ještě nehodlají smířit, ale čas, kdy na sebe večer celkem rádi natáhneme teplý svetr, se přiblížil na dosah. Nebudeme tady vtipkovat na vlně „druhého svetru“ coby doporučení vlády, ale podíváme se na nejoblíbenější svetry normální podzimní optikou. Svetry jsme v tomto období oprášili vždycky a nejinak tomu bude i letos.

Úplet je příjemný, přizpůsobí se proporcím, zahřeje a dá se skvěle vrstvit. Nesmí vás ovšem škrábat ani kousat, i když ho většinou nevezmete jen tak na holé tělo, musí vám být příjemný v kontaktu s pokožkou – ve výstřihu, na krku, na zápěstích. Proto si svůj nový svetr vybírejte pečlivě a vyzkoušejte, zda je vám na omak opravdu tak příjemný, jak na první pohled vypadá.

Revize skříně

Nejdříve se prohrábněte skříní, abyste zjistila, v jakém stavu se nachází vaše letité kousky. Pokud je svetr žmolkovatý, sepraný, má vytrhaná oka, která se už zkrátka chytit nedají, nebo se na něm zub času podepsal i jinak, buďte nekompromisní a zbavte se ho. Na pletenině je každý rok navíc vidět a není horšího pohledu než na polorozpáraný, ale oblíbený svetr vytahaný ke kolenům. Svetr jemně přeperte, vymáchejte ve změkčující aviváži a nechte usušit rozložený na ručnících. Pokud bude nositelný, směle do něj, pokud ne, poohlédněte se po novém.

Kabát ze zákopů zpátky na módním výsluní. Zkuste trenčkot pětkrát jinak
Krása

Kabát ze zákopů zpátky na módním výsluní. Zkuste trenčkot pětkrát jinak

Jaké svetry se budou letos na podzim nosit?

Žebrované

Je to nadčasová klasika, kterou si oblíbily už naše maminky a babičky. Žebrované svetry se hodí k vrstvení, což je trend sezóny, vypadají perfektně přes bílou košili, ale sluší i šatům nebo jako svrchní vrstva přes nátělník. Velmi oblíbeným přírodním materiálem u takových svetrů bývá bavlna, která je příjemná, odolná a snadno se udržuje. „Bavlna se ze všech materiálů pere nejsnáze, takové svetry můžete bez obav přidat k ostatnímu prádlu. Zároveň se po vyprání nesrazí, což bývá častým problémem. Koupí takového kousku proto nic nezkazíte, jedná se o nadčasovou investici,“ říká Kateřina Štefanová, návrhářka české oděvní společnosti, která ve svých kolekcích bavlnu nejvyšší kvality využívá.

Spodní prádlo pro baculky. Poznáte svoji správnou velikost?
Krása

Spodní prádlo pro baculky. Poznáte svoji správnou velikost?

Na knoflíky

Propínací kardigany různých délek jsou stálicí našich šatníků. Letošní podzim přeje těm barevným, proužkovaným nebo poskládaným ve stylu patchwork, hlavně musí mít výrazné knoflíky, čím větší, tím lepší. Velmi moderní jsou tzv. crop top svetry, tedy ve zkrácené délce. Nosí se pod ně volné haleny, ale i sukně a kalhoty s vysokým pasem, ve kterých můžete mít zastrčený top.

Roláky

Roláky mohou být jednoduché, projmuté a hladké, čistě obepínající krk, nebo naopak s chomoutem masivním, několikavrstevným, spadlým třeba kolem ramen. Záleží jen na vašem stylu. Ty volnější sluší širokým zvonovým džínám nebo těm volnějším se spadlým sedem, ale můžete je oblékat i přes úpletové šaty. Rolák vynikne pod projmutím sáčkem, pod trenčkotem, ale i pod koženým křivákem nebo džískou. Ty uplejší můžete nosit pod košili nebo šatovou sukni tak, jak to bylo běžné v 70. letech.

Zdroj: www.vlasta.cz JTX

Na podzim se budou nosit bagančata, mokasíny a koně. Umíte o ně pečovat?
Krása

Na podzim se budou nosit bagančata, mokasíny a koně. Umíte o ně pečovat?

Proplétaný drdol (nejen) pro šedovlásky: když volné pramínky nedělají parádu
Krása

Proplétaný drdol (nejen) pro šedovlásky: když volné pramínky nedělají parádu

Stylistické desatero pro jednoduché omlazení. Zvládnete to bez posilovny
Krása

Stylistické desatero pro jednoduché omlazení. Zvládnete to bez posilovny

Tagy svetr