Když vlasy volají SOS. Pomůže maska, pozor ale ať vlasy nepředávkujete

Lucie Fendrychová | 8. 9. 2022
Intenzivní regenerace na jedno použití, Dermacol, 34 Kč
Proti lámání vlasů, ReviHair SkinExpert, 299 Kč, Drmax
Specialista pro letní péči o náročné vlasy, Gliss, 69 Kč

Tentokrát trochu vylepšíme pečování o vlasy. Nejdřív si posvítíme na pramínky a pak na konkrétní hýčkání. Masky na vlasy vám můžou pomoct, musíte ale vybírat pečlivě a správně.

Je nám líto, ale vložené video již není dostupné.
Je nám líto, ale vložené video již není dostupné.

Intenzita a hloubka

Vlasy si o masku obvykle řeknou. Buď vás varují tím, že bolestivě vzdorují hřebenu, nebo třeba nedělají radost, když se na ně podíváte.

Vlasy bereme jako samozřejmost, ale pojďme se trochu víc seznámit. Povrchové vrstvě se říká kutikula. Je to vlastně taková „igelitová pláštěnka“. Tvoří ji bezbarvé překrývající se šupinky, připomínající zavřenou jedlovou šišku. Mají ochrannou funkci, zaštítí útoky zvenčí, ať už jde o chemii, teplo, nebo i drsnější dotýkání. Když všechno funguje, pěkně sedí a povrch je díky vlasovému mazu hladký. Další vrstvou vlasu, tou nejsilnější, je kortex neboli kůra. Vystavěná z keratinu určuje vlasu sílu, ohebnost, díky obsahu pigmentů také barvu. Nejhlouběji se skrývá medulla neboli dřeň. U silných vlasů vede středem vlasu, ale u tenkých nebo dlouhých může být výrazná jen kousek od kořínku.

Nová Vlasta: Rozhovor s Alenou Mihulovou a téma o tetování
Příběhy

Nová Vlasta: Rozhovor s Alenou Mihulovou a téma o tetování

První problém signalizuje kutikula, když se šupinky otevřou. Vlasy zdrsní, ztratí hebkost, a protože neodrážejí světlo, postrádají také lesk. V téhle fázi napraví kondici kondicionér, který povrch znovu uhladí. Když to podceníte, začne trpět i odhalený kortex, poškodí se. Následuje třepení konečků a lámaní vlasů, také blednutí barvy. Tohle už kondicionér nezvládne, protože nedokáže proniknout do větší hloubky a usadit se tam.

Žádoucí efekt projeví maska. Má intenzivnější složení, které zapracuje na poškozeném kortexu a vyplní ho. Potřebuje na to více času, proto se u většiny vlasových masek vyžaduje delší doba působení. Obvykle si to žádá dvacetiminutovku, ale kadeřníci se klidně přiklánějí k tomu masku na hlavě „zapomenout“ i na pár hodin.

Co funguje

Dá se vlasovou maskou něco zkazit? Samozřejmě, ale škoda není nijak veliká, abyste se na to vymlouvali. Stačí jen trochu trénovat.

Když se v drogerii přehmátnete, můžete vlasy předávkovat nevhodným složením. Poznáte to už při smývání masky, že se slévají do pramínků.

Špatný odstín make-upu přidává roky. Víte jak a podle čeho vybrat ten správný?
Krása

Špatný odstín make-upu přidává roky. Víte jak a podle čeho vybrat ten správný?

Následně při vysoušení. Ať už budete čekat, až uschnou přirozeně, nebo se pustíte do fénování, především od hlavy budou vlasy stále vlhké a i suché těžší.

Výběr přizpůsobte aktuálnímu stavu vlasů. Co je nejvýraznější? Pokud si pěstujete délku, sáhněte po masce na dlouhé vlasy, doplní jim hydrataci. Odbarvované potřebují výživu a regeneraci. Někdy vás masky lákají obrázkovým obalem. Když se na vás usmívá banán, čekejte posilu slabých vlasů. Namaskování zvyšuje i lesk a snižuje poletování pramínků a jejich krepatění. Výživu předává také maska se žloutkem nabitým vitaminy A a E a prospěšným biotinem. Péče s medem, velká hitovka, využívá jeho zvlhčující vlastnosti, mimochodem prospívá i vlasové pokožce.

Aloe vera znamená sázku na jistotu, patří mezi univerzální složky. Ve vlasové masce zklidní hlavu, pramínky zavlaží a ještě je obalí ochranným štítem. Oceňuje se přísun vitaminu C, E, B 12, kyseliny listové a cholinu, které dodávají péči výživný efekt. Trochu opatrněji se postavte k maskám s přídavkem olejů. Mají různou intenzitu doteku. Olivový olej patří ke skvělým bojovníkům proti dehydrataci, protože obsahuje skvalan, látku, kterou si tělo tvoří samo pro přirozenou závlahu vlasů a pleti. Kokosový a arganový olej už jsou silnější budovatelé. Napravují i větší úbytek keratinu u výrazně poškozených pramínků.

Vyrobte si rýžovou vodu, posiluje růst vlasů

Properte hrstku rýže, ideálně v co nejpřírodnější variantě. Zalijte v misce dvojnásobným množstvím vody, máte-li doma filtrovací konvici, použijte vodu filtrovanou. Promíchejte, přikryjte a louhujte 1-3 hodiny. Vodu slijte a nechte přes noc fermentovat ve skleněné nádobě. Přelijte do nádobky se sprejem a přidejte lžičku ricinového oleje. Před použitím vždy protřepejte. Jednou týdně nastříkejte na vlasy a pokožku hlavy, promasírujte, nechte působit půl hodinu a pak umyjte vlasy jako obvykle. Můžete také použít jako noční masku.

ZDROJ: časopis Vlasta, autorka je kosmetická redaktorka, youtube.com, LITTLEDIY

Perfektní kočičí linky: konečně je zvládnete, i když jste v líčení začátečnice
Krása

Perfektní kočičí linky: konečně je zvládnete, i když jste v líčení začátečnice

Jak si prodloužit opálení? Zapomeňte na bazén, trochu obrušujte a hodně mažte
Krása

Jak si prodloužit opálení? Zapomeňte na bazén, trochu obrušujte a hodně mažte

Sezóna pigmentových skvrn ještě nekončí. Vše, co o nich potřebujete vědět
Krása

Sezóna pigmentových skvrn ještě nekončí. Vše, co o nich potřebujete vědět

Tagy maska YouTube