Dobře fungující imunita si poradí s patogeny typu bakterií, parazitů či virů. Ve chvíli svého oslabení se s mikroby ale vyrovnává hůře, což vede k většímu riziku různých nákaz. „Imunitní systém je efektivní především díky tomu, že se zabývá každým patogenem individuálně. Porucha či oslabení imunity pak znamená narušení funkcí některých složek tohoto systému. Důsledek je zřejmý – tělo se stává náchylnějším k nejrůznějším nemocem,“ vysvětluje MUDr. Tomáš Konvička, praktický lékař pro dospělé a vedoucí lékař pracovnělékařských služeb z EUC PLS.

Složitý mechanismus

Všechny detaily fungování imunitního systému dodnes neznají ani pokročilí odborníci. Jedná se o jakousi bezpečnostní službu lidského organismu, která tělo chrání vůči nechtěným vlivům vnějšího i vnitřního prostředí.

Imunita může být buď vrozená, nebo získaná. V souvislosti s poruchami její funkčnosti častěji mluvíme o získaném oslabení systému. Získané poruchy imunity, na rozdíl od geneticky vrozených, jsou způsobeny vnějšími faktory a rozvíjí se během života. Vývoj imunitního systému začíná již před narozením a pokračuje po celý život. Nejsilnější je imunita u dospělých. Ti již totiž obvykle řadu onemocnění prodělali a právě díky této „paměti“ jsou na nápor cizorodých organismů připraveni mnohem lépe než například v dětství. S věkem se ovšem výkonnost imunitního systému opět snižuje.

Nebezpečí civilizačních chorob

Na imunitu mají vliv i takzvané nemoci z blahobytu neboli civilizační choroby. Navzdory rozvoji medicíny jejich četnost neustále roste. Virus HIV, cukrovka, protinádorová léčba rakoviny, kardiovaskulární onemocnění, užívání imunosupresivních léků – tyto a spousta jiných faktorů mohou zapříčinit mimo jiné i selhání imunitního systému. Imunologickou paměť těla doslova vymažou také prodělané spalničky.

„Ke vzniku autoimunitních onemocnění a oslabení imunity přispívá i chronický stres. Moderní studie prokazují, že existuje souvislost mezi psychologickým profilem člověka a obranyschopností jeho organismu,“ dodává MUDr. Tomáš Konvička. Svůj vliv má také stres, který poslední roky jen zhoršují.

Co by vás mělo varovat?

Na oslabenou imunitu může ukazovat hned několik příznaků. Často jde například o chronickou únavu a celkovou náchylnost k sezonním onemocněním, jako je chřipka či nachlazení. Velkou měrou se na imunitě podílí správná funkce střeva a jeho mikroflóra, která je považována za největší imunitní orgán lidského těla. Jeho poruchy mohou zapříčinit různé obtíže od trávicích potíží, snížené chuti k jídlu, nechutenství až po rozvoj autoimunitních onemocnění.

Že s organismem není něco v pořádku, se odráží i na vzhledu. Pacienty se sníženou imunitou častěji trápí ekzémy, rozpraskané koutky úst nebo opary. Problémy s imunitou často stojí na pozadí celé řady kožních neduhů, jako jsou například lupy, bradavice či plísňové onemocnění nehtů.

Odhalte problém včas

Co dělat, pokud máte pocit, že vaše tělo není v pořádku? Nechte se vyšetřit! „Preventivní laboratorní vyšetření mohou nejen ověřit, zda trpíte deficitem některého z nezbytných minerálů, ale také pomoci sestavit celkový přehled o zdravotním stavu. Například laboratorní balíček ‚Prevence Komplex‘ kontroluje všechny základní ukazatele a umožní získat cenné informace o aktuálním stavu organismu, například funkci jater a slinivky. Odhalit může i riziko výskytu kardiovaskulárních onemocnění,“ vysvětluje MUDr. Petr Podroužek, CSc., odborný ředitel EUC Laboratoří.

A jak si můžete pomoci? Sportujte, choďte ven, jezte zdravě, nekuřte a případně do těla dodávejte vitamíny uměle. Zejména v zimních měsících mají lidé zpravidla nedostatek vitamínů A, C a B, „slunečního vitamínu“ D a také zinku a antioxidantů. Uvědomte si ale, že vitamíny nebo doplňky stravy nejsou žádnými zázračnými pilulkami, které dokážou zkrotit všechny nemoci. „Užívání suplementů by mělo být rozumné a promyšlené. Pokud si nejste s výběrem vhodných vitamínů jistí, je vhodné poradit se s lékařem nebo lékárníkem. Je důležité brát v potaz, že i vitamíny se dá předávkovat a jejich nadbytek tělu spíš uškodí, než prospěje. Přesně určit nedostatek konkrétních prvků a vitamínů v těle pomáhají laboratorní vyšetření,“ upozorňuje MUDr. Konvička.