Nespavost: Zkuste oddělené ložnice, ženy mají spát více než muži. O hodinu!

Ivana Ašenbrenerová | 15. 9. 2020

V životě ženy je spoustu mezníků, kdy jediná věc, po které skutečně touží, je spánek. Žádný sex, romantika, dobrodružství, ale pořádných osm hodin spánku. Nebo aspoň sedm. A co teprve když se dostanete do přechodu, to začnete prahnout po dobrém spánku ještě intenzivněji. Zvláště když váš manžel chrápe nebo chodí do postele později než vy, a než usne, stihne vás probudit a vy už pak nezaberete. Není divu, že spousta žen kolem padesátky začne přemýšlet o oddělených ložnicích.

Oddělené ložnice u nás doma bohužel nepřicházejí v úvahu, není totiž místo, kam bych se ulila. Ovšem toužím po nich čím dál víc. Kašlu na romantické usínání a hlazení, čím jsem starší, tím je pro mě důležitější naspat aspoň sedm hodin. Což ale nejde, protože manžel kouká do půlnoci na televizi a jde spát v půl jedné. Já se přitom budím ráno automaticky kolem půl šesté. Dřív to tak nebývalo, ale teď po padesátce je to tak. Spánek je cennější než zlato a dala bych za něj cokoli. I manželskou postel. Proč potřebujeme my ženy více spánku?

Trápí vás zácpa? Víte jak se ji zbavit? Funguje jednoduchý trik
Zdraví

Trápí vás zácpa? Víte jak se ji zbavit? Funguje jednoduchý trik

Muži a ženy mají odlišné fyzické potřeby

To, že muži a ženy mají různé fyzické potřeby, je jasné. Přesto možná budete překvapeni, k čemu došel nedávný výzkum, který prováděli odborníci na Loughborough University v Británii. Odhalil totiž další důležitý aspekt, ve kterém se muži a ženy liší. Studie jasně ukázala, že ženy potřebují více odpočinku než muži! Podle výzkumníků potřebují ženské mozky více času, než se zotaví z každodenní rutiny. Ženy, které spí málo nebo nekvalitně, jsou náchylnější k úzkosti nebo vzteku. Ukazuje se, že už dvacet minut spánku navíc může mít pro ženy významné výhody. Podle odborníků taky ženské mozky pracují tvrději i tehdy, když jsou vzhůru.

Mějte prsa pod kontrolou, co vás čeká na mamografii nebo sonu?
Zdraví

Mějte prsa pod kontrolou, co vás čeká na mamografii nebo sonu?

V průměru mají rušnější den

Většina žen pracuje během dne na plný úvazek, jen minimum na částečný. Taky se starají o děti a o rodinu. Když se vrátí domů z práce, obvykle připravují večeři a dělají tisíc dalších věcí (které by leckdy mohl udělat ovšem partner). Není tedy divu, že nakonec potřebují i více spánku. Tenhle multitasking může být velmi náročný, zvláště když to dělají pravidelně každý den. Očekávání, která společnost klade ve většině kultur na ženy, jsou zřejmá. Bohužel mají viditelný a škodlivý účinek. Je načase to změnit a udělat první krok. Pořídit si vlastní postel a spát bez partnera.

Nohy jako pírko: Jak zabránit otokům a křečovým žilám?
Zdraví

Nohy jako pírko: Jak zabránit otokům a křečovým žilám?

Ženy procházejí více hormonálními změnami

Puberta, pravidelné měsíční krvácení, těhotenství, později perimenopauza a menopauza… neustálé výkyvy v hormonech, které mají na ženy vážný dopad. Fyzické nepohodlí a bolest během menstruace, při PMS nebo po porodu jsou dalším důvodem, proč ženské mozky potřebují více spánku. Kromě toho jsou ženy náchylnější k úzkosti a depresím.

Spousta žen nemá dostatek odpočinku

Pokud máte malé děti, určitě mi dáte za pravdu, jak je někdy náročná výchova a jak je těžké někdy synchronizovat aktivity ratolestí s těmi vašimi. A s vaším odpočinkem. Nezřídka to skončí tak, že když děti konečně usnou, vy se snažíte vypulírovat dům nebo navařit na další den. Vzhledem k tomu, že studie také ukazuje na zvýšenou podrážděnost způsobenou nedostatkem spánku, partneři by měli zvážit mnohem intenzivnější pomoc v domácnosti.

Trénujte pánevní dno! Budete mít lepší sex a vyhnete se inkontinenci!
Zdraví

Trénujte pánevní dno! Budete mít lepší sex a vyhnete se inkontinenci!

Nedostatek spánku má vliv na zvýšení tělesné hmotnosti

Muži by měli také vědět, že když se pořádně nevyspíme a nemáme dostatek odpočinku, budeme mít problém s hubnutím. Je dokázáno, že obézní ženy málo nebo nekvalitně spí, takže to máme další souvislost mezi nespavostí a nadváhou (a taky další důvod pro oddělené ložnice). Kromě toho stresový hormon kortizol se uvolňuje ve větším množství kvůli spánkové deprivaci. Více kortizolu pak vede k větší chuti k jídlu a obezitě.

Hlava nejčastěji bolí z hormonů a ze stresu! Jak si pomoci?
Zdraví

Hlava nejčastěji bolí z hormonů a ze stresu! Jak si pomoci?

Přemýšlí jinak než muži

Ve srovnání s muži ženy i jinak uvažují. Jejich propojení v mozku jsou optimalizována pro analytické a intuitivní myšlení. Mají tendenci zvládat více úkolů a tahle vyšší dynamika vede k tomu, že pro ně může být těžší usnout a vypnout. A když vám partner navíc přeruší spánek, protože se teprve rozhodl jít spát, není divu, že ráno nejste ani trochu odpočinutá. I to je důvod, proč není vůbec marné mít oddělené ložnice.

Stres? Zkuste mu předcházet nebo alespoň minimalizovat jeho následky
Zdraví

Stres? Zkuste mu předcházet nebo alespoň minimalizovat jeho následky

Tagy dobrodružství Loughborough University ložnice manžel postel sex spánek Velká Británie